מעסיקי עובדי סיעוד מחויבים בהפקדת כספי פנסיה לעובדים זרים אולם משרד האוצר מעכב את פתיחת החשבון כבר 6 שנים

מעסיקי עובדי סיעוד מחויבים בהפקדת כספי פנסיה לעובדים זרים אולם משרד האוצר מעכב את פתיחת החשבון כבר 6 שנים
23 ביוני 2014, כ"ה בסיון תשע"ד, בשעה 18:30
הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים דנה היום בזכויות הסוציאלית של העובדים הזרים, זכויות מכח חוק דיני עבודה. במהלך הדיון נודע, כי בעוד שבענפי הבניין והחקלאות נושא הפנסיה מוסדר, בענף הסיעוד המצב בלתי אפשרי ליישום הן לעובדים והן למעסיקים.

החוק מחייב תשלום פנסיה לכל עובד. בשנת 2008 נקבע בחוק, כי המעסיקים מחויבים בתשלומי פנסיה לעובדי הסיעוד. משרד האוצר היה אמור לפתוח חשבון בנק ייעודי לטובת הפקדת כספי הפנסיה. ואולם, עד היום החשבון לא נפתח.

יו"ר הוועדה ח"כ מיכל רוזין פתחה את הישיבה בציטוט מפסק הדין של השופטת עדנה ארבל שניתן אמש, "לא ניתן, לטעמי, ליהנות משירותיהם הטובים של עובדים זרים ומהיתרונות ששירותים אלו מצמיחים למשק הישראלי ולאזרחיו, מבלי לשאת בנטל הזכויות המגיעות לעובדים אלו, אם מעצם שהייתם ועבודתם כאן, ואם כתוצאה נלווית לשהייה ממושכת בישראל העשויה להצמיח זכויות נוספות. לא ניתן להתייחס אל העובדים הזרים כאל אמצעי להפקת תועלת בלבד, התייחסות שאינה מתיישבת עם הערך של כבוד האדם". פסק הדין ניתן בעתירת שהגיש ארגון "קו לעובד" בדרישה לזכויות סוציאליות לעובדים הזרים בישראל.

יו"ר איגוד נותני שירותי הסיעוד מר דורון רז אמר בדיון "אני לא מבין מדוע המדינה מתעכבת כבר שש שנים בפתיחת חשבון הבנק, לטובת הפקדת כספי הפנסיה לעובדים. למדינה צריך להיות אינטרס לפתוח את החשבון ולשלם את הכספים לעובדים בעת יציאתם מהארץ. ובכך לתמרץ את העובדים לעזוב את הארץ עם סיום העסקתם. לדבריו, עקב אי התקנת התקנות, הכספים שהם מפרישים, לא מוכרים להם לצרכי מס הכנסה".

נציגי הארגונים הזקוקים לשירותי הסיעוד (הנכים, חברות הסיעוד והקשישים) השמיעו טענות קשות על חוסר הבהירות שבחובתם להפקיד עבור העובדים תשלומי פנסיה, ועל כך שאין באפשרותם לבצע את ההפקדה, הן מבחינת סכומי הקצבאות שהם מקבלים, והן מבחינת היתכנות יישום ההנחיה.

משרד האוצר שהוזמן לדיון, על מנת להגיב על הטענות מדוע המשרד טרם התקין את התקנות, ולא פתח חשבון בנק ייעודי, מה שאמור היה להסדיר את הפקדת כספי הפנסיה כבר לפני שש שנים, בחר לשלוח דואר אלקטרוני (לאחר תחילת הדיון) ובו נכתב "בזמן הקרוב עתיד משרד הכלכלה להגיש תקנות פיקדון להסדרת תשלומי הפנסיה הפיצויים עבור עובדים זרים בסיעוד. התקנות נמצאות בשלבי הכנסה סופיים".

יו"ר הוועדה ח"כ רוזין אמרה כי בכוונתה להמשיך ולדון בנושא, עד אשר הממשלה תמלא את חובתה להתקין את התקנות ובכך לאפשר למעסיקים למלא אחר חובתם להפריש לעובדים תשלומי פנסיה. ״על משרד האוצר לאשר באופן דחוף את התקנות על הפקדת כספי הפנסיה של העובדים הזרים. בנוסף עליהם לבחון מחדש את גובה קצבאות הסיעוד לקשישים ולנכים שאינם יכולים לעמוד בתשלומים הרבים שמשית עליהם החוק בכל הנוגע להעסקת עובדים זרים״​
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר  של הכנסת
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.