עם אישור תקציב המדינה: תקציב משרד הרווחה יגדל השנה ב600 מיליון וב2014 ב300 מיליון נוספים. בנוסף יוקצו 200 מיליון בתוספת לתקציב כקרן מיוחדת

עם אישור תקציב המדינה: תקציב משרד הרווחה יגדל השנה ב600 מיליון וב2014 ב300 מיליון נוספים. בנוסף יוקצו 200 מיליון בתוספת לתקציב כקרן מיוחדת

12 ביוני 2013, ד' בתמוז תשע"ג, בשעה 13:15

תקציב משרד הרווחה לשנים 2013-14 הוגדל ב900 מיליון – 600 ב2013 ו300 נוספים ב2014. בנוסף יועבר, לאחר אישור התקציב, סכום של 200 מיליון נוספים כקרן שעל הוצאותיה תופקד מועצה במשרד הרווחה, כך דווח היום לוועדת הכספים בראשותו שלך ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד): "ביקשתי תוספת תקציב ונעניתי בפתיחות. לא קיצצו, הוסיפו. הסיבה שהתעקשתי על תוספת תקציב, כי המשרד בעל כורחו השיל בשנים האחרונות אחריות והעבירה לעמותות. לא יעלה על הדעת שמשרד הרווחה אינו הגוף המרכזי הדואג לאזרחים הזקוקים לכך. העמותות צריכות לתפקד כנשמה יתירה. לא יכול להיות שהן יהיו הגוף המוביל. גופים שמטפלים בעשרות אלפי נפגעות תקיפה מינית תקציבם 4 מיליון שקל. המדינה אינה ממלאת את חלקה. המדיניות שלנו עכשיו היא להפוך את המדינה לקטר. אנחנו צריכים להוביל. שנים המשרד לא תוקצב כמו שצריך ואנשים התרגלו ללכת לעמותות ולעמוד בלשכת ראש העיר כדי לקבל 100 שקל לשולחן החג. אסור שזה יתנהל כך".
יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי: "יש רצון גדול בוועדה לשנות ולשפר. יש על כתפיך אחריות אדירה ויש לך שתי מעלות – אתה בא מהשטח ויודע מה הקשיים של עם ישראל ואתה חבר במפלגה ששר האוצר עומד בראשה והוא יכול לעזור. משרד הרווחה אחד היחידים שלמרות הקיצוצים זכה לתוספת כי שר האוצר, הודות למאבק עיקש של שר הרווחה, אישר גידול לעומת שנה שעברה. ועם זה זה לא מספיק".
ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): "אני מבקש להתחיל את הדיון מהסוף – מה לא טוב?" ח"כ רובי ריבלין (הליכוד ביתנו): "איפה אין להם מענה".

