נציג האוצר בדיון הוועדה לפניות הציבור על הוצאת וועדות הערר הרפואיות מהמוסד לביטוח לאומי: מתנגדים למהלך, בשל צפי למתן קצבאות גדולות יותר לפונים

נציג האוצר בדיון הוועדה לפניות הציבור על הוצאת וועדות הערר הרפואיות מהמוסד לביטוח לאומי: מתנגדים למהלך, בשל צפי למתן קצבאות גדולות יותר לפונים

23 בדצמבר 2013, כ' בטבת תשע"ד, בשעה 17:00
​בדיון שקיימה היום ח"כ עדי קול בוועדה לפניות הציבור בעניין הוצאת וועדות הערר מהביטוח הלאומי, טען נציג משרד האוצר כי הפרדת וועדות הערר מהמוסד לביטוח לאומי תוביל לתשלום גבוה יותר לפונים, ועל כן מתנגד למהלך.

כך למעשה הודה נציג האוצר כי כפיפות וועדות הערר לביטוח לאומי, גוררת תשלום קצבאות נמוך מכפי שהיה יכול להיות אילו היו מוצאות מהמוסד.

בעקבות מאות פניות שהתקבלו בוועדה לפניות הציבור-קיימה היום הועדה דיון נוסף בסוגיית הוצאת ועדות הערר מביטוח לאומי. בדיון השתתפו ח"כ קארין אלהרר, ח"כ אורי מקלב, ח"כ אבהרם מיכאלי וח"כ יפו אגבריה.

ח"כ עדי קול: "אין זה מתקבל על הדעת כי וועדות הערר בביטוח לאומי, יפעלו מתוך המוסד עליו הן אמונות לפקח ולבקר. אמירתו האומללה של נציג משרד האוצר היום בדיון, כי מהלך זה של הוצאת הוועדות מן המוסד לביטוח לאומי, יוביל למתן קצבאות גבוה יותר, לפונים רבים יותר- היא שערותייתית ואינה מקובלת. אני בטוחה כי שר האוצר יתנגד כמוני לאמירה זו. רופאי הביטוח הלאומי צריכים להיות מחוייבים לנכים ולא לשיקולים תקציביים". עוד הוסיפה קול: "אני מברכת על המכרז שהוציא משרד הרווחה, ועל רוח השינוי במשרד שהחל סוף סוף לטפל בבעייה ארוכת שנים זו".

מזה שנים רבות נשמעות טענות קשות ביחס לניגוד עניינים מובנה באופן פעילותן של הוועדות הרפואיות מטעם המוסד לביטוח לאומי. ועדות הערר הרפואיות, האמורות להכריע בחילוקי דעות בין הנכים לרשויות – פועלות בתוך המסגרות הפעילות של הרשויות, והרופאים בוועדות מתמנים על ידי הרשויות ואף מקבלים את שכרם מהן.

בתי המשפט מתחו, לא אחת, ביקורת חריפה על המצב הקיים ודרבנו את המחוקק לתקנו. אולם, מלבד הקמתן של ועדות רבות בנושא (ועדת גולדברג- 2001, ועדת היגוי בראשות אשר אור- נוי), ולמרות המלצותיהן הברורות והחד משמעיות – דבר לא השתנה במשך השנים.

בחודשיים האחרונים החל משרד הרווחה, בראשות השר מאיר כהן, להפעיל פיילוט בביטוח הלאומי שמטרתו הוצאת וועדות הערר מתוך המוסד לביטוח לאומי , ופרסם מכרז מקומי לגורם חיצוני להפעלת וועדות הערר- במחוז חיפה והצפון. הפיילוט ילווה במשך שנתיים בתהליך מחקרי ללמידה ושיפור לפני הטמעתו הארצית. ח"כ קול בירכה על המהלך, והזמינה את שר הרווחה להשתף בדיון הבא שיתקיים בנושא בחודש הבא.

בשנת 2012, מתוך 13,231 פניות לקבלת קצבת נכות, רק ב- 5,273 פניות שהגיעו לוועדות הערר, שונתה ההחלטה.

