שר המשפטים חתם על תקנות הנגישות לשירות לאנשים עם מוגבלות

שר המשפטים חתם על תקנות הנגישות לשירות לאנשים עם מוגבלות
1160 טיוטת תקנות נגישות לשירות

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, חתם ביום 18 בפברואר 2012 על תקנות הנגישות לשירות, אשר ייכנסו לתוקף בעוד מספר חודשים. חתימתו של השר על התקנות באה לאחר אישורן בכנסת ה-18 ע"י ועדת העבודה הרווחה והבריאות בדיונים שהוביל חבר הכנסת אילן גילאון.

התקנות גובשו על ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים, תוך היוועצות בארגונים רבים המייצגים אנשים עם מוגבלות ובנותני שירות, אשר יהיו חייבים  לספק שירות נגיש לכלל האנשים עם מוגבלות בהתאם ללוח זמנים שנקבע בתקנות. מדובר הן במשרדי ממשלה, הן ברשויות מקומיות והן במגזר הפרטי.

על פי התקנות, כל גוף המספק שרות לציבור חייב להתאים את נהלי עבודתו כך שיובטח בהם השירות לאנשים עם מוגבלות כחלק מקהל לקוחותיו, על מנת שיוכלו לקבל השרות באופן עצמאי, בטיחותי ומכובד. בין השאר מוטלת חובה על ספק השירות לרכוש אמצעי עזר כגון מערכות עזר לשמיעה ולספק שירותי עזר הנדרשים לסוגי המוגבלות השונים. בנוסף, האדם המקבל את השירות יוכל לבקש לקבל את השירות באמצעי נגיש. לדוגמה, אדם עם מוגבלות ראיה יכול לבקש לקבל את חשבונותיו בקובץ דיגיטלי, בדפוס מוגדל, בהקראה בקול, בכתב ברייל או בהקלטה. נותן השירות חייב לספק את המידע באופן נגיש באחת מדרכים אלו, והכל בהתאם לנסיבות. בדומה, אדם עם מוגבלות שמיעה יכול לקבל מידע הניתן בעל-פה כחלק מהשירות, באמצעות מערכת עזר לשמיעה, בכתב או בתרגום לשפת הסימנים – גם זאת בהתאם לנסיבות.

לדברי מר אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים:"חתימתו של שר המשפטים על התקנות תביא למהפכה של ממש בתחום הנגישות בישראל. תקנות נגישות השירות הינן בין המתקדמות מסוגן בעולם, כאשר מטרתן לאפשר לאנשים עם מוגבלות – בין אם זו מוגבלות חושית, שכלית, נפשית או פיזית לקבל שירות מלא המאפשר להם השתתפות מלאה בחיי החברה ללא תלות בזולת."

מקור התקנות הוא בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות הקובע כי נגישות הינה "אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או המופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתכניות ובפעילויות המתקיימות בהם, והכל באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי".

 התקנות ייכנסו לתוקף חצי שנה לאחר פרסומן ברשומות.

 > לתקנות הנגישות לשירות, בגרסה שאושרה בכנסת (דצמבר 2012)

 בברכה,
ישראל הבר, עו"ד
נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות
עברנו כתובת ל: רח' ירמיהו 37, "מגדלי הבירה", ק' 9, ירושלים
אתר: www.mugbaluyot.mishpatim.gov.il
פייסבוק: www.facebook.com/NetzivutMugbaluyot

 

 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.