בעקבות המחדל בבי"ח אלישע השרה גרמן: צריך ביקורי פתע בבתי החולים

בעקבות המחדל בבי"ח אלישע השרה גרמן: צריך ביקורי פתע בבתי החולים
שרת הבריאות השיבה לשאילתה דחופה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס והצהירה כי יש לשנות את החוק שאינו מאפשר קבלת רישום פלילי של עובדים בבתי חולים סיעודיים, המשך הכתבה כאן
איציק וולף
News1.co.il 30/10/2013
כל הזכויות שמורות ל-NEWS1

 

0 תגובות ל-“בעקבות המחדל בבי"ח אלישע השרה גרמן: צריך ביקורי פתע בבתי החולים

 1. לצערי השרה הנכבדה מתעלת מפניות אליה כבר מיום כניסתה לתפקיד להזכירכם
  פניתי לשרה עוד בחודש מאי ובהמשך ביולי והאחרון בחודש אוקטובר על מצב השיקום במדינת ישראל ,אך רק ההתעללות גרמה לה להגיב :
  לכבוד 10/10/13
  שרת הבריאות

  הגברת יעל גרמן

  מכובדת
  הנדון: מצב מערכת השיקום במדינת ישראל
  נייר עמדה זה נעשה בעזרתו האדיבה של רופא משקם בכיר שחרד למצב הקיים. בעקבות הזילות באיכות השיקום שמקבלים המבוטחים בחוק בריאות ממלכתי, המנוצל לרעה ע"י קופות החולים ובעצימת עין של משרד הבריאות עד כדי הרס של מערך השיקום הרפואי, וגרימת נזק בלתי הפיך למשתקמים.
  בעבר הלא רחוק, לפני שנים מועטות הייתה עדיין תחרות חיובית סמויה בין מחלקות השיקום של בי"ח לוינשטיין, בי"ח שיבא, בי"ח הר-הצופים, בי"ח בני-ציון, בי"ח פלימן ובי"ח איכילוב.
  על מה הייתה התחרות?
  על רמה מקצועית, על רמה אקדמית, על איכות הטיפול, על הטמעת שיטות טיפול מתקדמות, על פרסום מחקרים, על הצגת עבודות בכנסים, על מינויים באוניברסיטה. בקיצור, על מי שיהיה יותר טוב ברפואת שיקום והיו טובים רבים. מיותר לחלוטין לציין כי המרוויח מתחרות זאת היה הנכה אשר קיבל רפואת שיקום ברמה הגבוהה ביותר. כואב הלב לראות איך נראים היום המחלקות והצוות הרפואי בחלק מהמקומות שהוזכרו.
  רפואה פיזיקאלית ושיקום הנו תחום התמחות ברפואה אשר התגבש במהלך המאה הקודמת לתהליך ההתמחות ברפואת שיקום תוכנית מדעית מאושרת ע"י המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, תחום התמחות זה מוכר ע"י האוניברסיטאות ומדינת ישראל אף הגדירה את התנאים הנדרשים למתן טיפול שיקומי באשפוז ומי הוא הנכה אשר זכאי לכך. למשרד הבריאות נהלים כתובים המפרטים את הרכב וגודל הצוות הרפואי והפארה-רפואי על פי מפתח של מחלקה בת 30 מיטות וכן את שטח המחלקה על חדריה השונים והציוד הנדרש לתפעולה ולמתן הטיפולים השונים. מן הסתם, קיים גם תעריף של יום אשפוז במחלקה לשיקום אשר נגזר מהעלויות לתפעול מחלקה לשיקום באשפוז.
  לצערי כיום מחלקת השיקום האורתופדי בבית החולים לוינשטיין עומדת לפני חיסול במודע ומחוסר תשומת לב של מנהל ביה"ח ומאי מינוי רופאים משקמים לאחר פרישתו של פרופסור איסקוב אלי כנראה אף מחוסר תקציבים ומהוראה מגבוה שבי"ח תל השומר יקבל קדימות בהפניית משתקמים לשיקום ,יש לציין שבית לוינשטיין טיפל במשתקמים מורכבים מכל חלקי הארץ ועמד בסטנדרטים הגבוהים ביותר וכיום מפעל חיים של 40 שנה עומד בסכנת סגירה ולמשרד הבריאות הפתרונים.
