יו"ר הוועדה ח"כ כץ למשרדי האוצר והכלכלה: לא ניתן לכם לבטל את ההכשרות המקצועיות במלונאות ומאידך לשפוך מאות מיליונים על ויסקונסין

יו"ר הוועדה ח"כ כץ למשרדי האוצר והכלכלה: לא ניתן לכם לבטל את ההכשרות המקצועיות במלונאות ומאידך לשפוך מאות מיליונים על ויסקונסין
17 ביוני 2013, ט' בתמוז תשע"ג, בשעה 13:00
​ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום בהפסקת תקציבי ההכשרה המקצועית לענף המלונאות, התיירות והקולינריה, רובם בתחום הטבחות והקונדיטוריה. נתוני משרד הכלכלה מצביעים על כ-80% השמה בקרב בוגרי הקורסים, ועלות של כ-25 אלף שקלים לתלמיד בקורס. בשנה מתקיימים כ-75 קורסים כאלה, ועלותם הכוללת היא 30 מיליון שקלים.

רן רידניק, רכז תחום התעסוקה במשרד האוצר: "למרות התקציב הקשה, ניתנו תוספות משמעותיות בתחומי תעסוקה בהם הממשלה החליטה להשקיע מאמץ, גם בהכשרות מקצועיות. לא ביצענו פעולה יזומה של עצירה, אלא התאמות לפי החלטות הממשלה . בדקנו את אורך ההכשרה במלונאות, העלות הגבוהה ומאידך ההשמה העומדת על כ-62.5%, לעומת מקצוע המתכת, למשל, בו משך ההכשרה קצר יותר והמשכורות גבוהות יותר".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו): "על משרדי האוצר והכלכלה להחליט מה הם רוצים: חדשות לבקרים אתם פונים אלי ומנסים לשכנע אותי לתמוך בתכנית ויסקונסין. בוויסקונסין מוציאים מהחושך אנשים שלא רוצים לעבוד, שופכים עליהם מאות מיליונים ומקבלים תשואה שלילית, ובמלונאות סוגרים הכשרות לאנשים שרוצים ללמוד ולעבוד בשביל 30 מיליון ש"ח. לא יהיה לממונים שלכם לאן לפנות בוועדה הזאת; לא אקיים פה דיונים עד שיפתחו מחדש את הקורסים. שלא ייצא שכרכם בהפסדכם". ח"כ כץ יוציא מכתב לשרי האוצר והכלכלה הדורש מהם לחדש את ההכשרות.

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו): "זו אוכלוסיית יעד חלשה באופן קיצוני. אם תבטלו את הכשרתם, הם עוד עלולים להיות הלקוחות של ויסקונסין בלי אופק תעסוקתי. רק אל תתערבו, רק אל תהרסו".

שלום בן-משה, מנהל אגף בכיר הכשרה מקצועית ופיתוח כח אדם במשרד הכלכלה, ציין כי השר בנט נתן הנחייה לגבש בדחיפות פתרון על מנת לחדש את ההכשרות וביקש לתת הזדמנות למהלך.

יואב בכר, סמנכ"ל התאחדות המלונות: "הקורסים האלה הם מקור פרנסה חשוב בפריפריה. החלופה להם היא אחת: אבטלה".

צביקה שפיס, מנכ"ל תדמור: "הכשרנו חיילי מכ"מ, נתנו להם מקצוע, כולל השמה בעבודה. ההורים בכו בטקס הענקת התעודה. היום מחכים כ-360 חיילים משוחררים ומובטלים לפתיחת הקורסים. אנחנו משיבים אנשים ריקם, ומשחררים מדריכים".

גילה כהנא, מנהלת מכללת רימונים טבריה: "מגיעים אלינו אנשים במצב סוציואקונומי בינוני ומטה, עולים חדשים, לקויי למידה, הורים יחידנים שבאים לרכוש מקצוע. יש קורס לבעלי מוגבלויות נפשיות ו- 90% מהם משתלבים במקצוע. רובם ישבו 20 שנה בבית והמקצוע נתן להם סיכוי לחיים. קצבת הביטוח הלאומי שלהם הצטמצמה, והמדינה חסכה כסף"

טל איטקין, תלמידה לבישול: "אני לא רוצה להיות עורכת דין ולא להיות מנהלת גדולה. למה מוותרים עלי? זה יתנקם בנו כלכלית וערכית בעוד עשר שנים".

 כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.