ועדת הכספים קובלת על פערי השכר במשק 12.11.2013

ועדת הכספים קובלת על פערי השכר במשק

12 בנובמבר 2013, ט' בכסלו תשע"ד, בשעה 13:35
​הממונה על השכר באוצר בוועדת הכספים: "כל עוד השכר יהיה פקטור של שעות עבודה יימשכו פערי השכר בין נשים לגברים"

יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי: "פערי השכר בין השכירים במשק אינם מת קבלים על הדעת. עלינו לחתור לשינוי. שכר חציוני של 6,500 ₪ ברוטו, נמוך ולא מאפשר חיים בכבוד"

"לא יתכן פערים כל-כך גדולים בשכר השכירים. מעטים מרוויחים מיליונים כשלמעלה מחצי מהשכירים במשק מרוויחים פחות מ- 7,000 ₪ ברוטו. ועדת הכספים תחתור לשנות את התמונה הזאת". כך היום (ג') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), בדיון דחוף שהוא כינס בעקבות פרסום דו"ח על השכר וההכנסות של השכירים במשק של הלמ"ס. הממונה על השכר באוצר: "בשירות הממשלתי המצב טוב באופן יחסי עם שכר חציוני של 12,362 ₪ ברוטו. יש פערים שצריך לצמצם, רובם נובע משיטת קביעת השכר כפקטור של שעות עבודה. כל עוד השיטה הזו לא תשונה, יימשכו הפערים בין נשים לגברים למשל".

סלומינסקי עוד: "לא נעבור לסדר היום על מצב שבו חצי מהשכירים במשק משתכרים שכר נמוך של 6,541 ₪ ופחות, שלא מאפשר קיום בכבוד וברווחה. כלומר, מאות אלפים מתוך 2.5 מיליון שכירים משתכרים שכר מינימום ואף פחות. זו נורה אדומה שחייבת להידלק. אנחנו שמחים שהאבטלה נחלשת אך מצד שני אדם יוצא לעבודה וחוזר הביתה עם 5,000 ₪, אם זה לא ניתן לחיות. אז אין אבטלה אך העוני מתרחב. מצד אחד, נראה שהמדינה עשירה, חברות משגשגות ובכירים מרוויחים הון ומצד שני עוני שמתרחב ובזה אנחנו חייבים לטפל".

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם: "אנחנו בוחנים שכר של מאות אלפי עובדים בכ- 750 גופים. כ- 60 אלף עובדי משרדי הממשלה, 92 אלף עובדי הוראה ותאגידים ציבוריים. המטרה לשקף מה סך התשלומים במגזר הציבורי. המטרה לתת את הנמוך, הבינוני והגבוה. פרסום הדו"ח מתוך כוונה לדווח דווקא על השכר הגבוה. הנתונים נתוני אמת ולא סטטיסטיים. השכר הממוצע: 14,937 ₪ ברוטו (רק משרדי הממשלה). זה סך התשלומים שמחולק ל- 60,000 וכן ל- 12 חודשים. החציון בשירות המדינה: 12,362 ₪. עובדי קבלן (לא ניקיון ושמירה) הממוצע זה 6,056 ₪ ברוטו, שכולל פנסיה, קרן השתלמות העלאה בעקבות הסכם קיבוצי הכולל העלאה של 200 ₪, תוספת אש"ל. היום המתכונת של העסקה עד 9 חודשים בקבלן ומעבר לכך נקלטים ע"י המעסיק. עולם אחר זה קבלני שירותים של שמירה וניקיון וזה כבר דבר אחר. ההסכם חל עליהם אך השכר הוא שונה, הם לא עובדים של הממשלה, היא לא מעסיקה אותם. הממשלה רק שוכרת שירותים מקבלן. החוק קובע, לא לגבי הרוב שהם שמירה וניקיון, שעובד קבלן מסוג אחר יקבל את אותם תנאים כמו עובדים מקבילים שהם עובדי ממשלה".

אמסלם התייחס לפערים בשכר מבחינה מגדרית: "יש פחות שעות עבודה לנשים לעומת גברים, בממוצע 7-9 שעות פחות בשבוע. כלומר סדר גודל של 20% פער בשכר, שמוטה שעות עבודה. יש תפקידים בשירות המדינה שבאופן מובהק, החיים הובילו לכך שהשכר בהם יותר נמוך ומאויישים יותר ע"י נשים. יחד עם זאת, הולכת ונעלמת תקרת הזכוכיות. כיום 2/3 מהעובדים בשירות המדינה הן נשים לעומת 1/3 גברים. המגמה משתנה, כי הכמות גם תביא את השינוי במגמה. אך כל זמן שהשכר הוא פקטור של שעות עבודה נראה פערים. באופן מסורתי, נשים העדיפו משרות עם פחות שעות עבודה. על שולחן הכנסת מונחות הצעות של ח"כ עליזה לביא שמטרתן לצמצם פערי שכר מגדריים. האחת מחייבת חברות ציבוריות לבחון פערי שכר מגדריים בזמן קביעת המשכורות, והשנייה מאפשרת לעובדת לתבוע פיצויים בשל נזק שאינו ממוני, ונגישות לגורמים חיצוניים למידע מהמעסיק במקרים של אפליה בשכר בין גברים ונשים המבצעים את אותה עבודה".

