בתום דיונים מרתוניים: ועדת הכספים ביטלה גזירות קשות של האוצר ושמרה על מעמד הביניים והשכבות החלשות

בתום דיונים מרתוניים: ועדת הכספים ביטלה גזירות קשות של האוצר ושמרה על מעמד הביניים והשכבות החלשות

17 ביולי 2013, י' באב תשע"ג, בשעה 12:05

​יו"ר ועדת הכספים, סלומינסקי: "שינינו את מפת הגזירות באופן חסר תקדים. הבטחנו שמעמד הביניים והשכבות לא ייפגעו. לא יוטל מס על עקרות הבית ומס ההכנסה על יחידים יעלה לבעלי שכר גבוה"

בתום דיונים מרתוניים ומו"מ אינטנסיבי, הודיע היום (ד'), יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) לחברי הקואליציה בוועדת הכספים: "הצלחנו לשנות את מפת הגזירות. באופן חסר תקדים ביטלנו גזירות קשות שהיו אמורות לפגוע במעמד הביניים ובשכבות החלשות. מתוך כלל המהלים והגזירות של האוצר שינינו כ- 20% מהגזירות. מנענו את הפגיעה בעקרות הבית, את הפגיעה הקשה במעמד הביניים ע"י שינוי מדרגות המס כך שרק בעלי שכר גבוה יפגעו. בנוסף, אילצנו את הממשלה לקצץ משמעותית בתקציבי משרדי ממשלה". 

     סלומינסקי הוסיף, כי "מדובר בהישג חסר תקדים נוכח כוונות האוצר להטיל גזירות קשות על כלל הציבור, כולל מעמד הביניים והשכבות החלשות. עתה, יחד עם האוצר, נבחן דרכים לתקן את שדורש תיקון, לסגור את הגירעון ולעמוד ביעדים הפיסקאליים. הכל על-מנת לשמור על היציבות והאיתנות הפיננסית של המשק, תוך דאגה לכלל הציבור".
 להלן השינויים העיקריים בחוק ההסדרים ובחוק התקציב:
• בוטל המס שאמור היה להיות מוטל על עקרות הבית!
• בוטל המס על משפרי דיור!
• מס הכנסה ליחידים: ועדת הכספים שינתה את מדרגות המס באופן הבא: (בוטלה ההעלאה הרוחבית של 1.5% לכל מדרגות המס)
עד שכר של 14 אלף ₪ – תוספת של 1% בלבד במקום 1.5% (רוב מוחלט של מעמד הביניים)
מ- 14 אלף ₪ – 21 אלף ₪ – תוספת מס הכנסה של 1.5%
מ- 21 אלף ₪ ומעלה – תוספת של 2% במס הכנסה.
• קצבאות הילדים: ילדים עד שנת 2003 – לא יגעו בקצבאות לגביהם, בניגוד למה שתוכנן.
• מיצוי כושר השתכרות כתנאי להנחה בארנונה – יפוצל מחוק ההסדרים ויידון בנפרד.
• נקודות זיכוי במס לאקדמאים: השינוי כהוראת שעה בלבד עש תום שנת התקציב לדרישת ועדת הכספים. להלן פירוט השינוי:
תאושר הפשרה אליה הגיעה ועדת הכספים עם האוצר בשיתוף התאחדות הסטודנטים: במקום לבטל לחלוטין את נקודות הזיכוי, תינתן נקודת זיכוי אחת לבוגרי תואר ראשון במשך שנה, יוכלו לבחור בין השנה מיד לאחר סיום הלימודים או בשנה שלאחריה. בוגרי תואר שני: חצי נקודת זיכוי למשך שנה מסיום הלימודים. 

יו"ר הוועדה סלומינסקי הודה לחברי הקואליציה שסייעו לו בעבודה בוועדה בכנסת ובמו"מ מול האוצר והגורמים השונים. במיוחד הודה לח"כים עפר שלח (יש עתיד), גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו) ובועז טופורובסקי (יש עתיד) על הסיוע הרב.
     ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) קידם את הפשרה בעניין נקודות הזיכוי לאקדמאים והשיג אותה יחד עם התאחדות הסטודנטים במו"מ מול האוצר. ח"כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו) הובילה את הפיכת המהלך להוראת שעה בלבד ולהחזרת המצב לקדמותו ב- 2015.
     ח"כ גילה גמליאל, מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים ומי שהובילה מאבק כנגד החלק הארי מהגזירות: "התקציב לא יוצא כפי שהוא נכנס לוועדת הכספים. בתחילה הייתי מהקולות הבודדים שדרשו שינוי משמעותי ואני שמחה שבסוף הדברים שאמרתי הפכו לקונצנזוס רחב. הדרישות הבלתי מתפשרות שלנו הובילו את פקידי האוצר להבין שלא ניתן יהיה לאשר את התקציב כפי שהוא, כשהוא כולל גזירות קשות נגד מעמד הביניים ואוכלוסיות חלשות. אין מטילים על הציבור גזירות שאינו יכול לעמוד בהן".
     יו"ר הוועדה סלומינסקי הודיע, שעל-מנת לעמוד ביעדי התקציב וביעדים הפיסקאליים, כבר הגיע להסכמות עם האוצר, לפיהן שני משדרים יקוצצו בתוספות שקיבלו בחצי מיליארד ₪ כל אחד: משרד החינוך ומשרד התחבורה. עוד הודיע כי יתבצעו המהלכים הבאים:
• העלאת מס רכישה על קרקע מ- 5% ל- 6%, למעט רוכשים פרטיים, אם ישלימו בנייה לצורך מגורים בתוך 3 שנים.
• יחד עם האוצר, נבנה תכנית והתאמות שיאפשרו לעמוד ביעדים הפיסקאליים החשובים.

סה"כ מבין השינויים שביקש לבצע האוצר (גזירות וכד') ועדת הכספים שינתה בהיקף של 3.5 מיליארד ₪. סלומינסקי: "שינוי דרמטי מאוד ויחד עם האוצר נעבוד על התאמות".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.