שרת הבריאות בוועדה לביקורת המדינה: להטיל מגבלות על הרפואה הפרטית

שרת הבריאות בוועדה לביקורת המדינה: להטיל מגבלות על הרפואה הפרטית

5 ביוני 2013, כ"ז בסיון תשע"ג, בשעה 13:25

​בדיון בוועדה לביקורת המדינה, הזהיר יו"ר הוועדה אמנון כהן: לציבור אין אמון במערכת הרפואה הציבורית, וקיים אי-שוויון מובנה בקבלת הטיפול הרפואי
הוועדה לביקורת המדינה דנה היום (רביעי) במעמד הרפואה הפרטית והציבורית בישראל. זאת, בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין, המתריע על חוסר פיקוח, וניגוד אינטרסים כאשר רופאים נמצאים במקביל בשתי המערכות ואזרחים משלמים פעמיים על אותו השרות. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הדגיש כי כשאין פתרון בבריאות הציבורית הציבור מחפש אלטרנטיבות. אנחנו הלוביסטים של הציבור, של משפחת אברמוב משדרות וקליין מכרמיאל, שצריכים לחכות לתור ברפואה הציבורית במשך חודשים ארוכים". כהן ציין כי במסגרת סל התרופות יש לשאוף לכך שכל אזרח המשלם מיסים יקבל את התרופות לו הוא זקוק. 

נציג המבקר בדיון, הביע חשש כי התפתחות הרפואה הפרטית תפגע בשוויון ובעיקר בחלשים שידחקו לסוף התור. גם בבינוי והתשתיות המערכת הציבורית מדרדרת, כיוון שמנהלי בתי החולים טוענים למתן יחס מועדף לעשירים המסייעים בבינוי ותרומות. סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן (יהדות התורה) טען כי "ביטוחי הבריאות מהווים מחדל כשלעצמם, שהרי האזרחים משלמים מיסי בריאות עבור רפואה ציבורית, מוסיפים ביטוח שב"ן, וחלקם גם ביטוח פרטי ושאר תוספות מיותרות. כפל הביטוחים הוא שוד של אנשים". מנכ"ל קופ"ח כללית, אלי דפס, השיב כי 80% מהציבור מבוטח גם בביטוח המשלים. לדבריו, "הביטוחים הפרטיים מושכים את הלקוחות במקומות בהם הביטוחים המשלימים לא נותנים מענה".

שרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה כי יש למנוע מצב בו תיווצר רפואה ציבורית זולה לעניים – ופרטית יקרה לעשירים. בנוסף, היא הצרה על מס הבריאות האי-שוויוני, וכראייה תיארה את הקשישים המקבלים הבטחת הכנסה משלמים 101 ₪ על הכנסה ממוצעת של 4500 ₪. "הרפואה הפרטית לא יכולה לפגוע ולכרסם בזו הציבורית. צריך לאפשר לשרי האוצר והבריאות להטיל הגבלות על הרפואה הפרטית. לא יעלה על הדעת שיש פיקוח על רפואה ציבורית ואילו ברפואה הפרטית עדיין אין לנו מנופי השפעה וביקורת. כשיתאפשר מצב זה והרפורמה בשירותי הרפואה תתרחש, כ80% מהציבור, לא ישלמו כפליים על השירותים ויחסכו בכך לכל משפחה מאות שקלים בחודש".

ד"ר בני דוידסון, מנכ"ל ביה"ח אסף הרופא הזהיר כי "אנו עדים להתמוטטות איטית של בתי החולים הציבוריים, עליהם מבוססות שתי המערכות. הרופאים יוצאים לשוק הפרטי ויוצרים תחרות לא הוגנת". לדבריו, הרפואה הציבורית זקוקה לתקציב נוסף כדי לנצל את האמצעים הקיימים ולהגדיל את התפוקה. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן הוסיף כי "ההוצאה הלאומית בבריאות נמצאת בשחיקה בשנים האחרונות. המדינה צריכה לראות זאת לא כהוצאה אלא כהשקעה, המבטיחה רפואה איכותית ושוויונית לכל תושביה. כל עוד הרפואה הציבורית לא תספק מענה ראוי, תהיה זליגה של מטופלים למערכת הפרטית. לכן, על המדינה להחליט היכן החולים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר – ושם להשקיע". אידלמן קרא לרפואה הציבורית להתחרות ברפואה הפרטית.

מנכ"ל קופ"ח מאוחדת, זאב וורמברנד טען עם-זאת כי בתי החולים הציבוריים מעלים את משכורות הרופאים כדי לבלום מעבר למערכת הפרטית, וכך נוצר מצב בו כוח העבודה יקר פי כמה – ומכביד על תקציבי בתי החולים. פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאות אמר שהפרדה בין המערכות תפגע בשתיהן, ולדבריו "עלינו להפעיל פיקוח מורכב ומשמעותי".

נציגת האוצר שירה גרינברג, טענה מנגד כי האוצר שם את חיזוק הרפואה הציבורית בראש מעייניו וכי בין השנים 2007-2012 תקציב מערכת הבריאות עלה בכ-40%. יו"ר הועדה בירך על רצון השרה להקמת ועדה ציבורית, שתפעל לייעול המערכת הציבורית ולקבלת טיפולים ברמה איכותית ובתשלום סביר.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.