המשנה לסטטיסטיקן הממשלתי בלמ"ס, יואל פינקל, סקר את עבודת הלמ"ס בהכנת דו"ח פערי השכר: "נבדקים כ- 11 אלף משקי בית, לא כל משק בית שמגיעים אליו מסתבר שצריך להשתתף. יש גם משקי בית שמסרבים אך כ- 82% ממשקי הבית משתפים פעולה. הלמ"ס לא מנצלת את החוק המאפשר להכניס למאסר בגין חוסר שיתוף פעולה. בסה"כ כיסוי מלא של האוכלוסייה. הכנסה ממוצעת של משק בית ב- 2012 הגיעה לכ- 16,500 ₪ (ברוטו) בממוצע. הסקר מתבצע ע"י שאלונים שנשארים במשקי הבית שבמשך שבועיים מפרטים את כל ההוצאות ואח"כ מדווחים גם על הוצאות שלושה חודשים אחורה ומזה גם מרכיבים את דו"ח הכנסות והוצאות של משקי הבית. רוב אזרחי ישראל משתפים פעולה. קיימת בעיה במגזר הבדואי, אבל אנחנו עובדים על שיפור בעניין". פינקל אמר שההבדלים בינינו לבין מדינות ה- OECD בפערי השכר נובעים בין השאר מההבדל הדמוגרפי, עקב שיעורי ילודה גבוהים, דפוסי עבודה או אי עבודה מגדריים ומגזריים וכד'. הפערים בין המגזר היהודי לערבי לא הולכים ונסגרים אבל דווקא דוגמה לסגירת פערים היא בין הוותיקים לעולים, כשבדור השני של העולים הפערים כבר נסגרים.

ח"כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) דרש לברר "האם יש מידע על הון שחור, שיש לו השפעה מכרעת והנתונים האמתיים יכולים להיות אחרים לחלוטין". פינקל השיב, כי "אין לנו מידע מסודר וכלים לנתח את ההון השחור". ריבלין הוסיף בעניין הפערים המגדריים ואמר: "לוקחים כמובן מאליו שנשים עובדות מהבית, כיוון שלא יכולות להיות יותר שעות בעבודה וזה לא ראוי". ח"כ רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו): "יש הבדלים מהותיים בתנאי עובדי דור א' לעובדי דור ב'. שתי קבוצות של אנשים שנפגעים קשה. אחת, אלה שעלו לישראל אחרי 98' לעולם דור א' וגם אלה שהשתחררו מצה"ל שלעולם לא יגיעו לדור א'. לא יתכן שיהיו שני סוגי עובדים במשק".

נציבת שוויון זכויות הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, עו"ד אינה דוד: "יש פערים גדולים יהודים-ערבים וגם לא משתלבים בשוק העבודה במקצועות שלהם". מנהלת המחלקה המשפטית בשדולת הנשים בישראל, עו"ד דנה נאור מנדאל: "המדינה צריכה להפסיק לשמש פרשנית אלא גם להיות גוף אכיפתי. לא יכולה רק לפרסם דו"חות שכר ופערים, המדינה כעצמה מעסיק מפלה. נושא פערי השעות מקומם. נשים עובדות מדינה פשוט מתנדבות, ממשיכות לעבוד מהבית. זה יוצר את הפערים, יוצר שחיקה. למרות שנשים יותר משכילות מנשים".

מניתוח שביצעה המחלקה לפיקוח תקציבי במרכז המחקר והמידע של הכנסת, בהתבסס על נתוני הלמ"ס, עולה שההכנסה החודשית הממוצעת ברוטו ב- 2012 בקרב שכירים עמדה על 9,149 ₪, ההכנסה החציונית עמדה על 6,541 ₪, כלומר כ- 71.5% מהשכר הממוצע במשק. השכר של כ- 70% מהשכירים עמד על פחות מ- 10,000 ₪ ברוטו. כ- 34% מהשכירים השתכרו פחות מ- 5,000 ₪ ולעומתם כ- 6% מהשכירים השתכרו מעל ל- 25,000 ₪. במגזר היהודי עומד השכר הממוצע על 9,721 ₪ והשכר החציוני על 7,002 ₪. לעומת זאת במגזר הערבי השכר הממוצע עומד על 6,029 ₪ והחציוני על 5,275 ₪.

בהיבט מגדרי: הממוצע: גבר 10,953 ₪ ואישה 7,244 ₪. בקרב יהודים: גבר ממוצע 12,065 ₪ ואישה 7,509 ₪ ובקרב ערבים: גבר 6,457 ₪ ואישה 4,977 ₪. החציון נשים/גברים בכל המגזרים: גבר 7,774 ₪ ואישה 4,489 ₪.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.