הסיוע הכספי לא ניתן; ער"ן שוב בסכנת סגירה

הסיוע הכספי לא ניתן; ער"ן שוב בסכנת סגירה
18 בפברואר 2014, י"ח ב אדר א תשע"ד, בשעה 16:00
​ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון דחוף במצוקת עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית). לדברי יוזמי הדיון, חברי הכנסת חיליק בר (העבודה) ומיכל רוזין (מרצ), העמותה, המטפלת בכ-160 אלף פונים בשנה, לא קיבלה את הסיוע הכספי בסך 2 מיליון שקלים, עליו התחייבו שרי הממשלה.

ח"כ בר אמר בדיון: "למעלה ממאה אלף פניות לא נענות בער"ן בשל המחסור בתקציב, ושירותי העמותה מצטמצמים. ער"ן מונעת עומסים אדירים על שירותי בריאות הנפש והרווחה של המדינה. התמיכה של משרדי הבריאות והרווחה מהווה פחות מ-4% מתקציב הארגון. התכנית הלאומית למניעת התאבדויות מתוקצבת ב-55 מיליוני שקלים לשלוש שנים, אבל אין דרך להקצות שני מיליון שקלים מסכנים לער"ן?".

ח"כ רוזין הוסיפה: "אין להסתפק בשני מיליון שקלים, אלא יש לוודא תקצוב ותכנון קדימה, גם לשנים הקרובות".

יו"ר אגודת הידידות ער"ן, חיים אורון: "את 2013 סיימנו רק בזכות אישה שהורישה לנו את דירתה ומכרנו אותה. אין אפשרות לקיים את הארגון הזה. 80% מהשיחות שמגיעות אלינו בשעות הלילה לא נענות. אי אפשר בלי השירות הזה, והתקציב שאנחנו זקוקים לו הוא פעוט".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו: "חלק מתקציב המועצה למניעת אובדנות יופנה לתמיכה בגופים המספקים מענה טלפוני למצוקות. ועדת התמיכות של משרד הבריאות תדון בקרוב, כנראה תוך חודש, בבקשות התמיכה של ער"ן ושל גופים אחרים ותקבל החלטות. תקציבה הכולל של ועדת התמיכות הוא 2.3 מיליון שקלים, ובשנים הקודמות ער"ן קיבלה כ-400 אלף שקלים מדי שנה. אולם אנחנו מחויבים לכלל הגופים בקטגוריה, לאו דווקא לער"ן. מבחני התמיכה אינם יציבים, וצריך ללקט את הכסף מן הגורן ומן היקב. אין מסלול ארוך טווח לגוף כזה, אלא מכרז, או תמיכה ציבורית או התערבות באמצעות חקיקה". אורון בתגובה: "אז שהמדינה תודיע שאין לה יכולת להתמודד עם ארגון כמו ער"ן. כל השרים לדורותיהם מחבקים אותנו, אבל אנחנו לא גומרים את החודש"

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל בירן (העבודה), סיכמה את הדיון ואמרה: "יש להעביר מיד את שני מיליון השקלים שהובטחו לער"ן. על משרדי הרווחה, הבריאות והביטחון להודיע לוועדה תוך חודש על הצעדים הננקטים להמשך פעילותה של העמותה".

עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.