משל הפסנתר – פיתרון כואב אך גאוני !

תודה לצביאל רופא על אישור פרסום המאמר באתר זה
תארו לכם אדם חלש-שרירים שסוחב באופן קבוע פסנתר על גבו [הפרעה נפשית רובצת על כל קיומו]. הטרגדיה שלו אינה רק שהוא סוחב משא כבד שכזה על גבו בקביעות ולפעמים נופל אפיים ארצה [תפקודו נפגע קשות] אלא גם שאיש מסביבו לא רואה את הפסנתר הזה הרובץ עליו [הסביבה אינה רואה את ההפרעות הנפשיות ולכן אינה מבינה ואז נוצרת סטיגמה].

אז אמרנו שהאיש שלנו אינו יכול להיפטר ממשא הפסנתר, אך בנקודה זו נשאלת שאלה חשובה מאוד לענייננו:
האם בתנאים אלה יוכל מישהו להביא לכך שלא ייפול ארצה מדי פעם [למשל, שלא יגיע לאשפוז] או לפחות שייפול אך לעיתים רחוקות יותר [רמיסיה ארוכה יותר]? 

ולא קשה כל כך למצוא תשובה, אך לא קל להוציאה אל הפועל כאשר מדובר בחולי הנפשי. בהקשר זה בדיוק כתבתי במשל המגדלור – "התעצמותנו היא דרך, עקיפה אך יעילה במידה רבה, שבאפשרותה לשחרר אותנו מעול המחלה המגביל המפחיד והמייסר. כי כאשר אישיותנו מתחזקת היא מתמודדת טוב יותר אל מול פני המחלה הכעורות. תהליך זה כמעט תמיד מתבצע במסגרת טיפול מתאים מבלי שנהיה מודעים לו כלל." 

בהתאם גם צצה ועולה התשובה לענייננו; כדי להקל על סבלו ומצוקתו ולשפר את איכות חייו של סוחב הפסנתר עלינו לאמנו ולחזקו פיזית כך שיוכל לסחוב את משאו ביתר קלות ולא ייפול לעיתים קרובות ואולי אף בכלל.

כי מצד אחד, על כובד הפסנתר [עומס הפרעת הנפש] לא נוכל באמצעים העומדים לרשותנו להשפיע רבות [תרופות המבצעות זאת אין בנמצא], אך מצד שני אל ייאוש יש פיתרון בכל זאת; נוכל לחזק את שריריו החלשים של הסוחב [אישיותו הפחות בשלה], להעצים את גופו כך שייסחב ביתר קלות את המשא שנגזר עליו לסחוב כל חייו [להביא להתבגרות מסוימת את אישיותו של הסובל נפשית ובכך בין היתר גם להרחבתארגז הכלים שלו אל מול הטוטליות של הקיום ובייחוד אל מול החולי הנפשי].
מניסיוני זהו פיתרון כואב אך גאוני !
כל הזכויות שמורות לצביאל רופא

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.