רפורמה בהעסקת עובדי סיעוד 29 במאי 2013

רפורמה בהעסקת עובדי סיעוד
29 במאי 2013, כ' בסיון תשע"ג, בשעה 15:45
ח"כ מיכל רוזין :
הוועדה תקדם הצע"ח אשר תקים תאגיד ציבורי ארצי שיעסיק מטפלים סיעודיים הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים, תקדם הצעת חוק לרפורמה בהעסקת עובדי סיעוד. עפ"י ההצעה, יוקם תאגיד ציבורי ארצי אשר יפעל ללא כוונת רווח, ויעסיק את עובדי הסיעוד.


הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים התכנסה הבוקר לדון בהצעת הארגונים הציבוריים והחברתיים להקים גוף ציבורי ארצי שיגדע את יחסי עובד מעביד בין עובדי הסיעוד – העובדים הזרים, לבין המטופלים וחברות כוח האדם. התאגיד יעסוק באיתור העובדים בארצות מוצאם, הכשרתם לתפקיד, התאמתם למטופל, העסקתם בארץ וניהול מנגנון תשלום שכרם ותנאי העסקתם.

היחסים שמתקיימים כיום, בתחום הסיעוד, בין מטופל לעובד זר הם יחסי עובד-מעביד.  המטופל הוא המעסיק הישיר של המטפל הסיעוד ומתוקף כך מוטלות עליו כל החובות של מעסיק. על המטופל, אדם קשיש או חולה ברוב המקרים, להבטיח זכויות שכר ותשלום של המטפל; הבטחת תנאים סוציאליים; הגדרת חופשות והיעדרויות מורשות; העברת הפרשות לפנסיה וכיו"ב. הסדר זה יוצר מקרים רבים בהם זכויותיו של המטפל הזר נפגעות. בנוסף לכך, כאשר אין גורם שלישי מעורב, אין מענה לסוגיות כגון סוגיית מטפל מחליף בעת היעדרות של המטפל הקבוע. מצב זה הוא מצב פוגעני כלפי המטופלים וכלפי המטפלים כאחד.

בדיון שנערך היום בוועדה, הושמעו תלונות רבות על הקושי הבירוקרטי והמנהלי הכרוך בהעסקה ישירה של עובדי הסיעוד, ישירות ע"י המטופלים. בועדה התארחו מוגבלי תנועה, קשישים וחולים שגוללו את מצוקתם וקשייהם באיתור ובהעסקת עובד סיעודי, ובמציאת עובד חילופי במקרים רבים בהם העובד בורח למקום עבודה קל או רווחי יותר, ומותיר אותם לחסדיהם של הפקידים שיאשרו להם עובד זר חילופי.
יו"ר הוועדה ח"כ מיכל רוזין קראה לממשלה לתת מענה מתאים לבעלי צרכים סיעודיים. לדבריה "המענים הניתנים כיום, ואופן המימון שלהם, גורמים באופן ישיר למצבם החמור של המטופלים הסיעודיים". רוזין שיבחה את ההתגייסות של נציגי משרדי הממשלה השונים, לרבות נציג משרד האוצר להצעתה לביצוע הרפורמה. רפורמה שתנתק את יחסי עובד מעביד בין מטפלים למטופלים סיעודיים. רוזין קראה לשר האוצר להוציא מחוק ההסדרים את הסעיף העוסק בגמלת העסקת עובדי הסיעוד, אשר לדבריה יחמיר את בעיית המוגבלים והקשישים.

נציג רשות האוכלוסין מר משה נקש אמר כי משרדו בוחן הקמת מחוזות לצורך העסקת עובדים זרים, והגבלת מעבר של עובד זר מאזור לאזור, כדי למנוע זליגת עובדים מהפריפריה למרכז. בנוסף, נבחנת האפשרות להגביל את מס' ההעברות ממעסיק אחד לאחר, ע"מ למנוע את בריחת עובדי הסיעוד למקום עבודה נוח יותר עבורם.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.