ח"כ דוד צור: "וועדת הפנים מביעה שאט מפש כלפי התנכלות ראש עיריית אור עקיבא לאנשים עם מוגבלות"

ח"כ דוד צור: "וועדת הפנים מביעה שאט מפש כלפי התנכלות ראש עיריית אור עקיבא לאנשים עם מוגבלות"
3 בפברואר 2014, ג' ב אדר א תשע"ד, בשעה 19:40

​ ומי לא הגיע לדיון? ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי
ועדת הפנים, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה היום בהתנכלות ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי, לאנשים עם מוגבלות שהגיעו לגור באור עקיבא. הדיון התקיים כדיון מהיר על פי בקשת חברי הכנסת משה מזרחי, קארין אלהרר ואילן גילאון.

בפתח הדיון הביעו חברי הכנסת דוד צור וקארין אלהרר מורת רוח מכך שראש העיר בחר לא להגיע לדיון, למרות שהוזמן. ח"כ אלהרר אמרה כי "כאוב ומצער שצריך לקיים דיון בסוגיה זו בישראל, בשנת 2014. מדובר בתופעה מצערת של אנשים שאינם רוצים לגור בקרבת אנשים עם מוגבלויות. ראש העיר התפרץ לתוך בית וניתק את המים. מדובר בפעולות מנוגדות לחוק". ח"כ אלהרר הוסיפה כי ראש העיר, יעקב אדרי, טען בבירור שנערך עימו כי רשויות המדינה לא תיאמו אתו את הגעתם של אנשים עם מוגבלויות לעיר, אולם ח"כ אלהרר הדגישה כי מעולם לא נדרש תושב עיר כלשהי להודיע על הגעתו לעיר לראש העיר. ח"כ אלהרר קראה לראש עיריית אור עקיבא לחזור בו, לשנות את דרכיו ולקבל בעירו אנשים עם מוגבלויות.
לירן מזרחי, בת 30, שגרה בהוסטל בחולון תיארה מקרה בו שכן שרף את המבנה שלהם. גלית ברמי, אם לבחורה עם מוגבלות ויו"ר ועד ההורים באקי"ם אמרה כי היא מזועזעת מהאלימות כלפי מוגבלים.
ח"כ אילן גילאון, מיוזמי הדיון, אמר כי כל אדם הוא שונה ואף אחד לא בוחר להיות מוגבל. הוא אמר שהתנהגות ראש העיר היא התנהגות NIMBY (Not In My Back Yard) מובהקת ומדובר באנשים שלא רוצים אנשים עם מוגבלות בשכנותם מכל מיני סיבות, לדוגמא – כי זה מוריד את ערך הנדל"ן…
ח"כ משה מזרחי אמר: ״סברתי שעשינו כברת דרך בנוגע לשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה ולכן הזדעזעתי עד עפר למשמע התנהלותו של יעקב אדרי. במקרה המדובר כל הדעות הקדומות פרצו החוצה במלוא עוצמתן ולא יעלה על הדעת שנבחר ציבור, במקום להוביל מדיניות של שילוב, יהיה זה שיוקיע אותם בבוטות. צר לי שיעקב אדרי בחר לא להגיע לדיון, כי זו הייתה הזדמנות מצוינת עבורו להביע חרטה.״
ח"כ אורי מקלב אמר כי מדובר בהתנכרות שאינה אנושית של אזרחים אשר סבורים ששהותם של תשוש הנפש בסביבתם יפגע בהם. יש לתת להם אפשרות להשתלב בקהילה מכיוון שזהו חלק מהריפוי. יש לדחות את התופעה בהסברה ובמידת הצורך אף בחקיקה".

גב' נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים, אמרה כי בחוק שעוסק בשוויון לאנשים עם מוגבלות יש צורך בפרק שישית סנקציה על מי שלא מכבד את החוק.

מנכ"ל עיריית אור עקיבא, מר רחמים צלאח, אמר כי ראש העיר אינו נגד אנשים עם מוגבלויות אך טען שמשרדי ממשלה צריכים לתאם עם העירייה הגעתם של אנשים עם מוגבלויות לעיר על מנת שהעירייה תיערך לתמוך בהם כיאות.

יואב קריים, נציג משרד הבריאות ויו"ר המועצה לשיקום נכי נפש בקהילה, אמר כי אין כל הצדקה לשנות את החוק לשיקום נכי נפש. הם צריכים לחיות היכן שהם רוצים ולא ייתכן שהם יודיעו מראש שהם מגיעים לעיר כלשהי. "זה אנטי-שיקום ואנטי זכויות אדם", אמר קריים.

עו"ד אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, אמר כי "אם דברים נעשו על ידי ראש העיר כפי שתואר, מעשיו מנוגדים לחוק". הוא הוסיף ואמר כי העניין ייבחן משפטית.
ח"כ דוד צור סיכם את הדיון ואמר כי אכן אינו מאמין שדיון כזה יכול להתקיים בשנת 2014. עוד אמר כי וועדת הפנים מביעה שאט נפש מכל האירוע. הוא ביקש כי הוועדה תקבל את פרוטוקול הדיון שהתקיים בעירייה בנוכחות נציגי משרד הבריאות ואמר כי הוועדה תדאג לקיום החוק לשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות.
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל בזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.