"הביטוח הלאומי חייב לשנות גישה ולשים את האזרח במרכז"‎

"הביטוח הלאומי חייב לשנות גישה ולשים את האזרח במרכז"‎
4 בפברואר 2014, ד' ב אדר א תשע"ד, בשעה 15:20

כך יו"ר הועדה לביקורת המדינה אמנון כהן, בדיון על הוועדות הרפואיות הקובעות אחוזי נכות. שר הרווחה מאיר כהן: יש לנתק הועדות מהביטוח הלאומי ונקדם הצעת החוק בעניין
הועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה היום (שלישי) בהתנהלות הועדות הרפואיות הקובעות אחוזי נכות. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הדגיש כי "הביטוח הלאומי חייב לשנות גישה ולשים את האזרח במרכז. כל אדם עלול להיקלע חלילה לנכות, מתאונת עבודה או תאונת דרכים, ולעבור מסלול ייסורים של אובדן כושר עבודה, אבדן הכנסות וקביעת נכות לצמיתות. יש להקל על התהליך – בלי לתת פתח לרמאות. המאבטחים הרבים בכניסה לסניפי הביטוח הלאומי, מלמדים שיש חשש לאלימות מצד הפונים, וזו צומחת ככל הנראה מיחס לא-ראוי של הפקידים. זאת, למרות שהמנכ"ל פרופ' שלמה מור-יוסף פועל בדם-ליבו לשיפור הגישה". כהן הביע חשש שהרופאים הקובעים את אחוזי הנכות ירגישו מחויבים לביטוח הלאומי – בעוד עליהם לראות רק את טובת הנפגע.

מבקר המדינה, יוסף שפירא הוסיף כי כשופט נתקל לא-פעם בתביעות נכות ובערעורים על קביעות הועדות הרפואיות. "כל אדם סובל הוא עולם בפני עצמו – ויש לתת מענה פרטני לכל אחד. אסור להצמיד לכל פונה תווית של מתחזה ואני חש רוח חדשה בעניין בביטוח הלאומי ובמשרד הרווחה". שר הרווחה מאיר כהן ציין כי "אני עושה ביקורי פתע בוועדות רפואיות, ומגלה חוסר-מקצועיות, רופאים לא מיומנים ושכר לא הולם. אנו נחושים לקבוע לוח-זמנים לתיקון כל הגישה בביטוח הלאומי, והפרופ' מור יוסף עוסק מדי יום בשינוי הגישה ומחויב אליה. אי אפשר לבקש לעדכן את רשימת הליקויים – ומאידך לא לצפות שיהיו שינויים לרעה או לטובה, אך לא אאשר אותה לפני שאשמע את נציגי הנכים. השר קרא להקמת רשות עצמאית של ועדות רפואיות והבטיח לתמוך בחוק בנושא שמקדמת ח"כ עדי קול.

נעמי מורביה, ממטה מאבק הנכים טענה כי הבעיות שגילה המבקר אינן חדשות, אלא עולות חדשות-לבקרים כל העת, ואילו הנכה גיל גרינברג, הדגיש כי הסכם הניידות מפריד בין נכים היכולים לנהוג לאלו שאינם מסוגלים לכך, כאשר הסכם זה עודכן לאחרונה רק ב 1979, ומנכ"ל הביטוח הלאומי הודה בפניו, שידיו כבולות וכי המפתח בידי האוצר.

שמאי שזירי, יו"ר החברה המרכזית למימוש זכויות הוסיף כי "במהלך עשר שנות פעילותה של החברה, סייעתי לאלפי אנשים בתהליך הבקשה לקצבאות הנכות השונות. במקרים רבים התנהלותן של הועדות הרפואיות פוגעת בזכויותיו של החולה, ואין זה סוד שלוועדות אלו חלק גדול ומכריע אם לא יחיד, בקביעת זכאות החולה. הניסיון שלנו, משוב שערכנו ומעיון בפרוטוקולי הועדות, מלמדים שבמקרים רבים הן אינן-הוגנות, שהחלטותיהן אינן שוות, ושהן לא מספיק מקצועיות וענייניות. ב 5 דקות מקבלות החלטה הרת-גורל כלפי מבקש הקיצבה ומשלחות אותו לדרכו".

לבנת פורן, מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות הדגישה כי "יש שינויים לטובה בביטוח הלאומי, אך עדיין נושאים רבים זקוקים לשיפור. ההצעות המתגבשות ברשימת הליקויים הזכאים לאחוזי נכות, יפגעו ב 50% מהנכים בארץ". פורן קראה להוצאת הועדות הרפואיות, הגוף המחליט – מהביטוח הלאומי, הגוף המשלם, ולדבריה כך נהגו רוב מדינות אירופה וצפון אמריקה.

מנכ"ל הביטוח הלאומי הפרופ' שלמה מור יוסף התעמת עם פורן ואמר כי "את מסיתה את הציבור, מדברת לא-אמת, ומונעת מרק מאינטרסים כלכליים. בארה"ב ובאיטליה הוועדות הרפואיות הם חלק מהביטוח הלאומי. אנחנו הדואגים לנכים ולא אף אחד אחר. אני גאה בביטוח הלאומי, ומעבירים אליהם 16 מיליארד ₪ בשנה. מור יוסף הדגיש כי דו"ח המבקר נערך בשנת 2010 על בסיס נתוני 2008, ומאז המצב השתנה לאין-ערוך. "שיפרנו תשתיות בחדרי הועדות, קבענו הדרכות אקדמאיות לרופאים וימי עיון לרופאים ולמזכירי הועדות, הקמנו שירות לאזרח ללא תשלום בחיפה ובבאר-שבע שנקרא "יד מכוונת", איחדנו וועדות, וכיום כל החומר עובר מקוון מקופות החולים לביטוח הלאומי". הוא ציין כי בעדכון רשימת הליקויים אין שום מעורבות של האוצר והוא מקצועי לחלוטין, "אך בתרבות הישראלית הנוכחית – לא מאמינים לביטוח הלאומי. הרופאים-המתעללים של הביטוח הלאומי אחרי הצהריים – הם אותם 'המלאכים בלבן' של חדרי-המיון בבוקר".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) קרא להגביר את הענישה על מי שייתפס מרמה את הביטוח הלאומי, ומאידך להקל את ההליך. לדבריו, "השגשוג של החברות הפרטיות למימוש זכויות, מלמדת שהשיטה שיש כשלים במערכת". הפרופ' אשר אור-נוי, אחראי השיקום במשרד הבריאות קרא להעברת גם ועדות-הערר מהביטוח הלאומי – למשרד המשפטים או הבריאות.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.