יו"ר הוועדה ח"כ כץ לא קיים הצבעה על תוספת לצו ביטוח הבריאות: "זה סכום עלוב שלא מכסה כלום"

יו"ר הוועדה ח"כ כץ לא קיים הצבעה על תוספת לצו ביטוח הבריאות: "זה סכום עלוב שלא מכסה כלום"
23 בדצמבר 2013, כ' בטבת תשע"ד, בשעה 14:00

​ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום דיון המשך בגירעונות קופות החולים והשלכותיהם על מערכת הבריאות. במסגרת הדיון נתבקשה הוועדה על ידי שרי האוצר והבריאות לאשר תיקון לצו הביטוח הבריאות הממלכתי. השרים ביקשו לשנות את מרכיבי מדד יוקר הבריאות, כך שיתווספו 75 מיליון שקלים לתקציבי קופות החולים.

אולם יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו) הודיע: "לא נאשר את הצו כפי שהוא מונח לפנינו כרגע. זהו סכום עלוב שלא מכסה כמעט כלום, והוא אמור להיכנס לתוקף החל מהשנה הבאה בלבד. לא ניתן יד לפגיעה בחולים". במהלך הדיון אמר ח"כ כץ: "משרד האוצר מרסק את מערכת הבריאות. לא ייתכן שכל המומחים, כולל בנק ישראל, בג"צ, מנכ"ל משרד הבריאות ומנהלי קופות החולים, אומרים שחסרים תקציבים אדירים, ורק אותם ילדים במשרד האוצר שאתמול גמרו אוניברסיטה אומרים אחרת".

ערן פוליצר, כלכלן בבנק ישראל: "הפער שנוצר בתקצוב סל שירותי הבריאות עלול לגרום לפגיעה ברמת השירותים במערכת, אם יתרחב מעבר למידה".

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד: "יש להשלים עוד כ-700 מיליון שקלים לקופות החולים עבור שנת 2013. במקביל יש לבצע התייעלות ופיקוח על המערכת, על מנת שהכסף ילך לשיפור השירות ולא למשכורות . הגיע הזמן להפסיק עם השיטה שמי שיוצר יותר גירעון מקבל יותר כסף. משרד הבריאות ומשרד האוצר לא מפרסמים דו"ח השוואתי על חצי השנה הראשונה של שנת 2013, ובכך פועלים בחוסר שקיפות".

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, משה ברסימנטוב: "נתנו למערכת הבריאות משאבים אדירים. בין שנת 2008 לשנת 2013 התקציב גדל נומינלית בכמעט 50 אחוזים. יש פה מערכת מהטובות בעולם והיא מתפקדת. אנחנו מייצגים משלמי מסים ועלינו לוודא שהכסף שניתן משרת את האזרח. יש לנו גם אילוצי תקציב, אין לנו מכונה קטנה מתחת לשולחן שמדפיסה כסף. תפקיד המנהלים לתת שירות לאזרחים בתקציב שניתן להם. יש פה השתוללות שכר במערכת הפרטית שמקרינה על המערכת הציבורית; השכר הוא 65% מההוצאות במערכת". על כך הגיב ח"כ כץ: "ח"כ יחימוביץ' ואני הגשנו הצעת חוק להגבלת שכר הבכירים והממשלה לא אישרה אותה".

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "יותר אנשים מתים מסוכרת מאשר מהגרעין האיראני. אני כאזרח רוצה לקבל שירותי בריאות עבור הכסף שאני משלם. אני מוכן לוותר על כיפת ברזל בשביל יותר מיטות ויותר תרופות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה): "מכריחים את ראשי קופות החולים ובתי החולים לזחול על ארבע ולהתחנן על נפשם מדי שנה. הם לא תאבי בצע, הם רק רוצים לשרוד. מה חשבתם, שתוכלו לקצץ 6 מיליארד שקלים בתקציב המדינה ומערכת הבריאות הציבורית תעמוד על כנה?"

ד"ר ניר קפלן, רופא משפחה בכרמיאל: "יש הנחיה לא לקלוט רופאים חדשים, גם לא לשב"ן. אנחנו מצמצמים טיפולי רפואה מונעת ושיפור טיפול בחולים כרוניים כתוצאה מהגירעון". איילת וולף, מנכ"לית עמותת לנשום: "אמש התקשרה אלי רופאת ריאות מבית החולים כרמל בחיפה וביקשה למסור שמטופלים לא נקלטים ואין תקנים לרופאים. כתוצאה מכך חולים מתדרדרים ומתים. המשבר כבר כאן".

יו"ר הוועדה ח"כ כץ הודיע כי יקיים דיון המשך בנושא בעוד שבועיים ויזמין אליו את שר האוצר יאיר לפיד.
עדכונים נוספים בעמוד  הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.