אושר סופית: יורחבו העילות לאיסור הפליה בלשכות התעסוקה בהפניה לעבודה

אושר סופית: יורחבו העילות לאיסור הפליה בלשכות התעסוקה בהפניה לעבודה

התפרסמה בתאריך 16/1/2012 בשעה 20:28

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירות התעסוקה (תיקון מס` 20), התשע”ב-2012, של ח”כ נחמן שי (קדימה) וקבוצת ח”כים. 

סעיף 42 לחוק שירות התעסוקה, התשי”ט–1959 אוסר על לשכת שירות התעסוקה להפלות לרעה אדם בשל עילות של גיל, מין, גזע, דת, לאומיות, ארץ מוצא, השקפה או מפלגה, או בשל מוגבלותו של אותו אדם. בנוסף נאסר על מי שזקוק לעובד, דהיינו על המעביד הפוטנציאלי, לסרב לקבל אדם לעבודה בשל עילות אלה. איסורים אלה אינם חלים כאשר אופיו או מהותו של התפקיד או עניני בטחון המדינה מונעים את שליחתו או קבלתו של האדם לעבודה. יצוין כי הנפגע מפעולה מפלה של לשכת שירות התעסוקה יכול להגיש ערר על פעולתה, ואילו סירוב לקבל אדם לעבודה בשל עילות אלה מהווה עבירה פלילית. 
בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ”ח–1988, קבועה רשימת עילות רחבה יותר, שבשלהן נאסר על מעביד שמעסיק שישה עובדים לפחות, להפלות בין עובדיו או בין מבקשי עבודה. רשימה רחבה זו היא תוצאה של תיקונים שונים שנעשו באותו חוק לשם הגנה על עובדים בקשר לזכותם להיות הורים ולשם הגנה על עובדים שמשרתים בשירות מילואים. 

יו”ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח”כ חיים כץ (הליכוד), הציג את הצעת החוק, שנדונה בוועדה לקריאה השנייה והשלישית ואמר, ”בהצעת החוק המונחת בפניכם מוצע להרחיב את רשימת עילות ההפליה האסורות שבחוק שירות התעסוקה על ידי הוספת עילות מחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, שהן: נטייה מינית, מעמד אישי, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפרייה חוץ גופית, הורות וכן שירות במילואים על היבטיו השונים. 
כמו כן מוצע לקבוע כי יראו כהפליה גם קביעת תנאים שלא ממין העניין, שכן קביעת תנאים כאלה עשויה להסוות עילות הפליה אסורות. 
בכך יינתן ביטוי לפסלותן של עילות נוספות אלה כשיקול בעת בחינת התאמתו של אדם לתפקיד, גם במסגרת פעולת לשכות שירות התעסוקה וגם בפעולתו של כל מי שזקוק לעובד. 

17 ח”כים תמכו בהצעה בקריאה השנייה, שעברה ללא מתנגדים. 
10 ח”כים תמכו בהצעה בקריאה השלישית, שעברה ללא מתנגדים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.