משרד האוצר: סיכוי נמוך שנשפר את קצבאות העיוורים

משרד האוצר: סיכוי נמוך שנשפר את קצבאות העיוורים
18 ביוני 2013, י' בתמוז תשע"ג, בשעה 11:30
​יום העיוור בכנסת: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד בקצבת ביטוח לאומי הניתנת לעיוורים, המכונה קצבת שר"מ (שירותים מיוחדים).

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, ציינה כי קצבת השירותים המיוחדים משולמת אך ורק לעיוורים החיים בגפם; עיוור החי עם אדם רואה נדחה אוטומטית או שהקצבה נשללת ממנו גם אם ניתנה לו בעבר. גם זכאותם של עיוורים הנישאים לבני/בנות זוג נשללת. בנוסף ציינה ח"כ לוי-אבקסיס, כי עיוורים העומדים בקריטריונים מקבלים רק את המדרג הנמוך של הקצבה, בשיעור של 50% מקצבת נכות כללית. זאת מכיוון שהמבחנים לצורך קבלת הקצבה, הבודקים תלות בזולת, מותאמים לאלה הסובלים מנכות פיזית ואינם מותאמים לעיוורים.
עו"ד זוהר נאור, חבר הנהלת המרכז לעיוור: "החוק מתייחס לכלל  הנכויות, אך המוסד לביטוח לאומי החליט שהוא מתמקד בנכויות גפיים בלבד. זו אחת העוולות החמורות ביותר במדינת ישראל. בביטוח הלאומי שואלים עיוורים אם הם שולטים בסוגרים. אם התשובה היא כן, הם לא מקבלים קצבה.  מדינת ישראל מפירה את החוק בכך שלא פיתחה מבחנים רלוונטיים לבדיקת עיוורים".
לימור לוריא , מנהלת אגף נכות מוסד לביטוח לאומי, ציינה כי המוסד לביטוח לאומי בוחן כלים לבדיקת כלל המוגבלויות לצורך מבחני זכאות וכי יגיש את המלצותיו בתוך חודשיים. לוריא הוסיפה: "כבר בשנת 2002 המליצה ועדה מטעם המוסד לביטוח לאומי על מתן קצבת שר"מ לכל אדם עם ליקוי ראייה מעל 90%, אולם העלות עמדה אז על 40 מיליון שקלים בחודש וייתכן שבשל כך לא ניתנה הקצבה. בשנת 2012 חידשנו את הבקשה וכעת העלות היא כ-80 מיליון שקלים".
ח"כ לוי-אבקסיס פנתה לגיא הרמתי מאגף התקציבים באוצר, ותהתה מהם סיכויי הבקשה לאור הקיצוצים בתקציב המדינה ובקצבאות הביטוח הלאומי. על כך השיב הרמתי: "הסיכוי נמוך".
ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): "אם כך, לשם מה פועלת ועדת בן יהודה, אשר בוחנת את השינויים במבחני הזכאות?". חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) ולוי-אבקסיס המליצו לנציגי העיוורים לפנות לבג"צ: "שר האוצר לא יעשה כנראה דבר בעניין, עד אשר יכריחו אותו".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.