אושר סופית: יורחב הניסוי בו קשיש יוכל לבחור בין אחות לרופא לביצוע המבחן לקביעת זכאות לגמלת סיעוד

אושר סופית: יורחב הניסוי בו קשיש יוכל לבחור בין אחות לרופא לביצוע המבחן לקביעת זכאות לגמלת סיעוד
30 ביולי 2013, כ"ג באב תשע"ג, בשעה 17:10

​מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאות שניה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 145) (הוראת שעה), התשע"ג-2013. ההצעה נדונה בוועדת העבודה הרווחה והבריאות, בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו).

לפי החוק שהתקבל, יוארך בשנה נוספת ויורחב ל-6 אזורים (במקום 3 כפי שהיה עד כה) הניסוי שאושר בדצמבר 2011 לשנה אחת, במהלכו זכאים לגמלת סיעוד מטעם המוסד לביטוח לאומי בין הגילאים 80 ל-90 יהיו זכאים לבחור מי יבצע עבורם את מבחן התלות לצורך קביעת זכאות לגמלת הסיעוד. הבחירה תהיה בין אחות בריאות הציבור (כפי שהיה נהוג), או רופא גריאטרי מומחה (שיוכל לעיין גם בתיק הרפואי של הפונה ולא יסתמך על בדיקה אחת בלבד). הבדיקה תיערך בביתו של המבוטח. אזורי באר שבע, נהריה ורמת גן יצטרפו לאזורי פתח תקווה, טבריה וירושלים אשר נכללו בניסוי במהלך השנה החולפת.

בדיון בוועדת העבודה הרווחה והבריאות לצורך הכנת החוק לקריאה שניה ושלישית, אמר יו"ר הוועדה ח"כ כץ: "הרחבת אפשרות הבחירה בידי הקשיש עשויה למנוע אי נעימויות בבדיקות ולהוסיף יחס של כבוד לקשיש. מצאתי לנכון להרחיב את אזורי הניסוי ולהוסיף להם יישובים בפריפריה בפריסה ארצית".

מפקחת סיעוד ארצית במוסד לביטוח לאומי, רוני די-נור, הסתייגה מהצעת החוק: "פרשנות הרופאים נשענת על אבחנות ולא על תפקוד, כפי שמבצעת אחות. אף אחות כבר לא מבקשת מקשיש להוריד את תחתוניו, ביצענו שינויים רבים בבדיקות". 

לעומתה טענה ראש תחום פניות ציבור במשרד לאזרחים ותיקים, שרה זילברשטיין: "פסטיבל התחתונים והניכור ממשיך להתקיים, אנחנו מקבלים פניות רבות בנושא. בזכות הגריאטרים אנשים רבים נוספים יזכו לתוספת הברוכה של גמלת הביטוח הלאומי". עם זאת, הביעה זילברשטיין דאגה ממחסור ברופאים גריאטריים לצורך הבדיקות, בעיקר באזורי הפריפריה.11  ח"כים תמכו בהצעה בקריאה שניה ושלישית ולא היו מתנגדים או נמנעים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.