באופן מפתיע וברגע האחרון – הצעת החוק "כרטיס קדימות" לאדם עם מוגבלות מעל 50% תידון בשנית על ידי הממשלה

באופן מפתיע וברגע האחרון – הצעת החוק "כרטיס קדימות" לאדם עם מוגבלות מעל 50% תידון בשנית על ידי הממשלה
8 בינואר 2014, ז' בשבט תשע"ד, בשעה 13:25
תאפשר שירות ללא המתנה בתור
ברגע האחרון הוחלט כי הצעת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (תיקון – כרטיס קדימות), התשע"ג-2013, של ח"כ יחיאל (חיליק) בר (העבודה) וקבוצת ח"כים תידון בשנית על ידי הממשלה וזו תשיב להצעת החוק במועד אחר שבו תתקיים ההצבעה במליאת הכנסת.

הצעת החוק שנועדה לקבוע שמשרד הרווחה והשירותים החברתיים ינפיק כרטיס קדימות לאדם עם מוגבלות רלוונטית בשיעור של 50 אחוזים או יותר, ובאישור השר או מי שמינה השר, גם מי שיש לו נכות של פחות מ-50 אחוזים. לעניין זה תיחשב מוגבלות כמוגבלות רלוונטית לעניין כרטיס הקדימות במקרים של מוגבלות פיזית, שכלית או נפשית, לרבות אדם על הספקטרום האוטיסטי. כרטיס הקדימות יחייב בעת הצגתו אחראי למתן שירות, לספק את השירות בלא המתנה בתור, למעט תור שההמתנה בו היא ברכב.

בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "מדינת ישראל שינתה את יחסה לאנשים עם מוגבלויות ללא היכר מתוך הבנה כי אלו מתמודדים עם קשיים רבים במהלך חייהם. ואולם, מדינת ישראל לא הגיעה לסף מיצוי ההקלה על האוכלוסייה הזאת. בשנים האחרונות נפוץ בצרפת השימוש בכרטיס קדימויות לאנשים בעלי מוגבלויות – דבר המעניק קדימות בתורים במקומות נותני שירותים – הן ציבוריים והן פרטיים.

הרציונאל אשר עומד מאחורי היוזמה הוא הקלה על בעלי המוגבלויות ובמידת הצורך על מלוויהם בעת המתנה בתורים ארוכים, עבור אלו שגם ככה נאלצים להתמודד עם אין ספור מגבלות וקשיים. בהנפקת כרטיס שכזה, אין המדינה נדרשת לעלות תקציבית וההליך הוא פרוצדוראלי בעיקרו". 

ח"כ חיליק בר הצר על כך שהקואליציה מתנגדת להצעת החוק שלו וכי גם אם הממשלה מתכננת להתקין תקנות לא מובן מדוע היא מתנגדת לחוק. 

ברגע האחרון, וממש לפני ההצבעה, החליטה הקואליציה להיענות להפצרות ח"כ בר ולשקול בשנית תמיכה בהצעת החוק. לפיכך, הממשלה תשיב במועד אחר להצעת החוק ואז תתקיים גם הצבעה.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.