יידון בכנסת: שקיפות במבחנים לקביעת דרגת נכות

יידון בכנסת: שקיפות במבחנים לקביעת דרגת נכות
11 בדצמבר 2013, ח' בטבת תשע"ד, בשעה 14:35
​וועדת העבודה הרווחה והבריאות הכנסת תדון בקרוב בהצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), התשע"ג-2013, של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) וקבוצת ח"כים.

הצעת החוק ביקשה לקבוע כי התקנות המותקנות כיום על ידי שר הרווחה והשירותים החברתיים, בהתייעצות עם שר הבריאות, לפי סעיף 118(א)(2) לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה–1995, שעניינן קביעת דרגת הנכות של נפגע עבודה, ידרשו אישור של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. 

שר הרווחה מאיר כהן אמר בדיון כי כל שינוי עובר התייעצות רבה מאוד, בשלבים רבים, והבטיח כי כל שינוי ייעשה תוך התייעצות מלאה עם ארגוני ונציגי הנכים.

בדברי ההסבר להצעה, כתב ח"כ מקלב כי "מטרת התיקון לחייב את שר הרווחה והשירותים החברתיים לפעול בשקיפות ולאפשר קיום דיון ציבורי בכל שינוי שיבקש לבצע במבחנים לקביעת דרגת נכות.

כל זכאות לקבלת גמלה, או פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי בגין נכות, נבחנת על פי התוספת שבתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), התשט"ז–1956. כל שינוי בסעיפי הנכות שנקבעו בתוספת – עשוי לשנות את זכאותם של עשרות אלפי נכים. בנוסף, מאחר וספר הליקויים משמש גם לקביעת זכאות על ידי גורמים נוספים כגון חברות ביטוח ומס הכנסה, אשר אימצו את סעיפי הליקוי הנהוגים במוסד לביטוח לאומי, שינוי סעיפי הליקוי עשוי לפגוע גם בזכויות המוענקות על ידי גורמים אלו. 

מקלב הדגיש כי "על פי המצב החוקי כיום, שר הרווחה רשאי לשנות כל סעיף ברשימת הליקויים שבתוספת האמורה, לאחר שהתייעץ עם שר הבריאות, וללא כל חובה לקיים דיון ציבורי, או לבחון מה המשמעות של השינוי ביחס לזכויותיהם של חולים. כפי שאנו עדים לאחרונה פועל המוסד לביטוח לאומי, באמצעות שר הרווחה, להפחית את אחוזי הנכות שנקבעים לנכים. למרות הפצרות של רופאים, ארגוני נכים וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, מסרב המוסד לביטוח הלאומי להביא את השינויים לדיון ציבורי ופוגע בפועל בזכויות החולים בכסות של עדכון ספר הליקויים עקב התקדמות הרפואה".
עדכונים נוספים בעמוד  הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.