ח"כ יואל רזבוזוב: "קיימנו את חובתנו המוסרית לאשר את התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה מהר ככל האפשר"

ח"כ יואל רזבוזוב: "קיימנו את חובתנו המוסרית לאשר את התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה מהר ככל האפשר"
2 ביוני 2014, ד' בסיון תשע"ד, בשעה 11:20

​ ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות אישרה, היום (שני) את סעיפי הצעת חוק הממשלתית להגדלת הסיוע לניצולי השואה (תיקוני חקיקה) התשע"ד -2014 (מ/866) שהועברו אליה ואישרה אותם לקריאה שנייה ושלישית. "זו הצעת חוק גדולה וחשובה. לשמחתי, אנחנו לא בזבזנו זמן, וכולם פועלים לזירוז החקיקה, בכדי להטיב עם ניצולי השואה מהר ככל האפשר", כך אמר, יו"ר הוועדה, ח"כ יואל רזבוזוב.

הצעת החוק הממשלתית להגדלת הסיוע לניצולי השואה תטיב עם ניצולי ופליטי השואה, ותגדיל את ההכנסה החודשית והמענק השנתי שלהם. ארבעת הפרקים, שהובאו בפני הוועדה, פרקים א', ג', ד', וסעיף ו'6, יעלו בין היתר, את הקצבה המינימאלית ל- 2,200 ₪ לחודש לכל ניצול שואה המקבל קצבה חודשית. סעיף זה מתייחס ל- 70,000 ניצולי השואה נכי רדיפות הנאצים ול- 18,500 ניצולי השואה יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שזכאים לזכויות נר"ן (נכי רדיפות הנאצים).

בנוסף לכך, בני הזוג של ניצולי שואה שנפטרו ימשיכו לקבל קצבה של 2,000 ₪ לחודש, גם לאחר השנה השלישית לפטירה. (עד כה ניתן הסיוע רק בשלוש השנים הראשונות שבהן בן הזוג המשיך לקבל את קצבת הנפטר).

כמו כן, אושר המיזוג של הצעת חוק פרטית נכי המלחמה בנאצים (תיקון – תגמול לבן-זוג של נכה שנפטר) ביזמת דוד צור וקבוצת חברי כנסת, עם הצעת החוק הממשלתית.

"החוק יכנס לתוקפו כבר מתאריך 1.6.2014, ואני מאמין שכל הנוגעים בדבר יעשו מאמץ כדי שביצוע החוק והעברת הכסף תגיע במהרה לניצולים. לדעתי בקרוב, יינהו הזכאים מההטבות", כך אמר ח"כ יואל רזבוזוב והוסיף: "אותם עשרות אלפים, שחיים כיום, סבלו מספיק לכן חשוב למצוא את הדרך להטיב עם מצבם מהר ככל האפשר".
ח"כ יפעת קריב: "אני רוצה להגיד מילה טובה ליו"ר הוועדה על ההליך המהיר לאישור התכנית הלאומית לסיוע לניצולי שואה, שכוללת פעולות משמעותיות במישורי התקציב, הרווחה וצמצום הבירוקרטיה במטרה להקל ולשפר את תנאי הניצולים. לראשונה המדינה לוקחת אחריות על הניצולים ושמה סוף לבירוקרטיה".
ח"כ ישראל חסון, הביע את אי שביעות רצונו על המשך מתן הקצבה לאלמנים ולאלמנות של ניצולי שואה שנפטרו, מעבר לשלוש השנים שניתנו עד כה, ואמר: "כשבוחנים אוכלוסיות מקבילות בעם ישראל, ובהן נכי צה"ל, אותן הטבות לא ניתנות להם ולכן אני מתנגד ומסתייג. אי אפשר להזניח את תרומתן של האוכלוסיות הנוספות למדינת ישראל בכדי להביא להקמתה של מדינת ישראל, ולמרות שעיני אינה צרה בשום דבר ממה שנותנים, אני חושב שהמחוקק צריך להבין על מה מדובר ושהדבר הזה אני חושב שראוי לדיון ציבורי". סעיף זה אושר בוועדה וההסתייגות של ח"כ חסון תעבור למליאת הכנסת.

ח"כ רינה פרנקל: "הגיעו אלי הרבה מאוד פניות של בני זוג שהקצבה שלהם הסתיימה ואני בטוחה שהחוק הזה יטיב עם מצבם. מדובר באוכלוסיה מבוגרת ולא צריך להקשות עליה בקבלת ההטבות. התיקון כולל שינוי ביחס הממשלה לאוכלוסיית ניצולי השואה אשר סוף סוף מעמידה את ניצולי השואה בראש סדר העדיפויות. עלינו לדאוג לכך שניצולי השואה יוכלו להזדקן בכבוד".

תמי מרוז מפקחת ארצית לנושא ניצולי השואה במשרד הרווחה והשירותים החברתיים: "הגיל הממוצע של הניצולים הוא 85. זוהי אוכלוסייה שרק במקרים נדירים מפרקת את משק הבית. לכן לא כדאי להשפיל ולבדוק את בני הזוג של ניצולי השואה שהלכו לעולמם, כיצד הם חיו בשנים האחרונות, לכן לדעתי נכון יהיה לתת את ההטבה לכל השארים".

בסיום הדיון אמרה יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, קולט אביטל: "החוק שאושר הוא טוב משום שמתחשבים בניצולי שואה. חשוב לי רק לציין, שחבל מאוד שיוצאי רומניה לא כלולים בחוק, לפי התחייבות שר הרווחה הקודם, יצחק הרצוג, שהממשלה תמצא לזה הסדר. הדבר היה חייב להיכלל בחוק. ההתנגדות של האוצר מבוססת על חשש מהשלכות רוחב, אך זוהי איוולת, וחוסר הכרת ההיסטוריה, שרוב עובדי הכפייה הינם יוצאי רומניה, אך הם נשארים פעם אחר פעם מחוץ לחוק. לכן נעלה את זה כהסתייגות בוועדת העבודה והרווחה".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.