אושר בטרומית: דמי לידה למי שבת זוגו אינה מסוגלת לטפל בנולד בשל מוגבלות או מחלה לא יהיו תלויים בזכאותה לדמי לידה

אושר בטרומית: דמי לידה למי שבת זוגו אינה מסוגלת לטפל בנולד בשל מוגבלות או מחלה לא יהיו תלויים בזכאותה לדמי לידה
10 ביולי 2013, ג' באב תשע"ג, בשעה 12:45
​מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – דמי לידה לעובד שבת זוגו אינה מסוגלת לטפל בילד מחמת נכות או מחלה), התשע"ג–2013, שהגישה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), וקבוצת ח"כים. יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, בירך את ח"כ אלהרר ששבה מחופשת לידתה כדי לקדם את הצעת החוק.

מטרת הצעת החוק היא לתת דמי לידה למבוטח שבת זוגו ילדה, אך אינה מסוגלת לטפל בילד בשל מוגבלות או מחלה, ללא קשר ותלות לזכאות בת הזוג לדמי לידה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הצעת החוק באה לתקן עיוות קיים בחוק הביטוח הלאומי, ולשנותו באופן שיעלה בקנה אחד עם חוק עבודת נשים בכל הנוגע למי שבת זוגו ילדה אך אינה מסוגלת לטפל בילד בשל מוגבלות או מחלה.
נכון להיום, מעניק חוק עבודת נשים חופשת לידה למי שבת זוגו אינה מסוגלת לטפל בילד, מחמת מוגבלות או מחלה ובכפוף לאישור רופא. על פי חוק עבודת נשים, במקרה שבו היולדת אינה מסוגלת לטפל בילד מחמת מוגבלות או מחלה, יהיה בן הזוג זכאי לחופשת לידה מלאה במקומה.
חוק הביטוח הלאומי, בנוסחו כיום, אינו מאפשר השלמת הזכאות הקיימת בחוק עבודת נשים באמצעות הענקת דמי לידה לבן הזוג במקרים שבהם בת הזוג אינה זכאית לדמי לידה מלכתחילה ובכך, בעצם, מעקר מתוכן את הזכאות האמורה במקרים אלו.
חוסר ההלימה שבין הוראות חוק הביטוח הלאומי לחוק עבודת נשים מהווה פגיעה בזכות לביטחון סוציאלי ולקיום בכבוד של אותן משפחות, ואף אינו עולה בקנה אחד עם טובת הילד."

68 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה טרומית לא היו מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות להכנה לקריאה ראשונה. 

 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.