שר הרווחה מאיר כהן: לא אתקפל בפני אף אחד. הוצאת ועדות הערר מן הביטוח הלאומי – צו השעה

שר הרווחה מאיר כהן: לא אתקפל בפני אף אחד. הוצאת ועדות הערר מן הביטוח הלאומי – צו השעה 

17 ביוני 2014, י"ט בסיון תשע"ד, בשעה 15:40

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ ד"ר עדי קול (יש עתיד) התכנסה על מנת לדון בהוצאת ועדות הערר הרפואיות הקובעות את אחוזי הנכות וקבלת הקצבאות, אל מחוץ למוסד לביטוח הלאומי. ארגוני נכים רבים הגיעו לוועדה והלינו על כך שלא יכול להיות שהמוסד לביטוח לאומי הוא גם המבקר והבודק של עצמו.

שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) הבהיר כי הוא נחוש לפעול למען הוצאת ועדות הערר מן הביטוח הלאומי: "אין דבר כזה בשום מקום בעולם שוועדות ערר נשלטות על ידי אותו הגוף אותו הן מבקרות. אני מחפש בכל העולם מצב שבו אדם נכה רוצה להגיש ערר ואומרים לו לך לדלת השנייה כאן במסדרון, זו המצאה ישראלית של הביטוח הלאומי. מי שבהנהלה אומר שזה רק מראית עין הוא לא ראוי להיות בהנהלה, מדובר בעניין עקרוני, לא רק מראית עין – זכותו של אזרח להגיש ערר לגוף אחר מזה שהחליט בעניינו".

השר כהן השיב לטענות הועד בדבר הפרטת המוסד לביטוח לאומי: "בהצעה שלנו אין הפרטה מכיוון שגופים פרטיים לא יכולים להשתתף במכרז אלא רק גופים ציבוריים. יש מקומות בהם טובתו של המטופל היא מעבר לכל אג'נדה כזו או אחרת. הגוף המבקר צריך להיות חף מכל קשר לגוף המבוקר.

אנשי הביטוח הלאומי צריכים להבין עד כמה יש פער בין עבודתם לבין הנראות הציבורית שלהם. לא משנה מה הם יעשו, כל עוד הם נותנים תחושה לאנשים מוגבלים שאין שקיפות וגם אין אינטימיות נוצרת תחושה קשה לציבור. אני פונה לאנשי הביטוח הלאומי, זה דבר שישרת קודם כל אתכם ואת התדמית שלכם. זו גיבנת שאתם צריכים להיפטר ממנה".

שר הרווחה סיכם את דבריו והדגיש: "שיהיה ברור שאנחנו נעשה הכל כדי להוציא את הועדות ערר מהביטוח הלאומי, לא אתקפל בפני אף אחד – זה צו השעה."

שלמה מור יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי: "הנושא של הועדות הרפואיות הוא הנושא המרכזי שנמצא על סדר היום של המוסד לביטוח לאומי. נמצאים כאן כל האנשים שתפקידם לשמוע ואחר כך לבצע, אנחנו באים קודם מתוך הכרת הבעיה.

שואלים אותנו למה אתם חושבים שכולנו רמאים, אז אני שואל אתכם למה אתם חושבים שכל הרופאים שלנו מתעללים ולא רוצים לתת. אנחנו עושים הכל כדי למצות את הזכויות של האנשים. אין לנו תמריץ כלכלי לא לתת. התמריץ היחיד זה היותנו עובדי ציבור נאמנים שתפקידם לתת לי שמגיע ולא לתת למי שלא מגיע. התקציב לא מגביל אותנו לתת, לא אמרנו לאף אחד מגיע לך אבל נגמר לנו הכסף.

אנחנו מעסקים היום 953 רופאים, אין בית חולים שמעסיק מספר כזה. אנחנו נמצאים בין הפטיש לסדן מצד אחד לא להגיד להם יותר מידי, מצד שני כשיש תלונות עליהם אז ישר באים אלינו. מתוך 120 אלף החלטות שמתקבלות בוועדות, על 6000 יש ערעור ומתוכם 3000 נמחקים על הסף. אלה הפרופורציות.

הוצאנו את המכרז לבתי חולים וקופות חולים ואף אחד לא הגיש מועמדות. שאלתי את האנשים למה לא הגשתם והם ענו שזה יפגע בתדמית שלהם. הם לא רוצים הפגנות של נכים בחצר שלהם. אנחנו הוצאנו בשבוע שעבר את המכרז בשנית והוא נמצא באוויר. המדיניות שמוכתבת על ידי שר הרווחה היא לנסות להוציא את ועדות הערר מהביטוח הלאומי, אבל בשביל להוציא צריך מישהו שיקבל.

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול: "אני שמחה שאחרי שנים של דיונים בוועדות הכנסת השונות, הגענו להכרזה של שר הרווחה להוצאת הגוף המערער מהביטוח הלאומי. אין לי ספק שגם האזרחים המערערים ירוויחו מכך, אך מהצד השני גם אנשי הביטוח הלאומי שמהלך שכזה ישפר את תמיד המוסד והעובדים בו".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "ברור לכל שהמצב הנוכחי בלתי נסבל ואנשים שהגישו ערר נתקלו ביחס שאינו מעורר כבוד, בחוסר המקצועיות המתבקשת ובחוסר שקיפות. אני מברך את השר על המהלך מכיוון שלא יעלה על הדעת שהגוף יבצע בקרה עצמית"

ח"כ דוד אזולאי (ש"ס): "בסופו של דבר לביטוח הלאומי יש מטרה לסייע והצרה שאנחנו חיים במדינה שקודם כל אתה בחזקת חשוד, אחר כך בחזקת לא אמין ורק אחר כך חושבים על הזכויות שלך. מדובר פה בציבור חלש שאין לו משאבים לגייס עורכי דין ולכן צריך לעזור לו"

שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.