ועדת הבריאות: המטופלים הקיימים בקנאביס רפואי יורשו להמשיך ולצרוך; מספר הרופאים המאשרים שימוש בחומר יוכפל עד סוף השנה

ועדת הבריאות: המטופלים הקיימים בקנאביס רפואי יורשו להמשיך לצרוך:מספר הרופאים המאשרים שימוש בחומר יוכפל עד סוף השנה
27 במאי 2013, י"ח בסיון תשע"ג, בשעה 16:15

​בתום דיון סוער בנושא הסדרת השימוש בקנאביס רפואי בישראל שקיימה היום ועדת הבריאות של הכנסת, הודיע יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) כי תוקם ועדת משנה מטעם ועדת הבריאות של הכנסת שתקיים דיונים אינטנסיביים מול משרד הבריאות על מנת ללמוד את הנושא לעומקו, ותקבל דיווחים שוטפים מהמשרד במטרה לפקח שכל חולה שזקוק לטיפול בקנאביס יקבל אותו. "אם יהיה צורך, נפתור את העניין באמצעות חקיקה. אנחנו רוצים שמי שראוי יקבל, ומי שלא ראוי שלא יקבל", אמר כץ בדיון.
שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל משרדה פרופ' רוני גמזו בישרו כי 11 אלף המטופלים כיום בקנאביס בישראל ימשיכו לצרוך את החומר על פי הנהלים הקיימים כיום, גם אם מחלתם אינה נכללת בהתוויות החדשות שפרסם משרד הבריאות. פונים חדשים המבקשים לצרוך קנאביס רפואי ומחלתם אינה נכללת בהתוויות, יעברו הליך של בקשה חריגה ובקשתם תישקל. השניים הדגישו כי מדובר בפרוצדורה זמנית, עד אשר יוסדר השימוש בקנאביס הרפואי על ידי משרד הבריאות. השרה גרמן אמרה כי עד סוף השנה יתווספו 11 רופאים שיורשו לאשר שימוש בקנאביס רפואי לתשעת הרופאים שפועלים כיום. "מצד אחד נשמור על החוק ומצד שני נאפשר לכל מי שזקוק לטיפול לקבל אותו", אמרה.
חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ) ומשה פייגלין (הליכוד ביתנו) קראו לאפשר לרופא מומחה המטפל ישירות בחולה להפעיל שיקול דעת בעצמו ולרשום למטופל קנאביס רפואי אם ימצא לנכון. פייגלין קרא לעבר בכירי משרד הבריאות: "נפלתם על הראש? זה עוזר, זה חשוב, זה חיוני, ואתם לוקחים את זה מהחולים. לא יודע אם זו אטימות, רשעות או אינטרסים זרים".
ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה): "אני חי את מרבית חיי עם תרופות נרקוטיות ואני מבין משהו בכאב. בגלל שיש קומץ של אנשים שצורכים למרות שלא מגיע להם, כולנו הפכנו לחשודים בעיני משרד הבריאות. זה איום ונורא".
יעקב כהן, אב לילד בן שבע וחצי עם סרטן במוח: "הבן שלי סבל מהקאות בלתי פוסקות ותת משקל חמור בעקבות המחלה. אף רופא לא אמר לי שיש אופציה לטיפול בקנאביס רפואי, אבל אני מטופל בעצמי בקנאביס והגשתי בקשה עבור בני. מאז שהוא צורך את הקנאביס המצב השתפר פלאים. למה צריך להגיע למצבים כאלה? למה לא מציינים בפני הורי ילדים חולים את האפשרות הזאת? הוא יכול היה למות".
צבי הנדל, יו"ר הרשות הלאומית למלחמה בסמים: "עלינו להקפיד שלא נהיה המקום הראשון בעולם בשיעור המרשמים לקנאביס. בעולם הפכו רבים מהסמים לחוקיים, אך רוב המדינות חזרו בהן".
איש התקשורת אברי גלעד: "החולים לא באמת לא משתמשים, אלא המדינה אומרת להם: לכו תקנו מסוחרי סמים ותיעצרו על ידי המשטרה. אבא שלי היה חולה אלצהיימר, צרח יום ולילה וחווה מחדש את בוא הגסטפו לבית, ואז נתקלתי בחולי אלצהיימר שקיבלו קנאביס וחייכו. יש פה יוהרה של המדינה שבאה ולוקחת מהפה של החולה תרופה שמיטיבה איתו, משיקולים שאינם לטובתו".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.