ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הרפורמה בתאגידי המים

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הרפורמה בתאגידי המים
15 ביולי 2013, ח' באב תשע"ג, בשעה 16:20
היו"ר ברוורמן: האישור התאפשר לאחר שהוסכם על תוספת הנחות של 40 מיליון שקל בשנה לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את פרק המים ותאגידי המים, מתוך חוק ההסדרים לשנים 2013-2014. היו"ר ברוורמן הודיע כי אישור ההצעה התאפשר רק לאחר שהגיע לסיכום עם משרד האוצר, במסגרתו יקצה האוצר תוספת של 40 מיליון שקלים בשנה למתן הנחות לקשישים עניים המקבלים קצבת הבטחת הכנסה כ-200 אלף קשישים. "מדובר בהנחה לאחת האוכלוסיות העניות והחלשות ביותר במדינה, שמתקשות לשלם את חשבונות המים ונמצאות בדילמה הבלתי אפשרית הזו, של בחירה בין תשלום החשבונות לקניית תרופות, מזון וצרכים בסיסיים אחרים", אמר היו"ר.

עם זאת ציין היו"ר ברוורמן כי דרש מהאוצר מתן הנחה לכלל מקבלי קצבת הבטחת הכנסה, כ-300 אלף איש, אולם לא הגיע להסכמות עם האוצר. "לכן בכוונתי להגיש הצעת חוק פרטית שתנסה לחייב את האוצר והממשלה להרחיב עוד את ההטבות", אמר ח"כ ברוורמן. הוא הוסיף כי בכוונת הוועדה לזמן, לאחר הפגרה, את שר האנרגיה והמים לדיון שיעסוק בכוונתו להפחית את מחיר המים ב-10% עד 15%.

ההצעה אמורה לעגן את ההסכם שנחתם לפני למעלה מחודש בין משרד האוצר לרשויות המקומיות, בדבר תאגוד אזורי והתייעלות תאגידי המים. האוצר הגיע להסכמה עם השלטון המקומי להפעלת תאגידי מים בשלושה מודלים שונים, בעוד המחיר יקבע בכל מקרה לפי מודל התאגוד האזורי. דבר שצפוי להביא לחיסכון של כ-400-500 מיליון שקל, שלטענת האוצר, יביאו לירידה של כ-5% ממחיר המים. לצד האפשרות לפעול בכל אחד מהמודלים ישנם סנקציות שיוטלו על תאגידים והרשויות.

בדיונים הקודמים שקיימה הוועדה בנושא טען ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, טען כי מחירי המים עלו בגלל ביטול הסובסידיה. לדבריו, התקורות של תאגידי המים בטלות בשישים בתעריף המים. כמו כן, סמנכ"ל הכלכלה של רשות המים, גלעד פרננדס, הסביר גם הוא באחד הדיונים הקודמים כי צמצום התאגידים יכול להביא לחיסכון של עד 180 מיליון שקל בשנה, אך "גם אם התאגידים התייעלו המחירים לא יכולים לרדת בגלל עלויות ההתפלה".

 

במהלך הדיון היום אישרה הוועדה מספר תיקונים בהצעת החוק. במסגרת אחד התיקונים הורה היו"ר ברוורמן לקבוע כי התושבים ברשויות חלשות שלא הצטרפו לתאגידי מים יפגעו פחות מתושבים ברשויות חלשות. נציג משרד האוצר, אלון מסר, הסביר כי לפני התיקון הרשות המקומית בג'סר א-זרקא הייתה אמורה לשלם 129 אלף שקלים בעוד רחובות הייתה אמורה לשלם 1.2 מיליון שקלים – במידה וימשיכו להפר את החוק, לאחר התיקון שדרש היו"ר ג'סר א-זרקא תשלם רק 31 אלף שקלים בעוד רחובות תשלם. כמו כן קבעה הוועדה כי העיצום הכספי המרבי שניתן יהיה להטיל על תאגיד לא יקיים את החוק יעמוד על 3.5 מיליון שקלים. עוד נקבע כי עד סוף 2013 תהייה הממשלה מחויבת להגיש לוועדה תקנות שקיבעו נסיבות להפחתת העיצומים ושיעורי ההפחתה, ועד שלא יאושרו התקנות לא ייכנסו לתוקף הסעיפים העוסקים בעיצומים הכספיים.

כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.