נדחה בטרומית: אדם עם מוגבלות הזכאי מהמדינה לרכב, יהיה זכאי להשתתפות המדינה במלוא עלות הרכב

נדחה בטרומית: אדם עם מוגבלות הזכאי מהמדינה לרכב, יהיה זכאי להשתתפות המדינה במלוא עלות הרכב

25 ביוני 2014, כ"ז בסיון תשע"ד, בשעה 12:40

​מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – שיעור ההטבה לפי הסכם בדבר גמלת ניידות), התשע"ד-2014 של חבר הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה)

מוצע לקבוע כי אדם עם מוגבלות הזכאי להלוואה מהמדינה לרכישת רכב לפי ההסכם בדבר גמלת הניידות, יהיה זכאי להשתתפות המדינה במלוא עלות הרכב, לרבות השתתפות ברכישה והתקנה של אביזרים מיוחדים ומתקן הרמה לכיסא גלגלים לרכב.

ההסכם בדבר גמלת הניידות שנחתם בין ממשלת ישראל ובין המוסד לביטוח לאומי (להלן – ההסכם) קובע, בין יתר סעיפיו, את התנאים בהם זכאי אדם עם מוגבלות בניידות לקבל הלוואה מאת המוסד לביטוח לאומי כדי לרכוש רכב המתאים למוגבלות בניידות של אותו אדם. ההלוואה האמורה ניתנת לאדם עם המוגבלות בניידות לשם מימון, מלא או חלקי, של המסים החלים על הרכב ושיעורה משתנה בהתאם לאחוזי הנכות של האדם והאם לאותו אדם יש או אין רישיון נהיגה. שיעור ההלוואה העומדת נע, בהתאם לאמות המידה הקבועות בהסכם, בין 40% ל-100%. את יתרת עלות הרכב על האדם עם המוגבלות בניידות לשאת מכיסו הפרטי ומדובר בהוצאה של עשרות אלפי שקלים חדשים שלרוב האנשים עם המוגבלות אין יכולת לממן עצמאית, גם אם הם מקבלים גמלת ניידות וגם אם הם עובדים.

התוצאה הבלתי נמנעת היא, שעל אדם עם מוגבלות בניידות שהוא גם חסר יכולת כלכלית לרכוש את הרכב, גם לאחר ההלוואה האמורה, נגזר להישאר בביתו כאסיר ובכך לפגוע בזכותו להשתלב בחברה.

ח"כ ליצמן: אם כבר עוזרים לנכים, למה לא לתת להם את מלוא העזרה? לצערי הרב היום אין מסכנים יותר גדולים מנכים ועלינו לבוא לקראתם.

שרו הרווחה מאיר כהן: תיקונים פרטניים בהסכם של המדינה עם המוסד לביטוח לאומי נעשים בהסכם עצמו ולא בחקיקה.
29 ח"כים תמכו בהצעה ו41 התנגדו.

כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.