אושר בטרומית: תוקם מועצה ארצית לשיקום, קידום ושילוב אנשים עם אוטיזם בקהילה

אושר בטרומית: תוקם מועצה ארצית לשיקום, קידום ושילוב אנשים עם אוטיזם בקהילה

30 באוקטובר 2013, כ"ו בחשון תשע"ד, בשעה 12:45
​שר הרווחה כהן: "מהפכה חברתית אמיתית עבור אוטיסטים בישראל" 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שיקום, קידום ושילוב אנשים עם אוטיזם בקהילה, התשע"ג-2013, של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ביתנו) וקבוצת ח"כים, ביניהם שר האוצר ושר החינוך.  לפי הצעת החוק, תוקם מועצה ארצית לשיקום, קידום ושילוב של אנשים עם אוטיזם, אשר תתווה מדיניות, תתכנן ותפתח שירותים בתחום זה, לצד פעילויות הסברה. לצידה של המועצה, יוקמו ועדות שיקום, קידום ושילוב, בכל אחד מששת המחוזות. ועדות השיקום יבחנו זכאות ויתאימו לכל אדם עם אוטיזם תכנית אינדיבידואלית לשיקום, קידום ושילובו בחברה ובשוק העבודה, זאת על ידי מתן סל של שירותים בתחומי התעסוקה, דיור, חברה ופנאי, טיפולי שיניים ואף ייעוץ, הדרכה וטיפול למשפחתו של אדם עם אוטיזם. היוזמת, ח"כ לוי אבקסיס אמרה כי הסכימה להמתין שלושה חודשים עד שהממשלה תגיש הצעה מורחבת בנושא זה. במידה ולא תהיה הצעת חוק ממשלתית היא הדגישה כי היא רשאית להמשיך במהלך החקיקה הפרטית. עוד אמרה כי הצעת החוק חשובה במיוחד עבור ילדים שעוברים את גיל 21 על מנת ליצור עבורם מסגרת ולמנוע קריסת ההורים.  שר הרווחה,מאיר כהן הגיב להצעת החוק ואמר כי הצעת החוק היא משמעותית מאד והגיעה העת ליצור מהפכה חברתית אמתית עבור אוטיסטים בישראל. הוא הודה לח"כ לוי-אבקסיס על האכפתיות. הוא הדגיש כי בחקיקה יהיה רכיב גדול של סעד להורים התומכים באוכלוסיית האוטיסטים. הוא ציין כי בתוך 3 חודשים הממשלה תסיים את גיבושה של הצעת חוק ממשלתית. 

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי אוטיזם מוגדר כהפרעה נוירולוגית-התפתחותית אשר מתבטאת בחסרים מתמשכים ובולטים בשלושה תחומי תפקוד: שפה ותקשורת, יכולת חברתית-הדדית וקשר חברתי ובהופעת תבניות התנהגות נוקשות ותחומי עניין ייחודים וחוזרים.

בעוד שבמדינת ישראל קיים חוק המסדיר את זכויותיהם של הלוקים במוגבלות שכלית התפתחותית ואת השירותים להם הם זכאים, הרי שאוכלוסיית הלוקים באוטיזם אינה תחת חוק, וזאת על אף שחלקם הגדול לוקים גם במוגבלות שכלית התפתחותית ולקותם מורכבת וקשה יותר.

הפליה זו גורמת לחוסר במשאבים מתאימים לטיפולים ומענים מתאימים, זאת למרות שהפעלת תכניות טיפוליות מוקדם ככל האפשר, תוך מתן הדרכה ותמיכה להורים, מאפשרות למשפחה להתמודד עם הקשיים שבטיפול בילד עם אוטיזם, לתרום רבות לקידומו, להביא לידי שיפור ומיצוי של יכולותיו, ואף לאפשר, בחלק מן המקרים, את ההשתלבות בחברה ובעבודה.  

בעוד שלפני 10 שנים, אחד מכל 500 תינוקות אובחן כלוקה באוטיזם, הרי שבשנה האחרונה עומדת הסטטיסטיקה בארצות הברית על 1 ל-88 לידות ובישראל על 1 ל-100 לידות.

הלכה למעשה, קיים מחסור חמור בתקציבים לטיפול, לקידום ולשילוב של האוכלוסייה האוטיסטית כבר היום, וקל וחומר להתמודד עם גידול עתידי נוסף בהיקף התופעה. שירותים אשר חשיבותם הוכרה זה מכבר על ידי המדינה, אינם ניתנים אך ורק בשל היעדר תקציב.

הצעת חוק זו, מטרתה להעמיד על בסיס תחיקתי את הצורך בהכרה בייחודיותה של הלקות האוטיסטית, בגישות הטיפול, השיקום והקידום הייחודיות והמובילות עבור הלוקים באוטיזם, מתוך רצון לאפשר ולהנגיש לכל אדם עם אוטיזם, תהא רמת תפקודו אשר תהא, את הכלים המתאימים לשיקומו, לקידומו ושילובו בחברה.

הצעת חוק זו לא רק תוביל להכרה באחריות המדינה בדרך של הקצאת משאבים ותקציבים ריאליים, אלא תאפשר, תתאים ותנגיש לכל אדם עם אוטיזם, את מקסימום האפשרות לחיות חיים ראויים, חיים בעלי משמעות, בהתאם ליכולותיו וצרכיו. 

הצעת חוק זו תאפשר הכרה אמיתית בזכאותם ובזכותם ובמעמדן הייחודי של המשפחות לאנשים עם אוטיזם, למערך תמיכה כולל, לרבות: שירותי ייעוץ, הדרכה, טיפול והנחיה, שירותי העשרה ותמיכה, אשר יקלו ולו במעט, על התמודדותם הרגשית והכלכלית הקשה.

לא זו אף זו, בהצעת חוק זו יש כדי להצהיר בריש גלי על שינוי תפיסה עמוק, כי המאבק המתמיד, בכל יום ובכל שעה, למען קידום זכויותיהם של האנשים המצויים על הרצף האוטיסטי, איננו רק מאבק של הישרדות למען מימוש זכויות וצרכים בסיסיים, אלא המדובר על מאבק לקיום חיי איכות, חיים תורמים ונתרמים, חיים של ערך ומשמעות, המכירים בכל אדם עם אוטיזם כחלק מהמגוון האנושי, ותוך ביצוע התאמות שיאפשרו את שיקומו, קידומו ושילובו בחברה. 

 58 ח"כים תמכו בהצעה ולא היו מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, להכנתה לקריאה ראשונה.

 עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל    כאן 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.