מנכ"ל משרד הרווחה מנחם וגשל: "משרד הרווחה הגיע להישגים לא מבוטלים במובן התקציבי, תוצאה של השפעת השר וגם של הרבה שנות מצוקה מתמשכת שהגיעו לשלב הבשלה ונדרש תקציב שאם לא כן היינו מגיעים למצב שאוכלוסיות שכבר טופלו, ההתפתחות הייתה נעצרת. חזון המשרד הוא לטפל באדם, במשפחה ובקהילה. האדם הוא חלק ממשפחתו והמשפחה חלק מהקהילה. המצוקות וקשיי התפקוד הם חסמים שאם לא נטפל בהם, המשפחה לא תוכל לתת את המעטפת. 35% מהמטופלים בשירותי הרווחה פנו בשל תפקוד לקוי של הורים או ילדים. 34.4% פנו בשל עוני, קשיי הכנסה ותעסוקה. 33.3% הם זקנים ו-32% בשל סיבות רפואיות ומוגבלויות".
חנן פריצקי, מנהל אגף תקציבים במשרד הרווחה: "יש גידול מתמיד בתקציב המשרד. מאז 2006 יש תוספת שנתית של 300 מיליון כל שנה. השנה התוספת כפולה – 600 מיליון ועוד 300 מיליון ל-2014. זו תוספת של 20% על התקציב נטו. מאד משמעותי. זו תוצאה של עבודה קשה מול האוצר. מזה הולך לכוח אדם כמעט כלום. הצרכים מרובים מאד. זה עולם של מחסור. עיקר ההוצאה ב-2012 – 4.5 מיליארד מתוך 6.258 מיליארד, היה על קניית שירותים לאוכלוסיות הנתמכות – מסגרות ל-24 שעות, הוסטלים, מסגרות יום ושירותים שניתנים חד פעמית כמו במרכזים לטיפול במשפחה. 660 מיליון לשכר עובדים סוציאליים בלשכות הרווחה. התוספות העיקריות לשנים 2013-14 – תוספת של 300 מיליון ב-2013 ועוד 100 מיליון ב2014 לשמירה ריאלית על סלי השירותים הקיימים. השנה הולכים לשדרג גם סלי שירותים לילדים בסיכון ולנוער עבריין. 275 מיליון ב2013 ו190 מיליון נוספים ב-2014 מיועדים לנושאים נקודתיים, בהם: ב-2013 94 מיליון לפיתוח שירותים קהילתיים, 70 מיליון תוספת מכסות במסגרות חוץ ביתיות ו-41 מיליון התמודדות עם מצבי אלימות וסיכון. ב2014 – 70 מיליון תוספת מכסות למסגרות חוץ ביתיות, 46 מיליון לפיתוח שירותים קהילתיים ו26 מיליון התמודדות עם אלימות וסיכון.
מנכ"ל משרד הרווחה מנחם וגשל: "תהיה רפורמה בפיקוח ובקרה. זה קריטי, הידיעה שכל אגורה תעמוד בפיקוח בסטנדרטים מדידים. זו לא בעיה רק במשרד הרווחה אלא בכל המערך הממשלתי. התוכנית הלאומית לטיפול בנוער בסיכון נותנת תוצאות טובות. השנה ייכנסו עוד יישובים לתוכנית והיא תכלול 150 יישובים. גם הגברת המוכנות למצבי חירום קריטית. ראש הממשלה נדרש לנושא. הבטחת רציפות תפקודית בעת חירום לאוכלוסיות חלשות. תוכנית שמתוקצבת ב-130 מיליון פרוסה ל-6 שנים של מיגון מוסדות לאנשים עם מוגבלויות".
ח"כ אורלי לוי אבקסיס (הליכוד ביתנו): "זה שיש מכסות לילדים שיכולים להיות מטופלים, זו שערורייה. הרי השקעה בילד בסיכון היום תמנע הוצאה עתידית. הילד ה101 שלא מתקבל כי המכסה מולאה הוא לא רק טרגדיה אישית אלא טרגדיה לחברה. מאבדים פוטנציאל. היינו יכולים להציל את הילד הזה".
ח"כ אילן גילאון (מרצ): "לאור הצרכים של המשרד, למרות הגידול בתקציב עדיין אין הלימה".

ח"כ מיכל בירן (עבודה): "אני רוצה להחמיא לשר על תפיסת העולם הברורה לפיה המדינה צריכה לקחת אחריות. לא מסכימה לקיצוץ בקצבאות הילדים. נעשה עליהום על הקצבאות והדביקו לזה חלק מקמפיין ההסתה נגד החרדים. הדבר הכי חשוב זה שינויים מבניים כי זה נשאר לאורך זמן. קצבאות ילדים צריכות להיות אוניברסליות. אנו הולכים להתייצב בתחתי המדינות המפותחות בנושא הזה. גם שרי אריסון צריכה לקבל קצבת ילדים".
ח"כ זבולון קלפה (הבית היהודי): אין סיבה לשא יטילו מס על קצבת הילדים שאני מקבל. זה ייצור למדינה מקור הכנסה נוסף".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה): "יש עצירת מכרזים להקמת מוסדות והוסטלים. מה מאושר ומה לא? הפיקוח על מוסדות למעשה לא קיים היום. מפקח מבקר אחת לכמה חודשים. איך הוא יכול ככה לגלות מקרי התעללות? הפיקוח צריך להיות הרבה יותר אינטנסיבי כי המטופלים לא יכולים להתריע
ח"כ יצחק כהן: "הקמנו במשרד הדתות פיילוט למצ'ינג דיפרנציאלי והיה ברור שזה הולך לקראת אימוץ במשרדי הרווחה והחינוך. זה בידיים של השרים. שר הרווחה מאיר כהן בין התומכים. להעביר תקציבים מרשויות חזקות לחלשות. 15 רשויות חזקות מתנגדות כי השבע לא מאמין לרעב". השר מאיר כהן: "השלטון המקומי התנגד. בוחבוט אמר שלא רוצים". ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "שוב מפילים על השלטון המקומי אחריות. הממשלה יכולה לקבל החלטה". שר הרווחה מאיר כהן: "האוצר אמר כן והשלטון המקומי אמר לא, אלא אם כן תהיה תוספת כדי לממן את זה. ראש עיריית תל אביב טען שמגיעות אליו נשים נזקקות מכל הארץ". ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "הדיור הציבורי שולח את החלשים לפריפריה. אין בתל אביב דיור ציבורי". ח"כ יצחק כהן (ש"ס): "מצ'ינג דיפרנציאלי זה נכון מוסרית. השולחן הזה יעזור לך אם תתעקש מול 15 הרשויות השבעות. בחולון בכל רחוב יש מוזיאון. לא יכול להיות שהמדינה תיתן לדימונה ולחולון אותו דבר".
כל הזכויות שמורות כנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.