נטישת חולים סיעודיים על ידי מטפל: "בישראל יש למעלה מ-144 אלף חולים סיעודיים לעומת 34 אלף מטפלים זרים בלבד"

נטישת חולים סיעודיים על ידי מטפל: "בישראל יש למעלה מ-144 אלף חולים סיעודיים לעומת 34 אלף מטפלים זרים בלבד"

17/07/2012

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד בתופעת נטישת חולים סיעודיים המטופלים בביתם על ידי מטפליהם.

במהלך הדיון, טענו נציגי ארגוני הנכים כי התופעה רחבה וקשה; "עובד ישראלי שנוטש חסרי ישע מקבל 3 שנות מאסר, ועובד זר כלום", אמר אברהם סלומה, יו"ר ארגון נכי שיתוק מוחין. "עובדים משאירים מזוודות ריקות ובורחים. יש לאסור קבלת ויזה עבודה כלשהי ברחבי העולם במקרים כאלה", אמרה שמחה בניטה, יו"ר עמותת מזור. נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים, הוסיפה:"אחת הסיבות העיקריות לנטישה היא נושא השכר. איך מצפים מאיתנו לשלם ולהפריש כחוק, אם אנחנו מקבלים קצבאות כל כך נמוכות?".

סמי מור יוסף, נכה תושב דימונה:  "אותי נטשו המטפלים בעודי במיטה. כבר כשהם על המטוס לארץ, המטפלים הזרים חושבים איך לעבור לעבוד במרכז הארץ ולא בפריפריה, שם משלמים טוב יותר ויש יותר אפשרויות העסקה".

יוסי בן-דוד, מעמותה לתיווך עובדים זרים בסיעוד, ציין כי בשנת 2006 נפטרו כ-700 בעלי היתר להעסקת עובד סיעודי שהיו ללא עובד, ובשנת 2011 נפטרו 10,421.

זוריאן רדומיסלבסקי, גריאטר ראשי בקופת חולים מאוחדת: "יש יותר מ-144 אלף חולים סיעודיים לעומת 34 אלף מטפלים זרים. את המטפל לא מעניינת בריאות הקשיש כמו השאיפה למצוא מקום נוח לעבודתו".

אסנת זיו מעמותת קו לעובד: "יש לאפשר למטפלים הזרים תנאי העסקה הוגנים. הם בסך הכל מממשים את חופש העיסוק, ומחפשים מקום עבודה הולם. זו זכותם".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אריה ביבי (קדימה), סיכם את הדיון ואמר: "אני יוצא מהדיון מדוכא מכפי שנכנסתי אליו. על משרדי הממשלה להגדיל את מספר שעות הטיפול הסיעודי המוענק למקרים קשים וכך יוכלו החולים לעמוד בתשלומים למטפלים. משרד הפנים מתעכב כבר שנה עם פרסום תקנות המגבילות מעבר מטפלים בין מעסיקים שונים ובין אזורים שונים ועליו לפרסם אותן לאלתר. יש לחדש את פעילות הוועדה בראשות משרד האוצר ומשרדי הממשלה, אשר בחנה תנאים לטיפול נאות בחולה סיעודי הנמצא בביתו והפסיקה את עבודתה פשוט בגלל שטיפול הולם עולה כסף למדינה"
© כל הזכויות שמורות, 2007, מדינת ישראל   l   נשמח לקבל את הערותיכם והצעותיכם לכתובת: feedback@knesset.gov.il 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.