אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה מפעלים מוגנים יחויבו למנוע הטרדה מינית ובעלי מוגבלויות המועסקים בהם יזכו להגנה בשל יחסי מרות

אושרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה מפעלים מוגנים יחויבו למנוע הטרדה מינית ובעלי מוגבלויות המועסקים בהם יזכו להגנה בשל יחסי מרות

17 ביוני 2014, י"ט בסיון תשע"ד, בשעה 18:00
​הצעת חוק למניעת הטרדה מינית במפעלים מוגנים ומשתקמים, של ח"כ קארין אלהרר וח"כים נוספים אושרה היום בוועדה לקיום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עליזה לביא לקריאה ראשונה. במפעלים מוגנים מועסקים היום למעלה מ-10,000 איש. היחסים ביניהם למנהלי המפעלים אינם מוגדרים כיחסי עובד-מעביד, ולכן על פי החוק להטרדה מינית הם אינם כלולים בהגדה של ניצול יחסי מרות ביחסי עבודה. כלומר, אסור להטריד מינית, אבל על המוטרד להביע התנגדות, תנאי שאינו קיים במקרה שהמוטרד הינו עובד של המטריד.

"האוכלוסייה במפעלים מוגנים חלשה ושקופה", אמרה יוזמת החוק, ח"כ קארין אלהרר, "גם לאנשים ללא מוגבלות קשה להתמודד עם הטרדה מינית, ובוודאי לאנשים מוחלשים. מכיוון שאין בין המועסקים למעסיקים יחסי עובד מעביד, אין להם את ההגנה שקיימת בחוק למקרה של הטרדה מינית. הגיעו אלי פניות, באמצעות הקליניקה של האוניברסיטה העברית, לדוגמה, אישה עם מוגבלות קוגניטיבית שהוטרדה במפעל כזה. אין למעסיק חובה חוקית לדאוג למניעת ההטרדה. זה בלתי נסבל".

יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא: "זיהית לקונה חשובה כל כך. אנו חוזרים ובוחנים את החוק, שכאשר חוקק, ברכתי עליו, כי הוא חוק מתקדם וחשוב, אך במשך השנים אנו נחשפים למקרים פרטניים רבים שהחוק לא חל עליהם, וכל הזמן מתקנים ומשפרים. עכשיו אנו בוחנות את סוגיית המתנדבים, כמו מתנדבים ומתנדבות במד"א, במכבי האש, שאינם נחשבים לעובדים והחוק לא כולל אותם, אבל הם נמצאים במערכת של יחסי מרות. לא נשקוט עד שנוודא שלא הותרנו אף אחת ואף אחד חסר הגנה וחשוף להטרדות".

ענת מימון, היועצת המשפטית של הוועדה: "יודגש שהחוק אוסר הטרדה מינית בכל מקום, אלא שבמקום שיש יחסי עובד מעביד, חלה על המעסיק חובה למנוע הטרדה. במקרה של יחסי תלות או מרות, המוטרד אינו צריך להביע התנגדות על מנת שהדברים יחשבו להטרדה".

כל משרדי הממשלה תמכו בהצעת החוק.

ח"כ קארין אלהרר העלתה סוגיה נוספת – שינוי שמו של חוק הטיפול והסעד במפגרים: "זהו שם איום ונורא. טרמינולוגיה יוצרת מציאות. במשרד הרווחה כבר שינו את המושגים והיום משתמשים במונח 'מוגבלות שכלית התפתחותית'. חייבים לשנות גם את המינוח בחוק".

שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.