  כמו כן קיימות כיום שתי בעיות חמורות הקשורות זו בזו. האחת : סכנת ההכחדה המרחפת על רפואת השיקום כחלק ממגוון ההתמחויות ברפואה העומדות בארץ לרשותו של הנכה בהשתקמותו. השנייה : הונאת הנכים והציבור בקנה מידה ארצי ובהסכמה בשתיקה של הנהלת משרד הבריאות. חלק מהנכים אשר משתחררים ממחלקת אשפוז בבי"ח כללי מקבלים המלצה מרופא המחלקה על המשך שיקום באשפוז.
  ממש בשנים האחרונות התפתחה מגמה של הפניית נכים אלו למקומות אשר אינם מסוגלים לתת את הטיפול הנדרש. במילים אחרות, בניגוד להמלצת הרופא המטפל, והנכה נשלח למחלקה אשר איננה עומדת בקריטריונים שקבע משרד הבריאות לצורך מתן טיפול שיקומי באשפוז.
  היריעה קצרה מלתאר את כל אותם נכים אשר התגלגלו לכל מיני מוסדות אשר קהילת הרופאים והפארה-רפואיים אינם מכירים ולא שמעו עליהם מעולם. בעת השחרור מבי"ח הכללי, נכים ובני משפחתם מקבלים הסברים שקריים ואולטימטום חד- משמעי אשר לא משאיר בידם ברירה והם נכנעים ונותנים הסכמתם להמשך טיפול במוסד שלא מתאים למצב הרפואי, התופעה הזו קיימת במיוחד בחתך הסוציו-אקונומי הנמוך, עולים חדשים ממזרח אירופה וכן מאתיופיה ומעוטי היכולת אשר מרוצים מעצם העברתם לשיקום, ולא הביתה ללא כל שיקום מקצועי מוכר, ולא חסרים מקרים כאלו גם. מיותר לציין שנכים אלו אינם מכירים את זכויותיהם ובהונאה הגדולה משתתפים כולם, ואנו כוללים את הקופה המבטחת, הרופא המשחרר והעובדת הסוציאלית המעורבת במקרה.
  לדוגמא באזור הצפון עובד בית חולים פרטי בכרמל בשם "אלישע" שלכאורה רמת השיקום הייתה צריכה להיות גבוהה, אך בית החולים זה לא עומד בשום תקן הנדרש למחלקת שיקום אין המקום רופא משקם ופיזיותרפיסט ממלא תקן זה ומפנה את רוב הקטועים לספק אחד זו תופעה פסולה מעיקרה ,כמו כן מטרטרים את הנכים למרפאות אחרות על מנת לקבל תותבת השיקום מתנהל באופן חובבני במסדרונות המחלקה ולעיתים הקטועים נזקקים לשיקום נוסף שגורם לעיכוב חזרתם לחיים רגילים למרות מוגבלותם והכל על בסיס מחיר השיקום הנמוך, מקרה וזה ועוד רבים כמו בשפרעם או בגפן בחיפה היו עד היום במסגרת קופ"ח הכללית.
  בנוסף לאחרונה נפתח בית אבות בנשר שלאחרונה מועברים אליו קטועים רבים שעוברים שם את הליך השיקום זו ממש זילות בנכים וברפואת השיקום והמפתיע שקופת חולים מכבי היא המפנה לשם קטועים.
  הסיבה היחידה לתופעה שלילית זאת מדהימה בפשטותה. תקציב – כסף! כדי לתת לנכה טיפול רפואי לצורך שיקומו באשפוז, יש לשלם כסף, וחובה על מקבלי ההחלטות והאחראים על התקציב לדאוג למימון הכספי של שיקומו של הנכה, הרופאים והפארה-רפואיים. אמנם אנשי מקצוע טובים אך ברגע האמת, רופאים רבים ישתפו פעולה ויקנו עבור הנכה את הטיפול השיקומי הזול ביותר הקיים בשוק. ככה זה עובד בתקופה האחרונה וכנראה שזה יהיה גרוע יותר בעתיד הקרוב.
  הכתובת כבר על הקיר, פחות ופחות חולים מקבלים את ההתחייבות הכספית מחברת הביטוח הרפואי שלהם כדי להתאשפז במחלקת שיקום העומדת בדרישות משרד הבריאות.מגמה זאת תביא בסופו של דבר לגרימת נזקים בלתי הפיכים לנכים שיהפכו לנטל כבד על החברה ומשפחתם ולהוצאות כפולות ומכופלות ו"ולייבוש" מחלקות השיקום הקיימות שיסגרו גם מחלקות הנותנות לרופאים את ההתמחות בשיקום, מספר המומחים בשיקום יקטן ובסופו של תהליך המקצוע שיקום אורתופדי יכחד.

