יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ ברוורמן לממשלה: הגישו לוועדה עד מחר הצעה שתפחית את מחיר המים ב-10%-15% – או שנפצל את פרק המים מחוק ההסדרים

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ ברוורמן לממשלה: הגישו לוועדה עד מחר הצעה שתפחית את מחיר המים ב-10%-15% – או שנפצל את פרק המים מחוק ההסדרים 

10 ביולי 2013, ג' באב תשע"ג, בשעה 14:10
​ח"כ רוזנטל ושקד דרשו לפצל את פרק המים מחוק ההסדרים והבקשה תעלה לדיון כבר מחר; סמנכ"ל הכלכלה של רשות המים: "גם אם נפחית את עלויות התאגידים – מחיר המים לא ירד"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, המשיכה היום בדיונים במסגרת ההכנה לקריאה שנייה ושלישית של פרק המים ותאגידי המים, מתוך חוק ההסדרים לשנים 2013.2014. בתום דיון ממושך שקיימה הוועדה בנושא הודיע היו"ר ברוורמן כי הוא דורש מנציגי משרדי האוצר והאנרגיה והמים להגיש לוועדה עד מחר נוסח מתוקן להצעת החוק, שיכלול הפחתה של 10% עד 15% במחיר המים. בנוסף לכך דרשו חברי הכנסת מיקי רוזנטל ואיילת שקד לפצל את נושא המים מחוק ההסדרים, והיו"ר ברוורמן הודיע כי יעלה את הבקשה להצבעה כבר מחר, בדיון נוסף שצפויה לקיים הוועדה בעניין. סמנכ"ל הכלכלה של רשות המים, גלעד פרננדס, התייחס במהלך הדיון לצמצום עלויות התאגידים ואמר כי גם אם נוריד את עלויות התאגידים מחירי המים לא יכולים לרדת – בגלל עלויות המים המותפלים.

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר כי השאלה היא לא אם לצמצם את מספר התאגידים או להחזיר את הפעילות לרשויות המקומיות, אלא איך לוודא שהצרכנים ירוויחו מהמהלך. הוא הוסיף כי הקמת התאגידים יצאה מערכת חשבונאית מסועפת, שמטרתה להוציא כסף מהצרכן. הוא קרא לבטל את התאגידים ולהחזיר את הפיקוח על מחיר המים לכנסת. עוד הוסיף מלמד כי תאגידי המים נמנעים להעביר דיבידנדים לרשויות המקומיות. הוא הסביר כי עד 2015 העברת הדיבידנדים לעיריות פטורה ממס, ולכן למדינה אין אינטרס לעשות זאת ולהפסיד תשלומי מס. מלמד דרש להוריד את המע"מ על המים, להרחיב את הזכאות להנחות גם למי שמקבל הבטחת הכנסה או מזונות ולהודות שרפורמת התאגידים נכשלה.ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי מצד אחד טוענים שלא צריך לבטל תאגידים, בעוד מצד שני האוצר רצה לצמצם את מספר התאגידים ל-15 ולהפחית ב-5% את מחיר המים. "אומרים לנו שיש עלויות מיותרות של חצי מיליארד שקלים, אז אם נבטל את כל התאגידים המחירים ירדו ב-10%". ח"כ רוזנטל הציע לבטל את הסעיף שנותן לעיריות פטור ממעבר לתאגוד אזורי ודרש מהאוצר להוציא צו שמוריד את מחיר המים ב-10% באופן מידי. ח"כ איילת שקד הצטרפה לדרישה של ח"כ רוזנטל באשר לביטול הפטור מתאגוד אזורי. עוד הוסיף ח"כ רוזנטל כי ב-2001 נקבע מחיר שערורייתי להתפלה. הוא הסביר כי בזמן שניר גלעד כיהן כחשב הכללי באוצר יצא מכרז למתקן התפלה ראשון באשדוד, בו הייתה שותפה גם החברה לישראל, שקבע מחיר שכולל בתוכו את עלות ההקמה של המתקן הראשון. לאחר מכן, טוען ח"כ רוזנטל, במכרז השני נקבע מחיר גבוה יותר, למרות שהוא לא כלל את עלויות הקמת המתקן. "אני לא חושב שגלעד ידע אז שהוא יעבור לעבור בחברה לישראל, אבל זו שערורייה ציבורית שצריך לחקור".

ח"כ יצחק הרצוג הוסיף כי מחיר המים עלה ב-40% בשנים האחרונות, והטענה כי מרכיב המים בסל ההוצאה המשפחתי הוא קטן היא שקרית. ח"כ הרצוג דרש לדעת איך השינויים שמבקשת הממשלה להכניס כעת, באמצעות חוק ההסדרים, ישפיעו על התעריף. ח"כ שקד הוסיפה כי נראה לה שהתאגידים יצרו בזבוז כספים משווע. 
סמנכ"ל הכלכלה של רשות המים, גלעד פרננדס, הסביר כי צמצום התאגידים יכול להביא לחיסכון של עד 180 מיליון שקל בשנה. עם זאת הוא הסביר כי מדובר רק ברכיב אחד של תעריף המים, בעוד שרכיב אחר – ההתפלה – עומד לעלות. הוא הוסיף כי מחיר ההתפלה בארץ הוא מהזולים בעולם, אבל "גם אם התאגידים התייעלו המחירים לא יכולים לרדת בגלל עלויות ההתפלה". הוא הוסיף כי מחיר המים כולל עדיין סבסוד לחקלאות וישנם עוד 200 מיליון שקל של היטל הפקה שמועבר לאוצר. רכז תחום המים בהתאחדות החקלאים, יצחק טובלי, טען מנגד כי כיום כבר אין סבסוד לחקלאות. ח"כ באסל ג'טאס טען כי אין קשר בין תאגידי המים למחיר. הוא הוסיף כי צריך להעלות את כמות המים בתעריף הנמוך, ואמר כי תעריף המים כולל מרכיבים של מיסוי וכי הדבר נדון בבג"ץ. לדבריו, מחיר העלות של קוב מים למקורות עומד על 1.7 שקלים, לכן לא ברור מדוע הצרכן צריך לשלם יותר מ-8 שקלים לקוב.

 סגן הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, טען כי התעריף הנמוך לא מסבסד שום דבר, וכי הסבסוד לחקלאות יורד בכל שנה בהדרגה עד לביטולו תוך 7 שנים. הוא התייחס לטענת ח"כ רוזנטל על מחיר ההתפלה ואמר כי הוא נקבע במכרז, לאחר תחרות קשה שהביאה למחירים הנמוכים ביותר בעולם. כמו כן מרידור התייחס לדרישת ח"כ רוזנטל וח"כ שקד לפצל את הפרק מחוק ההסדרים ואמר כי הוא מקווה שלא נגיע לכך. בתום הדיון, בו השתתפו חברי כנסת נוספים בהם ח"כ משה מזרחי, ח"כ נחמן שי וח"כ דוד צור, אמר יו"ר הוועדה, פרופ' ברוורמן, כי הצעת ח"כ רוזנטל ושקד תעלה להצבעה בוועדה כבר מחר. כמו כן הוא דרש מנציגי משרדי האוצר והאנרגיה והמים להגיש עד מחר לוועדה נוסח מתוקן להצעת החוק, שיביא להפחתה של 10% עד 15% במחיר המים – כדי שניתן יהיה להתקדם בדיון לאישור החוק. כאמור, מחר בשעה 12:00 צפויה הוועדה להמשיך את הדיון בנושא.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.