אושר סופית: תבוטל העלאת מס ההכנסה בשנת 2014

אושר סופית: תבוטל העלאת מס ההכנסה בשנת 2014
30 בדצמבר 2013, כ"ז בטבת תשע"ד, בשעה 22:10
​מליאת הכנסת אישרה בקריאות שנייה ושלישית, את הצעת חוק התקציב לשנות הכספים 2013 ו-2014 (תיקון), התשע"ד-2013, שהגישה הממשלה ואת הצעת החוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנים 2013 ו-2014) (תיקון), התשע"ד-2014, שהגישה הממשלה ואליה מוזגה הצעת החוק של הח"כים ישראל אייכלר (יהדות התורה) ואמנון כהן (ש"ס). ההצעות נדונו בוועדת הכספים, בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

במסגרת הערכות מצב מחודשות שבוצעו במשרד האוצר לקראת תחילת שנת הכספים 2014, נמצא כי בשל גירעון נמוך מהמתוכנן בשנת הכספים 2013 ובשל שערי חליפין וסביבת ריביות עולמית נמוכים לעומת התחזית שהונחה בעת בניית התקציב, הוצאות תשלומי הריבית בתקציב המדינה לשנת 2014 צפויות להיות נמוכות מהמתוכנן בהיקף של כ-2 מיליארד שקלים חדשים. בנוסף, גברה הוודאות בדבר היקף המחויבויות התקציביות לאותה שנה כך שמתאפשרת הפחתה ברזרבה לעמידה במגבלת ההוצאה, הנמצאת בבסיס תקציב המשרדים, בהיקף של כ-1.3 מיליארד שקלים חדשים.
לאור האמור בכפוף לביצוע ההפחתה בתקציב הריבית וברזרבה לעמידה במגבלת ההוצאה בשנת 2014 , תוכל הממשלה לעמוד בתקרת הגירעון גם בלא העלאת שיעורי מס ההכנסה בשנה זו. לכן, קובעת ההצעה שאושרה כי תבוטל ההעלאה המתכוננת בשיעורי המס על יחידים בשנת המס 2014 שנקבעה בחוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנים 2013 ו-2014), התשע"ג-2013.
בנוסף, בהמשך לביטול ההעלאה המתכוננת בשיעורי מס הכנסה על יחידים, בשנת המס 2014, כפי שנקבע בהצעת חוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים, ולפי החלטת ממשלה מס' 1014, תוקן חוק התקציב לשנות הכספים 2013 ו-2014, כך שיופחת בו תקציב הריבית בסכום של 2 מיליארד שקלים חדשים ותקציב הרזרבה לעמידה במגבלת ההוצאה בסכום של 1.3 מיליארד שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעת החוק הממשלתית לשינוי סדרי העדיפות הלאומיים, בקריאה ראשונה, נכתב כי "בחודש יוני 2013 תוקן חוק הפחתת הגירעון והגבלת ההוצאה התקציבית, כך שתקרת הגירעון לשנים 2013 ו– 2014 תעמוד על 4.65% ו– 3% תוצר, בהתאמה. כדי לעמוד בתקרת הגירעון האמורה ובגידול התקציבי המותר, המוגדר גם הוא בחוק הפחתת הגירעון, נדרשה הממשלה לבצע בשנים 2013 ו– 2014 התאמות בהיקף רחב הן בצד הוצאותיה והן בצד הכנסותיה. כחלק מההתאמות בצד ההכנסה הוחלט להעלות את שיעורי מס ההכנסה בתחילת שנת 2014 . לשם כך תוקן סעיף 121 לפקודת מס הכנסה הקובע את שיעורי המס ליחיד, וזאת במסגרת החוק לשינוי סדרי עדיפויות לאומיים.

העלאת שיעורי המס במסגרת התיקון האמור הייתה צפויה להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים בסכום של כ– 3.3 מיליארד שקלים חדשים.

מוצע על כן, בהתאם להחלטת ממשלה מס' 1014 ולשם הקלה בנטל המס על תושבי מדינת ישראל, לבטל את סעיף 40(23) לחוק לשינוי סדרי עדיפויות ובכך לבטל את ההעלאה המתוכננת בשיעורי מס הכנסה על יחידים, בשנת המס 2014 . במקביל, על פי החלטת הממשלה האמורה ולצורך עמידה בתקרת הגירעון ושמירה על מדיניות פיסקלית אחראית מוצע בהצעת חוק התקציב, להפחית את תקציב הריבית ואת תקציב הרזרבה לעמידה במגבלת ההוצאה".

 

בדיון על ההצעות השתתפו ח"כים רבים:

ח"כ נחמן שי (העבודה): "האמת תצא לאור והיא תצא עוד לפני הבחירות הבאות. הצריך לומר לאזרחי ישראל שמה שיש לך היום מעט מחר לא יהיה בכלל".

ח"כ משה מזרחי (העבודה): "יאיר לפיד הוא שוליית הקוסם. הוא גילה מכרה של ביטקוין. ראש הממשלה הוא נפקד נוכח בתחום הכלכלי".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "ביקשתי להכניס הסתייגות להצעת החוק לפיה על שר האוצר להתנצל. השאלה היא לא איפה הכסף אלה איפה הצדק. כנראה שערכים זה לא הצד החזק של שר האוצר".

36 ח"כים תמכו בחוק לשינוי סדרי עדיפויות ו-18 התנגדו לו.

35 ח"כים תמכו בחוק התקציב ו-18 התנגדו לו
עדכונים נוספים בעמוד  הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.