מי מפקח על מעסיקי עובדים זרים ?

מי מפקח על מעסיקי עובדים זרים ?

2 ביוני 2014, ד' בסיון תשע"ד, בשעה 19:30
​הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים דנה היום בנושא אכיפת החוקים החלים על מעסיקים שמעסיקים עובדים זרים. במהלך הדיון, מצאה הוועדה כי ישנה בעיה בחלוקת האחריות בין משרדי הממשלה.

אכיפת חוק עובדים זרים, הינה אכיפה פלילית בלבד, ולכן לא ניתן להטיל עיצומים כספיים על מעסיקי עובדים זרים שהפרו את החוק, אלא רק על הפרת דיני עבודה, כמקובל על עובד ישראלי. הצו שהגיש שר הכלכלה לאישור ועדת העבודה הרווחה יאפשר הטלת עיצומים כספיים על מעסיקים שהפרו את חוק עובדים זרים, אך הצו עוסק רק בנושאים: ניכויים אסורים משכר העובד הזר, אי מתן תלוש שכר לעובד הזר והתקשרות ללא חוזה עבודה/ואי פירוט תנאי העבודה בחוזה.

בנושא מבקשי מקלט, קיים ערפול בכל הנוגע לאכיפת מעסיקים של מבקשי מקלט. למרות שעל פי התחייבות המדינה לבג"צ כי מעסיקים שמעסיקים מבקשי מקלט עם אשרה לא יענשו, רשות ההגירה יצאה בקמפיין נרחב שמטרתו להתריע מעסיקים. מנהל אגף האכיפה במשרד הכלכלה מר מאיר דוד, אמר כי לא רק שנערכת אכיפה, יש הוראה ממשלתית להגביר את האכיפה. דוד הודה כי ישנה פעילות משותפת עם רשות ההגירה כנגד מעסיקים של מבקשי מקלט באיזור המרכז על עצם ההעסקה. רובה המוחלט של האכיפה היזומה היא נגד מעסיקי מבקשי מקלט. לעומתו, מר נאיף הינו, מנהל תחום חקירות מעסיקים ברשות ההגירה והאוכלוסין, הדגיש כי הם אינם אוכפים איסור העסקת מבקשי מקלט בעלי אשרה.

יו"ר הועדה ח"כ מיכל רוזין אמרה, "הממשלה מציבה את המעסיקים במלכוד 22, היא שומרת באופן מכוון על ערפול בכל הנוגע לחוקי העסקת עובדים זרים, ולאחר מכן מאשימה מעסיקים בעבירה על החוק. רבים מהמעסיקים הללו הם קשישים ונכים אשר אינם מנוסים בהעסקת עובדים. הקמפיין של רשות ההגירה נגד העסקת עובדים זרים ומבקשי מקלט נועד להפחיד את המעסיקים ולזרוע פניקה. אני קוראת למשרד הכלכלה ולרשות ההגירה להגדיר ולהנגיש נוהל ברור ומוסדר בכל הנוגע להעסקת עובדים זרים ומבקשי מקלט".

בדיון נודע, כי מינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה אשר אחראי על אכיפת זכויות על פי דיני עבודה, לישראלים ולזרים המועסקים בישראל, מעסיק עפ"י התקן 40 משרות מלאות. למנהל סמכויות בהליך פלילי (כתב אישום, קנס), ובהליך מנהלי (התרעות מנהליות ועיצומים כספיים.

במהלך שנת 2013 התקבלו במינהל האכיפה במשרד הכלכלה 330 פניות בתחום העובדים הזרים, 452 תיקי חקירה מנהליים נפתחו (172 בחקלאות, 13 בבניין, 14 בסיעוד, 253 בענפים אחרים). בשנת 2013 ובשנת 2014 נפתחו למעלה מ-800 תיקי חקירה בהליך מנהלי, ניתנו למעלה מ-500 התרעות מנהליות והוגשו כ-50 עיצומים כספיים בשווי 4 מיליון שקלים. העיצום הגדול ביותר על סך 380 אלף שקלים למעסיק שלא שילם שכר מינימום ל-80 עובדים. הליך מנהלי לוקח כ-3-4 חודשים, הליך פלילי לוקח כמה שנים.

משטרת ישראל- אוכפת עבירות פליליות. בדר"כ ביחס לעבירות סחר בבני אדם והחזקה בתנאי עבדות. בשנים האחרונות חלה ירידה במספר התיקים בהם הקרבנות זרים, במהלך השנים 2009-2013 מספר התיקים קטן לכדי רבע. מ-265 תיקים בשנת 2009 ל-65 תיקים בשנת 2013. עיקר התיקים בנושאים עושק ועיכוב דרכון. רפ"ק קובי קיים שנכח בועדה ציין כי לדעתו הסיבה העיקרית לירידה במספר התיקים נובעת מחוסר דיווח ולאו בהכרח ירידה בעבירות עצמן.

רשות האוכלוסין וההגירה- אוכפת מעסיקי זרים בתחום ההיתרים. במהלך 2013 נפתחו 1535 תיקים כנגד מעסיקי זרים, הוטלו 1,598 קנסות בסך 13 מיליון שקלים בגין העסקה ללא היתר וביטוח. העובדים אינם מתוגמלים לפי קנסות.

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.