יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמנון כהן: "המדינה אינה עושה די למען קשישיה"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמנון כהן: "המדינה אינה עושה די למען קשישיה"

29 באוקטובר 2013, כ"ה בחשון תשע"ד, בשעה 14:30
​כך מאשים יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמנון כהן. "לא ייתכן שזכויות העובד-הזר יקדמו ל זכויות הקשיש הסיעודי". מנכ"ל הביטוח הלאומי: בשנת 2014 המוסד ישלם 5.5 מיליארד ₪ שהם 8% מתקציב המוסד, עבור חוק הסיעוד
במסגרת יום הקשיש הבינלאומי שצוין בכנסת, דנה היום (שלישי) הוועדה לביקורת המדינה, בדו"ח המבקר בעניין העובדים הזרים, הסועדים קשישים ישראלים. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) קרא לכל הרשויות, ובפרט למשרדי המשפטים, הרווחה והפנים ולרשות האוכלוסין, להעמיד את טובת הקשיש הסיעודי במרכז הנהלים והתקנות, כדי שזכויות העובד לא יבואו על חשבונו ורווחתו. "אדם תרם למדינה כל שנותיו, וכשהוא מזדקן, המדינה איננה מעמידה את צרכיו במרכז. לא ייתכן שזכויות העובד-הזר יקדמו לזכויות הקשיש הסיעודי. לא פעם קורה שעובד זר מגיע לקשיש, רואה את מצבו ואת העבודה הנדרשת ממנו – ומסתלק. הקשיש נותר ללא מענה, בוודאי לא מידי ומהיר, והעובד הולך לעבודה משתלמת יותר", הדגיש כהן. הוא הוסיף כי במקרים רבים עובדים זרים לקשישים בפריפריה, עוזבים אותם כדי לעבוד במרכז, וגם במקרה זה זכויותיו של הקשיש נפגעות. "כמדינת-רווחה עלינו לפקח שיש שירות ראוי לאזרחים שהקדישו את חייהם להקמת המדינה", ציין כהן.
השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך הוסיף בדיון כי תעסוקה ושילוב בקהילה של האזרחים הוותיקים הם בראש סדר העדיפויות של משרדו. הוא ציין כי רק 4-5% מהקשישים מתגוררים בדיור מוגן, כשהרוב המוחלט ממשיכים להתגורר בביתם, "ועלינו לשלבם בקהילה, מועדוני יום ופעילויות – ולרתום את ההון האנושי וניסיון החיים שלהם למען הכלל".  גם אורבך קרא לקבוע נוהל, כי עובד-זר שמעבידו נפטר, יש להעבירו לנזקק אחר – ולא להביא עובד-זר חדש, וכן קרא לשפר מקצועית הכשרת העובדים הזרים.ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד ביתנו) שיבח את "הגישה המהפכנית של המשרד לאזרחים ותיקים, החושבים על מתן אפשרות לקשישים לקריירה נוספת, המעניקה כבוד לאדם ולחברה", וקרא לתת העדפה מתקנת לפריפריה בהענקת היתרי עבודה לעובדים סיעודיים לקשישים. לעומתו, קבלה ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) על חוסר-מענה לעליה הניכרת בתוחלת החיים, בביטוחים המשלימים בקופות החולים.
מנכ"ל הביטוח הלאומי, הפרופ' שלמה מור יוסף אמר כי בשנת 2014 המוסד ישלם 5.5 מיליארד ₪ שהם כ-8% מתקציב המוסד, עבור חוק הסיעוד, לטיפול בכבוד בבית הקשיש. "אם נוסיף לכך את קצבאות הזקנה, נגיע ל-33 מיליארד ₪, שהם 46% מתקציב המוסד, ומה שהאזרחים שילמו – מגיע אליהם חזרה". לדברי מור-יוסף, המוסד מטפל מדי שנה בכ-75 אלף פניות בעניין, כש-160 אלף קשישים מקבלים גמלת סיעוד,  אך רק 24 אחוז מהם מטופלים ע"י עובדים זרים. לדבריו, המוסד לביטוח לאומי שינה את מבחן התלות, ויקל בעתיד גם את מבחני ההכנסה.מנכ"ל המשרד לאזרחים ותיקים, אהרון אזולאי, הוסיף כי "אסור לאדם לוותר וליפול לסיעוד. סיעוד איננה גזירה משמים, ומי שיהיה פעיל וחיוני, יוכל להשתקם לא פעם גם ממצוקות הזקנה". משה נקש, מנהל תחום הסיעוד ברשות האוכלוסין, הבטיח כי "אנחנו בודקים שהלשכות הפרטיות, המעסיקות את העובדים, אכן ביצעו ביקורי בית, כדי לוודא את איכות עבודתו של העובד". נקש ציין כי באשרת העובד הזר יוגדר בפירוש מיקום העבודה באזור גיאוגרפי מסוים, אך הוסיף כי בג"ץ מונע קביעת סנקציה כי עזיבת הקשיש תגרום להוצאת העובד מהארץ. שלום קוטשר, מארגון נכי שיתוק המוחין, הדגיש כי העובדים הזרים כפופים לדיני עבודה – בעוד שלא כל מקרה סיעודי מתאים לדינים אלו, כמו למשל הצורך בשימוע.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.