הוועדה לביקורת המדינה: זיהומים בבתי חולים: אין חיטוי, אין שטיפת- ידיים, אין מעקב אחרי נתונים, אין כוח-אדם

הוועדה לביקורת המדינה: זיהומים בבתי חולים: אין חיטוי, אין שטיפת- ידיים, אין מעקב אחרי נתונים, אין כוח-אדם
29 בדצמבר 2013, כ"ו בטבת תשע"ד, בשעה 13:00

​הועדה לביקורת המדינה שבה לטפל בממצאי מבקר המדינה על הזיהומים בתי-החולים, הגורמים למותם של כ-6,000 איש מדי שנה. יו"ר הועדה אמנון כהן: להטיל סנקציות כלכליות על בתי חולים המתעלמים מהנחיות

הועדה לביקורת המדינה תשוב מחר (שלישי) לטפל בממצאי מבקר המדינה על הזיהומים בבתי החולים, הגורמים למותם של כ-6,000 איש מדי שנה. יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) אומר כי "לא יעלה על הדעת שחולים מגיעים לטיפול, ובתי החולים הם הגורמים להידרדרות במצבם. על המדינה להקצות תקנים למעקב בעניין, לדרוש מבתי החולים לעמוד בנהלים, ולהטיל סנקציות כלכליות על מוסדות שלא ינהגו כך".

בעשורים האחרונים נרשמה בעולם ובישראל עלייה בזיהומים מחיידקים, פטריות ווירוסים אלימים הפוגעים בחולים בבתי החולים. על פי הספרות המקצועית, זיהומים כאלו פוגעים ב-7%-10% מהמאושפזים. חלק גדול מהזיהומים בבתי החולים ניתן למנוע, אך מבקר המדינה מצא כי במשרד הבריאות קיים חוסר בנתונים בנוגע לזיהומים ולתמותה הישירה מהם.

 על פי תחשיב שערך המרכז הארצי למניעת זיהומים במוסדות רפואיים בשנת 2012, מניין הפטירות הקשורות לזיהום בבתי החולים מחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה או הרגישים לה בישראל, נאמד בכ-4,000-6,000 חולים בשנה. על פי אותו תחשיב, אפשר למנוע בין רבע לשלושה-רבעים מהזיהומים בבתי החולים, דהיינו, כ-1,000 עד 4,500 פטירות. במרבית בתי החולים אין נתונים על תמותה ישירה מזיהומים, אין מעקב קליני של רופא מומחה למחלות זיהומיות אחר כל המטופלים עם זיהומים ואין אסמכתאות בדבר מקרי התמותה. הסיבה למחסור בנתונים אלו – משרד הבריאות אינו דורש זאת.

על פי דיווחי בתי החולים, מטעמי "עומס רב על הצוות הרפואי" יש היענות הנמוכה להקפדה על היגיינת ידיים. לכך מתוספים תנאי אשפוז ומחסור בכוח אדם, כאשר עקב הצפיפות הרבה בחדרי האשפוז, במסדרונות ובחדרי האוכל, והעומס על הצוות הסיעודי, גוברת סכנת ההידבקות של החולים. עקב מחסור במקומות-אחסון, ציוד רפואי נקי המיועד לטיפול בחולים המאושפזים מאוחסן סמוך לאזור מזוהם, כמו אזור שבו מרוכזות עגלות כביסה מלוכלכות וחדר סירים.

אם לא די בכך, מבקר המדינה גילה כי בתי החולים אינם עומדים בהנחיות משרד הבריאות בנושא ניקוי, חיטוי ועיקור של מכשירי הסתכלות תוך-גופיים (אנדוסקופים). מנהלי בתי החולים טענו שאין אפשרות לבצע זאת "עקב מחסור במכשירים". בנוסף, מרבית בתי החולים אינם עושים בדיקות לאיתור חיידקים או רעלנים בציוד הרפואי החד-פעמי הממוחזר שכבר עוקר. המאמץ רב-השנים להסדיר את השימוש בציוד חד-פעמי רפואי ממוחזר לא הסתיים, הנושא לא הוסדר, אין מועד משוער לכך, ובתי החולים ממשיכים למחזר ציוד רפואי חד-פעמי, בלי שמשרד הבריאות קבע כללים בנושא וללא פיקוח ובקרה.

המבקר מוסיף, כי קיים מחסור בכוח אדם רפואי ייעודי למניעת זיהומים. להערכת משרד הבריאות חסרים במערכת הבריאות כ-40 רופאים שעיקר עיסוקם מניעת זיהומים, כיום אין מסלול להתמחות במניעת זיהומים, וההכשרה נעשית תוך כדי עבודה. כמו-כן, חסרות אחיות העוסקות בתחום מניעת זיהומים בבתי החולים, כאשר בתחום זה מועסקת אחות אחת לכל כ-500 מיטות, במקום אחת ל-200 על פי הנחיות המשרד.
בישיבה השבוע בכנסת ישתתפו מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' רוני גמזו, נציגי משרד מבקר המדינה, משרד הבריאות, בתי החולים, שירותי בריאות כללית, קופת חולים מאוחדת, קופת חולים לאומית, מכבי שירותי בריאות, האגודה לזכויות החולה, הסתדרות האחיות, הסתדרות הרוקחים וההסתדרות הרפואית.

הישיבה תתקיים ביום שלישי הקרוב, כ"ח בטבת (31 בדצמבר) בשעה 11:00 בבוקר, בחדר הוועדה, ותשודר באתר הכנסת, בלשונית "שידורי הכנסת".
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.