פרק הביטוח הלאומי בחוק ההסדרים: השנוי ביותר במחלוקת

פרק הביטוח הלאומי בחוק ההסדרים: השנוי ביותר במחלוקת
30 ביוני 2013, כ"ב בתמוז תשע"ג, בשעה 18:40
חברי קואליציה: האוצר יידרש למצוא אלטרנטיבות לחלק מהמהלכים המתוכננים. נתנגד לחיוב עקרות בית לשלם ביטוח בריאות

האוצר: "ראוי שכולם ישלמו דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות

ביטוח לאומי: "ביטול הפטור לא משתלם, ייקשה לגבות את הכסף"

     הפעם לא רק האופוזיציה; במהלך דיון על ביטול הפטור מתשלום דמי ביטוח בריאות לעקרות בית, היום (א') בוועדת הכספים, הביעו חברי קואליציה התנגדות למהלך. זאת, לאחר שאחדים מבין חברי האופוזיציה עזבו את הדיון בטענה, כי "יש לי לדחות אותו עקב הימשכות הדיון שקדם לו ועזיבת חלק מחברי הכנסת ונציגות ארגוני הנשים". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בתגובה: "אנחנו בתקופה אינטנסיבית של דיונים ועל חברי הכנסת לגלות אחריות ולמלא את תפקידם, גם אם מדובר בדיונים ארוכים וממושכים. עלינו לגלות אחריות ולאשר את תקציב המדינה בזמן ולמנוע פגיעה כלכלית קשה למשק".

     סלומינסקי: "הצגנו לחברי הכנסת תכנית מסודרת של ישיבות לכל החודש עד לאישור המתכונן של התקציב וחוק ההסדרים. הדיונים מתקיימים חמישה ימים בשבוע. מדובר בדיונים מעמיקים, בהם כולם מקבלים את זכות הדיבור, כולל ח"כים שאינם חברי הוועדה. האופוזיציה מנסה למשוך זמן אבל אנחנו נעמוד בלוח הזמנים על-מנת למנוע פגיעה כלכלית נוספת למשק, שכבר ספג היעדר תקציב מאושר בגין הבחירות".

     השינוי שמבקש משרד האוצר לקדם במסגרת חוק ההסדרים הינו לבטל את הפטור הניתן לעקרות בית מתשלום דמי ביטוח בריאות ולחייבן בתשלום הסכום המזערי העומד כיום על 101 ₪ בחודש החל מינואר 2014. במקרים בהם עקרת הבית ובן זוגה מקבלים גמלת הבטחת הכנסה, התשלום ייקבע עפ"י הכנסתם, סה"כ 5% מהכנסתם. במקרה שלאחד מבני הזוג יש הכנסה בסכום העולה על 2,020 ₪, דמי הביטוח בגין שניהם יהיו בשיעור 5% מהכנסה זו.

     סגן ראש אגף התקציבים, משה בר סימן טוב: מדיניות הממשלה היא שכל אזרח ואזרחית ישלמו דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות לפי בהתאם להכנסתם או את המינימום; 61 ₪ דמי ביטוח לאומי, 101 ₪ דמי ביטוח בריאות. הזכויות שניתנות לנשים עקרות בית בביטוח לאומי פחותות מאלו הניתנות לנשים המשלמות: קצבת זקנה ללא צבירת ותק ורק ב- 67 ולא 62 – 5 שנים שלא מקבלות וקצבת הזקנה שלהן קטנה ב- 30%". בר סימן טוב ציין עוד, ש"יש כאן צעד פיסקאלי בעל משמעות גדולה מאוד; 550 מיליון ₪ בשנה בגין ביטוח בריאות ו- 200 מיליון ₪ ביטוח לאומי. הביטוח הלאומי הוא סוג של ביטוח וצריך לצבור בו מספר מסוים של שנים. המדיניות היא שכולם ישלמו ביטוח לאומי וביטוח בריאות וזו מדיניות ראויה".

     מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו): "ההצעה הזאת לא רק שאסור שתעבור, אני גם מאמינה שלא תעבור. אני אישית, אין סיכוי שאצביע בעד המהלך הזה.  מדברים כל הזמן על  שוויון; אם יעשו שוויון מלא בין נשים לגברים אז אני בעד, אך מה לעשות ש- 450 אלף נשים נכנסות תחת הכותרת של עקרות בית. האוצר כבר ביטל נקודת זיכוי לבעלים של אותן עקרות בשווי 200 ₪. רבות מאותן נשים נשארות בבית מחוסר ברירה עקב העלות הגבוהה של הטיפול בילדים. הרבה יותר יקר ולא תמיד משתלם לצאת מהבית. המדינה לא ממש מסבסדת. אלו נשים ממעמד פיננסי חלש, מאיפה יביאו את הכסף הזה. כשנוח משתמשים ב- OECD וכשלא נוח מעלימים אותו. זה לתת מכת מוות להמון משפחות. ובעוד שנתיים תאלצו להגדיל את תקציב הרווחה לא ב- 200 מיליון ₪ אלא במיליארד ולשם אנחנו לא רוצים להגיע. בואו נבנה תכנית ארוכת טווח ונמנע מצעדים כואבים ומיותרים אלה".

     ח"כ כאורלי לוי אביקסיס (הליכוד-ביתנו): "מדובר במשפחות שרובן המוחלט מתחת לקו העוני, 64% מהילדים במשפחות הללו גם כן מתחת לקו העוני. זה עוד תשלום כי אז הכנסת ויתרה על נקודת הזכות של הבעל ועכשיו רוצים לגבות את אותו הדבר על מה שכבר לקחו. וזה היה שווה כבר 200 ₪ בכל חודש. איזה זכויות זה נתן לעקרות הבית, כיצד זה שיפר את מצבן?"

     ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "בעולם העבודה בישראל יש פערים עצומים בין נשים לגברים. זה לא שהן סתם לא משלמות ביטוח בריאות, אלא מדובר בפיצוי על משהו שנלקח. מאוד יקר לצאת לעבוד וצריך לקחת את זה בחשבון".

     ח"כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) ליו"ר הוועדה: "אני מציע שתודיע לאוצר שאנחנו לא נצביע על העניין הזה. לא נאשר את הפגיעה בעקרות הבית". ריבלין פנה לבר סימן טוב ונציגי האוצר האחרים: "אל תעשו לנו טובות, בגיל מבוגר אנחנו מקבלים את מה שאנחנו עצמינו חסכנו. כספי הביטוח הלאומי הם הכספים שלנו וגם אל תעשו טובות לאחרים על חשבון מה שאנחנו חסכנו. חוק כזה לא יעבור".

     סמנכ"ל הביטוח הלאומי, יגאל ברזני, ציין עובדה מעניינת, ש"ביטול הפטור איננו משתלם, מכיוון שייקשה מאוד לגבות את הכסף מרבות מהנשים עקרות הבית. לצורך כך נדרש לגייס מאות עובדים. הוצאות הגבייה יקזזו את הכספים שייגבו".  

לפרטים נוספים: איל קציר, דובר הוועדה

אתר הכנסת: פורטל ועדת הכספים

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.