אושר בטרומית: המוסד לביטוח לאומי לא יוכל לגבות דמי ביטוח שלא דרש במשך שבע שנים


6 בנובמבר 2013, ג' בכסלו תשע"ד, בשעה 13:50אושר בטרומית: המוסד לביטוח לאומי לא יוכל לגבות דמי ביטוח שלא דרש במשך שבע שנים

​מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – דרישה לתשלום דמי ביטוח בתוך שבע שנים), התשע"ג-2013, של ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

הצעת החוק קובעת כי המוסד לביטוח לאומי יוכל לדרוש את תשלום דמי הביטוח, לכל המאוחר, עד תום שבע שנים מהמועד לתשלום. דמי ביטוח שתשלומם לא נדרש בתקופה האמורה – לא ייגבו עוד, ואי תשלומם לא יפגע בזכויות לקצבה או לגמלה. הוראה זו לא תחול במקרים בהם המבוטח גרם לכך שלא ניתן היה לדרוש ממנו את התשלום בתוך המועד הקבוע.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי על פי חוק הביטוח הלאומי, חייב אדם לשלם חובו למוסד לביטוח לאומי בכל תקופה, בין אם עבד בה ובין אם לא. המוסד לביטוח לאומי יכול לבוא בדרישה לפריעת חוב בכל נקודת זמן נתונה, ללא קשר לזמן צבירת החוב. כך יכולה להגיע דרישה לתשלום חוב הרבה לאחר זמן מועד פריעתו.

בדרך כלל דרישת החוב מגיעה בתוספת ריבית פיגורים והצמדה בגין דמי ביטוח שלא שולמו במועד המקורי. אנו עדים למצבים בהם דורש המוסד לביטוח לאומי פירעון חוב שנים לאחר מועד תשלומו, ולאחר שהצטבר לכדי סכום גדול, ללא ידיעת החייב. סכום החוב עלול להגיע לממדים לא הגיוניים ולכדי צווי עיקול, כשבעל החוב כלל לא היה מודע להצטברותו, או משום שלא קיבל מעולם דרישה לשלמו לפני כן. התופעה פוגעת בעיקר בצעירים, שצברו חוב לפני שירותם הצבאי על חודשים שלא עבדו, ונתקלים בדרישה לפריעת החוב המוגזם שהצטבר כתוצאה מריביות, הרבה לאחר שחרורם".

34 ח"כים תמכו בהצעה ולא היו מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת העבודה הרווחה והבריאות להכנתה לקריאה הראשונה.

 עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.