  קובעי מדיניות בריאות ואחראים על התקציבים, כולם משמשים כ"משרתם של שני אדונים". האחד, העשיר אשר משלם את הכסף והשני, החולה אשר מצפה עדיין שיזרקו פרור לפיו. בתנאים אלו של משחק "מכור מראש" ואשר תוצאותיו ידועות, גם הפרור האחרון תיכף לא יגיע. היום אפשר "לסתום פיות" של נכים במאות בודדות של שקלים אשר משלמים לבעל מוסד חסר מצפון אשר "כאילו" יספק טיפול שיקומי לנכה שנפל בחכתו. ככה זה עובד.
  התחרות הנה רק בין בעלי המוסדות אשר מוכנים להמשיך ולהוזיל את המחיר כדי לזכות בחוזה שמן עם גורם מבטח כל שהוא.אתם, המשפיעים על מדיניותה של מערכת הבריאות, אתם משתתפים בהרס רפואת השיקום הטוב בארץ ובגללכם הנכים לא מקבלים יותר את הטיפול לו הם זקוקים ואשר מגיע להם על פי חוקי מדינת ישראל. למי אתם מנסים למכור את

  הסיפור על רפואת שיקום חדשה? אין כזה דבר. אין לכם כל זכות "להפריט" את רפואת השיקום. האם יעלה על הדעת "להפריט" מחלקה אורתופדית ולפתוח אחת "זולה" יותר ?
  אנשי הצוות הרב-תחומי אשר משקם נכים, לא עוסקים בהצלת חיים והרוב המכריע של החולים נותר בחיים. משוואה זאת מורידה באופן אוטומטי, את הרופאים החולים שלנו לתחתית הליגה של תחומי ההתמחות ברפואה. מספר המומחים בשיקום קטן והחולים שלנו עניים חלשים ונכים.
  אין בידינו אמצעי לחץ. אין לנו במה לאיים. אין לנו צבא גדול וחיילינו לא מסוגלים לצעוד אם לא יעזרו לנו, לא נוכל לעזור לנכים להשתקם ולחזור לתפקד בחברה כאחד האדם. אנו קוראים למשרד הבריאות לכנס בדחיפות את המומחים בתחום רפואת השיקום, את אלו שממנים את אשפוזם של הנכים במחלקות שיקום ואת אלו אשר אמונים להגן ולשמור על זכויותיהם של הנכים. רק פעולה מהירה ותקיפה יכולה עדיין לעצור את תהליך "הפרטה" ומגמת "הזילות" של רפואת השיקום לה זקוק הנכה כל יום כאוויר לנשימה וכמזור לתחלואיו.
  לצערי כיום מרכזי השיקום נמצאים בסמוך לערים הגדולות כגון : ירושלים, תל-אביב וחיפה ואין פתרונות הולמים וראויים בשיקום אורתופדי לתושבי הדרום מאילת ועד תל-השומר כמו כן הבעיה דומה לתושבי הצפון הרחוק שהפתרון הוא רק בחיפה ,מה שבסופו של יום גורם לנכה ניתוק מבני משפחתו המתקשים לעמוד בנטל הנסיעות וההוצאות הכרוכות בשיקום זה. ברור הוא שלפחות בדרום הארץ יש להקים מחלקת שיקום בסורוקה או בברזילי ברמה טובה באופן מידי בכדי שתפתור הסבל והניתוק שעוברים בני המשפחה מבעל המגבלה ולעתיד גם לחשוב על פתרון דומה לצפון הארץ.
  מכובדת,במידה ותמצאי לנכון לשמוע נתונים נוספים על השיקום בישראל הנני מוכן לקריאתך
  בתודה מראש ובכל הכבוד הראוי.
  ח י י ם ר י י ז ל ר
  יו"ר עמותת קר"ן (קטועי רגלים נלחמים)
  טרומפלדור 1 קריית-מוצקין 26335

  אהבתי

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.