אושר לקריאה שנייה ושלישית: הקלות משמעותיות בימי מחלה להורי ילדים עם מוגבלות

אושר לקריאה שנייה ושלישית: הקלות משמעותיות בימי מחלה להורי ילדים עם מוגבלות
30 באוקטובר 2013, כ"ו בחשון תשע"ד, בשעה 12:35

​ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה), דב חנין (חד"ש) וחברי כנסת רבים נוספים, בהם חברי הוועדה חיים כץ, עדי קול, אורלי לוי-אבקסיס ואילן גילאון. לפי הצעת החוק, יוענק סל הטבות נרחב להורה של אדם עם מוגבלות, אשר יכלול:
1.תשלום ממעסיק ההורה עבור דמי מחלה כבר מהיום הראשון להיעדרותו בשל מחלת ילדו או לשם טיפול בו (זאת בניגוד לשאר העובדים אשר אינם זכאים לתשלום עבור יום מחלה ראשון). 
2.ניצול חלקי ימי מחלה ולא רק ימים מלאים. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, נקבע כי היעדרותו תיספר לו לפי שעות שהחסיר. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), מיוזמי החוק: "כך, לדוגמה, יוכל ההורה ללוות את ילדו לבדיקה קצרה ולשוב לעבודתו, מבלי שיוחסר לו יום עבודה מלא".
3.תוספת של 6 ימי היעדרות בשנה לכל הורה לצורך סיוע לילדו המוגבל . זאת בנוסף לימי המחלה והחופשה העומדים לרשותו. אם בן / בת הזוג לא ניצלו את מלוא ההטבה,  תתווסף יתרת הימים שלא נוצלה להורה השני. גם משפחות אומנה זכאיות להטבה זו. זכאות זו היא לכל שנה בנפרד ואינה ניתנת לצבירה לשנים שלאחר מכן. 
4.תוספת של 3 ימי היעדרות בשנה על חשבון מכסת ימי המחלה (או ימי החופשה אם כבר ניצל את מלוא ימי המחלה העומדים לרשותו).  אם בן / בת הזוג לא ניצלו את מלוא ההטבה,  תתווסף יתרת הימים שלא נוצלה להורה השני. ימים אלה ניתנים לצבירה וגם הם חלים על משפחות אומנה.הטבות אלה יחולו על הורים שילדיהם מוגבלים בתפקודם למשך 60 יום ומעלה. כך הוחלט בתום דין ודברים עם נציג משרד האוצר בדיון, רן רידניק, שאמר: "לא נכון יהיה להעניק הטבות אלה להורי ילד ששבר את רגלו והחלים לאחר חודש". לעומתו טענו ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) ורכזת פורום ארגונים והורים למען ילדים עם מוגבלות, עו"ד ולרי זילכה, כי 60 יום הם פרק זמן רב מדי. עו"ד סיגל סודאי, מנהלת האגף ליחסי עבודה בלשכת המסחר, קראה להגביל את גיל הילד שבגינו יקבל ההורה את ההטבות. עם זאת, הדגישה כי המעסיקים במשק אינם מתנגדים להצעת החוק.עלות הצעת החוק מוערכת בכ-8 מיליון שקלים בשנה והיא נתמכת על ידי הממשלה.

 עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל  כאן

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.