פרופ' אורנוי, אשר עמד בראשות ועדה שדנה בנושא, טען כי ישנו קושי בגיוס רופאים לעבודה בביטוח לאומי, וכי השכר נמוף ולא התעדכן מזה 10 שנים לפחות. אורנוי מצדד בתוקף בהפרדת ועדות הערר מהביטוח הלאומי, ולו בשל מראית עין ותחושתם של הפונים כי אין בוועדות הערר דבר של ממש, שכן מדובר לרוב באותם הרופאים, המתבקשים לערער על החלטתם שלהם עצמם.
עדכונים נוספים בעמוד  הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

0 תגובות ל-“נציג האוצר בדיון הוועדה לפניות הציבור על הוצאת וועדות הערר הרפואיות מהמוסד לביטוח לאומי: מתנגדים למהלך, בשל צפי למתן קצבאות גדולות יותר לפונים

 1. שלום רב,
  קיבלתי מכתב מביטוח לאומי מתאריך 24.02.2014 האומר "לידיעתך ביום 20.02.2014 קבעה הוועדה הרפואית את דרגת הנכות כדלקמן: נכות צמיתה בשיעור 100% החל מ- 01.10.2013 הודעה מפורטת תשלח אליך מפקיד השומה".
  עד היום לא קיבלתי כל הודעה מפקיד השומה.
  אנא טיפולכם.
  בכבוד רב
  רות סתוי

  אהבתי

 2. שלום רותי , מחקתי את ת"ז שלך כדי למנוע הטרדות.
  זה לא משמח לקבל 100 אחוז אבל המציאות קיימת.
  לצערי לוקח המון זמן עד שמקבלים תגובה ממשרדי המדינה.
  יהיה עליך לפנות או לעובדת שיקום במוסד לביטוח לאומי כדי שתזרז את ההליכים.
  או לפנות באופן עצמאי לפקיד השומה כאן
  לפי הכתובת בה את מתגוררת.
  יש לך גם זכויות בבזק, בארנונה בהתאם למה שמעניקה הרשות במקום בו את גרה,
  הנחה במים כל אלו עליך לפנות אישית לצערי. עם מסמכים נילווים
  בהצלחה

  אהבתי

 3. לפני כמה חודשים היגשתי בהמלצת דר אייקסון מרפאת כאב משום נפלה איזה תוכנה אצלעם ונאלצתי להגיש שוב הרישיון שלי םג תוקף ב1 למאי 2014 אני סובל בלי התרוםה ואני לא אשם שנפלה תוכנה היגשתי שוב את המיסמכים ב27 לאפריל התרופה חסרה לי מאוד ועוזרת לי להיגמל מכדורים נרקוטים עבר חודש אני מבקש לדעת עוד כמה זמן אחכה תודה ממש הצילו

  אהבתי

  • בעיה כאובה ומוכרת
   היה דיון בכנסת[11 בדצמבר 2013, ח' בטבת תשע"ד, בשעה 12:30
   ​ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד לאור ריבוי תלונות של נכים על המתנה בת חודשים ארוכים לחידוש תג חניית נכה.
   יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד ביתנו), תהה: "הגורמים השלטוניים מחמירים מאוד עד שמתקבל האישור הראשוני לקבלת תג נכה, אבל מדוע מוציאים את הנשמה לאלה שכבר נמצאו זכאים ורק מבקשים לחדש אותו?".
   שלח בקשה בדואר רשום עם אישור מסירה עד 10 בבוקר יגיע עם שליח מיוחד באותו יום. עולה כ-23 ש"ח

   ליחידה לטיפול במוגבלי ניידות, מרכז עדכון ובקרה ת.ד. 72 חולון, מיקוד 58100.
   אני תקווה שלא יזמנו אותך לוועדה נוספת.
   תבקש מד"ר אייקסון שתתן לך מכתב נוסף ותשלח אותו שוב בדואר רשום עם אישור מסירה.
   נפילת תוכנה זה פטנט טוב כדי ל……….
   כתובת משרד התחבורה
   שיהיה בהצלחה.
   ומחקתי את מס הטלפון שלך למניעת הטרדות.

   אהבתי

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.