"אלפים מתים בכל שנה – זה מפחיד"

"אלפים מתים בכל שנה – זה מפחיד"

31 בדצמבר 2013, כ"ח בטבת תשע"ד, בשעה 16:15
כך יו"ר הוועדה לביקורת המדינה אמנון כהן על ממצאי המבקר בנושא הזיהומים בבתי-החולים. "יש לדאוג שהתקשורת תציף את הנושא, כי כיום אין מודעות, ואז נתחיל לראות תוצאות בשטח"

הועדה לביקורת המדינה דנה היום (שלישי) על דו"ח המבקר בעניין ריבוי הזיהומים בבתי החולים. יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), ציין כי "לא הגיוני שבין 4000 ל-6000 אזרחים מקפחים את חייהם מידי שנה, רק עקב זיהומים שנגרמים בעיקר מחוסר היגיינה ותנאי אשפוז גרועים. על משרד הבריאות לעשות בדק בית מעמיק בנושא, ועל התקשורת לשתף פעולה על מנת לעורר את המודעות לתופעה ממש כמו עם תאונות הדרכים". בסיום הדיון המליץ כהן להוציא הנחיות ברורות ממשרד הבריאות שישנו את המציאות בשטח, כי "לא הגיוני שימשיך המצב בו הניתוח מצליח, אך החולה מת מזיהום מקרי".

נציג המבקר שמואל גולן, הוסיף כי "המספרים המופיעים בדו"ח חייבים להדליק נורה אדומה לכולנו, ומחייבים את משרד הבריאות לפעול מידית ובצורה נוקשה". עוד ציין גולן כי "יש לבחון את מיגור התופעה ע"י מתן תמריצים" וכי "סוגיית היגיינת-הידיים היא על גבול מחדל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, השיב כי דו"ח המבקר תרם רבות לשיפור הליקויים, ולדעתו "ההתנהלות ותשומת הלב בתוך המוסדרות הרפואיים היא מקור הבעיה, ועד שזו לא תגיע לסטנדרטים שאנו מתווים להם – ספק אם הבעיה תיפתר". עוד ציין גמזו כי עוזרות גם הסנקציות שהמשרד מטיל, וחשף לראשונה כי הוקצו 40 מיליון ₪ לתמרוץ בתי-חולים שינקטו צעדים למניעת זיהומים. לדבריו "האוצר אכן נותן תקציבים ותוספות, אך הן לא מספיקות בעיקר כי אין לאוצר ראייה מערכתית בנושא תקצוב במערכת הבריאותית".

הפרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית ציין כי "הבעיה הגדולה ביותר היא הצפיפות במחלקות והחוסר בכוח-אדם מקצועי", וכי "ההיגיינה היא תוצר של תרבות- וזו חסרה בארץ".

יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים, אמר כי נעשים מאמצים להגיע לסטנדרטים אירופאים, וזאת ע"י מיטב הטכנולוגיות האפשריות. החזאי דני רופ, שהגיע "תחת שני כובעים"- כנציג האגודה לזכויות החולה וכ"בן לאב שהסתבך מזיהום טרם מותו", הציג חוויה אישית כואבת ועמד על כך "שהתנהלות נכונה יכולה למנוע העברת זיהומים עתידית". גם נציגי בתי וקופות החולים הדגישו חוסר בכוח-אדם ובתקציבים מתאימים.

נציג האוצר, שלמה פשקוס, ציין כי "האוצר לא קופא על שמריו והוא פועל כל הזמן להעלות את תקציבי הבריאות". בדבריו הזכיר את "תוספות המיטות והתקנים שהמשרד מקצה בשנים האחרונות, בנוסף לפעולות שנעשות לעידוד סטודנטים ללמוד אחיות ורפואה" ואת תקציב מערכת הבריאות שעלה ב-40% מאז שנת 2009.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר  של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.