קופות החולים בדרך לקריסה

קופות החולים בדרך לקריסה
הגירעונות של קופות החולים הולכים ומעמיקים עקב שחיקה מתמשכת של הקצאת התקציב הממשלתית עבורן. המדינה חייבת לשנות גישה ולסייע להן, לא רק בהזרמת כספים, אלא גם בתיקון שיטת התקצוב המעוותת שגרמה למשבר מלכתחילה לכתבה המלאה כאן
כל הזכויות שמורות לכלכליסט ומוטי רביד
03.12.13.07:40

כובד המשקל של שירותי הרפואה בישראל, כמו בכל הארצות המפותחות, עובר בהדרגה מבתי החולים לשירות האמבולטורי (טיפול רפואי בבית חולים או במרפאה ללא אשפוז לילה), הנמצא, רובו ככולו, בידי ארבע קופות החולים. ולמרות זאת, ארבע הקופות צפויות לסיים את שנת התקציב 2013 בגירעון כולל של כ־3 מיליארד שקל, שהם כ־8% מתקציבן. השנה הבאה אף צפויה להיות השנה הקשה ביותר עבורן, מאז כניסת החוק לביטוח בריאות ממלכתי לתוקף ב־1995.

הגירעון בתקציב הקופות מתורגם לקושי משמעותי בתזרים המזומנים שלהן, וכבר עכשיו הן החלו לדחות תשלומים לבתי החולים. ומכיוון ש־65%–80% מהכנסות בתי החולים מתקבלים מקופות החולים, העיכוב בתשלומים יגרום גם להם לקושי תזרימי. והיות שרוב בתי החולים נמצאים כיום בגירעון, יכולתם לעמוד בירידה בהכנסותיהם מוגבלת ביותר. לא יחלוף זמן רב עד שמשבר תקציבי, כמו זה של הדסה בירושלים, יתחולל בבתי חולים אחרים.

הסיבה העיקרית למשבר הכלכלי בקופות החולים היא שחיקה מתמשכת ורציפה של ההקצאה הממשלתית לקופות שהחלה בשנת 2000 ונמשכת מאז ברצף. סיבות משניות הן התפתחות הרפואה, הנסיקה במחירי תרופות חדשות, מכשור ופעולות חדשות שאינן מקבלות מענה בתקציב, וכן העלייה בשכר העבודה של הרופאים בעקבות הסכם השכר האחרון.

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.