גמלת הסיעוד בחוק ההסדרים: חברי כנסת: "לא ניתן לסעיף הזה לעבור"

גמלת הסיעוד בחוק ההסדרים: חברי כנסת: "לא ניתן לסעיף הזה לעבור"

24 ביוני 2013, ט"ז בתמוז תשע"ג, בשעה 13:00
​ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת דנה היום בסעיף בחוק ההסדרים לפיו קשישים הזכאים ל"שעות סיעוד" מטעם המוסד לביטוח לאומי ומעסיקים מטפל צמוד, יקבלו מהמוסד לביטוח לאומי גמלה כספית ולא שירותים בפועל.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) פתח את הישיבה ואמר: "כדאי שכולם יפנימו כי הוועדה רואה לנגד עיניה את הקשישים ואת טובתם בלבד. נקיים מספר דיונים בנושא, בהם נשמע את כל הגורמים הנוגעים בדבר, ואז נגיע להחלטות".

מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור-יוסף, אמר: "גמלת הסיעוד הניתנת כיום היא הגמלה היחידה שהביטוח הלאומי נותן ב"עין" ולא בכסף. ההוצאה היא 4.5 מיליארד שקלים בשנה לפעילויות של זקנים בביתם. בכנסת הקודמת חוקק חוק על ידי יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ וחברת הכנסת שלי יחימוביץ', לפיו יתקיים ניסוי בו קשיש הזכאי לגמלת סיעוד ומעסיק מטפל צמוד, יוכל לבחור לקבל את הכסף ללא גורם מתווך, ואז ינצל יותר שעות סיעוד לטובתו. רק 10% מהזכאים הצטרפו לניסוי, והתברר כי המטופל יכול לחסוך כ-400 שקלים בחודש. המלצנו להרחיב את הניסוי המאפשר בחירה בין כסף לשירותים לכל הארץ".
ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) פנתה לנציגי משרד האוצר בדיון: "אני מרגישה מנוצלת. ניצלתם את החוק של ח"כ כץ ושלי, שנעשה בכוונה טובה מתוך יחס של חמלה לקשיש, והפכתם אותו למפלצת בחוק ההסדרים. גזלתם את זכות הבחירה וההגנה לקשיש. יצרתם מכשיר אכזרי ולא מידתי, הכל כדי לגזור קופון על גב הקשישים הסיעודיים. יש משפחות בהן הקשיש לא יטופל כהלכה אם הכסף יעבור אליו ללא תיווך. לאן אתם רצים? השאירו בידי המטופל את זכות הבחירה. לא ניתן לסעיף הזה לעבור".
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו): "רוב המשפחות שבחרו במהלך הניסוי בגמלה כספית הן משפחות מבוססות ומשכילות, אך יש אוכלוסיה לא מעטה עם קושי אמיתי לעמוד מול בירוקרטיה. מה יעשה קשיש שיינתן לו כסף, אך לא תהיה מאחוריו חברה שתעזור לו אם מטפל נטש אותו?".
ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) מחה: "מדוע השיחה נסובה רק בין אחריות חברת הסיעוד ואחריות הקשיש? מה עם אחריות המדינה?".
ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה): "המדינה מסירה אחריות ואין כאן באמת חיסכון של כסף. הרצון של האוצר לשחוק את הכסף הוא העומד מאחורי סעיף זה. לא ייתכן שלא יהיה מנגנון מסודר של דאגה לקשיש. אנחנו נגן על האזרחים".
ח"כ איציק שמולי (העבודה): ״חוק הסיעוד נחקק עבור אלה שאינם מסוגלים לנהל את עצמם והנה בא האוצר ודורש מהם לנהל עובדים וביורוקרטיה בעצמם. לא ניתן לזה לעבור".
גדעון בן-ישראל , יו"ר הסתדרות הגמלאים: "מה שמסתתר כאן הוא רצונו של האוצר מימים ימימה לחסל את חוק הסיעוד. אני לא מכיר רבים שעברו את גיל 80 ומסוגלים להתעסק בעצמם עם כל הדברים האלה. אל תמהרו לשמוע בקול אנשי האוצר".
אריאלה בן צור, מעמותה לתיווך עובדים זרים "אחיעוז": "יש תחושה של עליהום לא ברור על לשכות התיווך. הנוהל מחייב את החברות לעשות ביקורי בית אצל המטופל, לדווח על כל שינוי אצל העובד המועסק ועל יחס בני המשפחה לקשיש. גם במקרים בהם ניתנת גמלה "בעין" ולא כסף, המשפחה מתחשבנת מול העובד ומעסיקה אותו".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.