אושר סופית: הקלות משמעותיות בימי מחלה להורי ילדים עם מוגבלות

אושר סופית: הקלות משמעותיות בימי מחלה להורי ילדים עם מוגבלות

2 בדצמבר 2013, כ"ט בכסלו תשע"ד, בשעה 16:45
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל
מליאת הכנסת אישרה בקריאות שניה ושלישית את הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) (תיקון מס' 10), התשע"ד-2013, של הח"כים אורי מקלב (יהדות התורה), דב חנין (חד"ש) וקבוצת ח"כים. ההצעה נדונה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד-ביתנו), שהיה אף הוא בין יוזמי החוק.

הצעת החוק שאושרה סופית, נועדה להקל על עובדים שהם הורים לאדם עם מוגבלות, על ידי הגדלת מספר ימי המחלה הנצברים להורה כאמור מדי שנה, וכן על ידי הגדלת מספר הימים שניתן לזקוף לשם סיוע אישי לילד עם מוגבלות מ-15 ל-18 בשנה. החוק שהתקבל, יעניק סל הטבות נרחב להורה של אדם עם מוגבלות, אשר יכלול:

1. תשלום ממעסיק ההורה עבור דמי מחלה כבר מהיום הראשון להיעדרותו בשל מחלת ילדו או לשם טיפול בו (זאת בניגוד לשאר העובדים אשר אינם זכאים לתשלום עבור יום מחלה ראשון). חישוב ימי המחלה יעשה גם על פי חלקי ימים, ולא רק על פי ימים שלמים.

2. ניצול חלקי ימי מחלה ולא רק ימים מלאים. לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, נקבע כי היעדרותו תיספר לו לפי שעות שהחסיר. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), מיוזמי החוק: "כך, לדוגמה, יוכל ההורה ללוות את ילדו לבדיקה קצרה ולשוב לעבודתו, מבלי שיוחסר לו יום עבודה מלא".

3. ההורה יהיה זכאי להיעדר מעבודתו עד 52 שעות בשנה, בנוסף לזכאויות אחרות כאמור, לצורך מתן סיוע אישי לילדו, וזאת ללא ניכוי משכרו. זכות זו ניתנת לניצול על ידי אדם אחד בלבד, לצורך הטיפול באותו ילד.

4. תוספת של 6 ימי היעדרות בשנה לכל הורה לצורך סיוע לילדו המוגבל . זאת בנוסף לימי המחלה והחופשה העומדים לרשותו. אם בן / בת הזוג לא ניצלו את מלוא ההטבה, תתווסף יתרת הימים שלא נוצלה להורה השני. גם משפחות אומנה זכאיות להטבה זו. זכאות זו היא לכל שנה בנפרד ואינה ניתנת לצבירה לשנים שלאחר מכן.

5. תוספת של 3 ימי היעדרות בשנה על חשבון מכסת ימי המחלה (או ימי החופשה אם כבר ניצל את מלוא ימי המחלה העומדים לרשותו). אם בן / בת הזוג לא ניצלו את מלוא ההטבה, תתווסף יתרת הימים שלא נוצלה להורה השני. ימים אלה ניתנים לצבירה וגם הם חלים על משפחות אומנה.

הטבות אלה יחולו על הורים שילדיהם מוגבלים בתפקודם למשך 60 יום ומעלה. כך הוחלט בתום דין ודברים עם נציג משרד האוצר בדיון, רן רידניק, שאמר: "לא נכון יהיה להעניק הטבות אלה להורי ילד ששבר את רגלו והחלים לאחר חודש". לעומתו טענו ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) ורכזת פורום ארגונים והורים למען ילדים עם מוגבלות, עו"ד ולרי זילכה, כי 60 יום הם פרק זמן רב מדי.

עו"ד סיגל סודאי, מנהלת האגף ליחסי עבודה בלשכת המסחר, קראה להגביל את גיל הילד שבגינו יקבל ההורה את ההטבות. עם זאת, הדגישה כי המעסיקים במשק אינם מתנגדים להצעת החוק. עלות הצעת החוק מוערכת בכ-8 מיליון שקלים בשנה והיא נתמכת על ידי הממשלה.
34 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה השנייה לא מתנגדים או נמנעים. 33 ח"כים תמכו בהצעה בקריאה השלישית לא מתנגדים או נמנעים.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.