האוצר: תכנית "ויסקונסין" החלופית אינה מתוקצבת עדיין; חברי כנסת: זה זלזול, מתנגדים לתכנית11.11.2013

האוצר: תכנית "ויסקונסין" החלופית אינה מתוקצבת עדיין; חברי כנסת: זה זלזול, מתנגדים לתכנית
11 בנובמבר 2013, ח' בכסלו תשע"ד, בשעה 13:50
​ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום דיון סוער בהצעת החוק הממשלתית לעידוד היציאה לעבודה (המכונה "ויסקונסין"). הצעת החוק המחודשת הובאה לוועדה לאחר ביטול התכנית הניסיונית "אורות לתעסוקה" באפריל 2010, אשר עוררה דיון ציבורי נוקב.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) וחברי כנסת נוספים שנכחו בדיון הביעו תרעומת על אמירתו של סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, משה בר סימן טוב, לפיה התכנית המונחת לדיון בוועדה אינה מתוקצבת עדיין. "את המודל הכלכלי של התכנית נבנה אחרי שנראה איזו תכנית מתקבלת. אנחנו מניחים שהתכנית שהגשנו תשתנה במהלך הדיונים". על כך הגיב ח"כ כץ: "חייב להיות תקציב. אנחנו רוצים לדעת אם אתה הולך לקנות לקסוס או פיאט. אינך מתייחס אלינו ברצינות. אנחנו צריכים לדעת כמה עולה השמה של אדם בודד, מה היקף הקצבאות שיישללו". ח"כ מיכל בירן (העבודה): "אי אפשר לחוקק ככה". ח"כ אילן גילאון (מרצ): "זו הצעת חוק חשאית". בר סימן טוב השיב: "זו תשתית ראשונית. לא קבענו מסמרות. רצינו לבוא בהידברות איתכם ועם עובדי שירות התעסוקה. ייתכן שלא נגיע לתוצר מוסכם ואז לא תהיה תכנית".

ח"כ כץ: "אין דבר חשוב יותר מאשר שאדם יקום בבוקר וילך לעבודה. אך בחודשים הקרובים צפויים אלפי עובדים להיות מפוטרים מעבודתם ואין כוונה לייצר להם מקומות עבודה, בעוד שבהצעת החוק המונחת לפנינו מתכוונים לאנוס כאלה שלא רוצים או לא מסוגלים לעבוד".

על כך השיב בר סימן טוב: "התכנית המוצגת כאן שונה ממה שהיה עד כה. היא עברה מאסה של שינויים בשיתוף ארגונים חברתיים. יש 70 אלף משרות פנויות במשק בהם יוכלו מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה להשתלב לפי מסוגלותם האישית. נתאים לכל משתתף תכנית אישית, נספק לו הסעות ושמירה על ילדים. רשת הביטחון לאנשים בגילאי העבודה היא לא לצורך הישענות ארוכת טווח. התפקיד הזה לא יכול להתבצע באופן מלא על ידי שירות התעסוקה, הוא לא מצליח לעשות זאת היום. אין לנו כוונה לפגוע בו".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה): " התכנית הזאת חוזרת אלינו כמו מפלצת שכרתו את ראשה והיא מצמיחה אותו מחדש. בכנסת הקודמת חברי כנסת מכל המפלגות חברו יחד כדי להוריד את התכנית מהפרק כי היא היתה תכנית רעה שלא הועילה בכלום ושלשלה מאות מיליוני שקלים לחברות פרטיות שאוישו בין היתר על ידי בוגרי האוצר. היא ייצרה מחנות כפיה עלובים בשביל שבסופו של דבר מנקה תעבוד בניקיון בחצי משרה. פשוט גרוטסקי. למה אתם דבקים בכזאת אובססיביות בתכנית כזאת אכזרית ולא מועילה? מעולם לא ניסיתם את שירות התעסוקה בתכנית דומה. העלות תהיה עשרה אחוזים. הבעיה האמיתית בישראל ברמת המאקרו היא לא היעדר מקומות עבודה, אלא העובדה שחצי מהעובדים הם עניים. היעד צריך להיות ייצור פרנסה, לא ייצור עוד מקומות עבודה שייצרו עוני".

ח"כ גילאון: "אני מזדקן עם התכנית הזאת. ויסקונסין היא עיר הרוחות. איך אתם מסכימים לתת יד לתכנית שעלותה פי 14 יותר מהשמה על ידי שירות התעסוקה? הכנסת לא רוצה את התכנית הזאת. איזה חלק במשפט שלי לא היה מובן?"

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "מדוע לוקחים מטוס אף-16 כדי להרוג יתוש?"

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה): "בתקציב התכנית אפשר להגדיל את הקצבאות פי 3 עם התניית קבלתן ביציאה לעבודה".

יו"ר ועד העובדים בשירות התעסוקה, עופר לוי: "שירות התעסוקה עובר התעללות. היחס בין דורשי עבודה לפקידים המטפלים בהם עומד על 1 ל-800, בעוד שבמדינות ה-OECD זה 1 ל-40. איך אפשר לשלב כך אוכלוסיות בעבודה? תנו לנו את הכלים ונדע לטפל בבעיה".

לעומתו טען מנכ"ל שירות התעסוקה בועז הירש: "הצעת החוק מאוזנת יותר מבעבר, ומקנה לשירות התעסוקה אחריות ניהולית וכוללת. כך נוכל לבצע עבודה איכותית".

יו"ר הוועדה ח"כ כץ סיכם את הדיון ואמר: "נעשה כל צעד אפשרי על מנת לשלב אנשים במעגל העבודה. עם זאת, על משרד האוצר להציג לנו נתונים מסודרים ומדויקים, על סמך שאלות כתובות שנציג לו לקראת הדיון הבא בנושא".
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.