מאבק בממסד – נקודות למחשבה ולדיון

תודה לצביאל רופא על אישור פרסום הכתבה כאן
ראשית, אני לא בטוח שאפשר להזיז את שירותי ברה"נ/ משרד הבריאות ממדיניותם הדה-הומאנית בתחומי האשפוז, השיקום, הטיפול האמבולטורי. זה שאנו רוצים להזיזם אין פירושו שמדיניות השירות אינה יעילה אלא שחלק מסוים מפעילותם אינו חוקי.

שנית, כמובן לפני שמתחילים במאבק יש לנסות "בטובות". עם זאת להערכתי, לא ניתן להזיז באופן משמעותי את המערכת על ידי אמצעים אחרים, שלא לוחצים עליה חזק ומכריחים את קברניטיה להקשיב לנו ברצינות רבה בשלב ראשון, וללכת לקראתנו בשלב שני.

שלישית, עם זאת אני מאמין שאנו אכן מסוגלים לעשות זאת בטווח הבינוני והרחוק, על ידי: (א) עקיצות משפטיות טורדניות כגון; בג"צים, תביעות אזרחיות וכיוצ"ב (ב) ניסיונות לשינוי ויזום חקיקה (ג) יציאה לתקשורת עם חשיפת מחדלים ובייחוד עם התייחסות רחבה ופומבית למחדלים שמתפרסמים השכם והערב.

הערה: כדי לפעול ביעילות חובה לפני הכול להכיר היטב ולעומק את שיטות הטיפול הפסיכודינמיות הפרדוכסליות, את המצב השורר בבתי החולים הפסיכיאטריים, את מצב השיקום בשטח, את החוקים הרלוונטיים, ומעל לכל לאתר את חריגות הממסד מחוקי מדינת ישראל. 

חשוב להבין, שהמאבק אינו רק עבור יצירת דעת קהל. מטרת המאבק לפי הבנתי היא בראש ובראשונה להוות פונקציה משמעותית ככל האפשר על המפה של בריאות הנפש בישראל. להיות גורם שחייבים להתחשב בו. חייבים – כי הוא גורם שמצליח להגיע לבתי משפט, לתקשורת, לכנסת ועוד. 

כיום, דרישותיהם של המתמודדים אינם מעניינות כהוא זה את בעלי התפקידים במשרד הבריאות. איש לא מודאג שם, במסדרונות שירותי בריאות הנפש, ממה שאנו נעשה או לא נעשה. את זה צריך לשנות! 

כי בחיים אין מתנות חינם, ואם אנו רוצים להיות פונקציה שמישהו לוקח אותה ברצינות בחשבון ומתחשב בדעתה, אנו צריכים להוכיח שיש לנו כוח כלשהו בידיים. מה לעשות, פוליטיקה היא משחק שסובב סביב אלמנט "הכוח". זה אולי לא נעים לשמוע, גם לאוזניי זה נשמע רע, אבל אף אחד לא ייתן לנו משהו משמעותי רק בגלל העיניים היפות שלנו, ובייחוד אם אותו משהו נוגד את האינטרסים שלו.  

אין ברירה צריך לשחק את המשחק הדורש הפשלת שרוולים והסרת כפפות אם אנו רוצים לשנות משהו משמעותי עבור אחינו לסבל ולסטיגמה.
כל הזכויות שמורות לצביאל רופא

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.