העלות גבוהה והמעסיקים נרתעים: קשיים בקליטת עיוורים במקום העבודה

העלות גבוהה והמעסיקים נרתעים: קשיים בקליטת עיוורים במקום העבודה

8 ביולי 2014, י' בתמוז תשע"ד, בשעה 15:15

​יום העיוור בכנסת: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד על תעסוקה והתאמות נדרשות בה לעובדים מוגבלים בראייה.
אילנה בניש, סטודנטית עיוורת, סיפרה כי למרות ההדרכות והמאמצים לשלב עיוורים בעבודה, בשטח המצב מורכב: "קורא המסך לא מקריא את התוכנה, או שהיא בכלל לא עובד במחשבים מסויימים. אין היום חוק שאומר שמערכות הפעלה ותוכנות מחשב צריכות להיות נגישות. זאת הדרה".

עו"ד אביבית ברקאי-אהרונוף מארגון "בזכות": "יש מעסיקים שלא מאפשרים התאמות לעיוורים, בטענות שהתוכנה עלולה לפגוע בבטחון המידע".

רפי כהן, עיוור המועסק בהייטק: "עוד לפני שקיבל את העיוור לעבודה, נדרשים מהמעסיק להשקיע עשרות אלפי שקלים בהתאמת מקום העבודה לעיוור. זו מכה אנושה לתעסוקת עיוורים וסבסוד המדינה אינו מספיק".

במהלך הדיון מסר מנהל תחום התאמות במשרד הכלכלה, מיכאל מורג, כי המדינה מסבסדת התאמות הנדרשות עבור העסקת עיוורים וכבדי ראייה במקומות עבודה פרטיים, בסכום של 60 אלף שקלים הניתן מדי חמש שנים עבור התאמה לעובד עיוור אחד, וכ-17 אלף שקלים בממוצע עבור כבד ראייה. עו"ד טובה רקנטי מנציבות שירות המדינה הבהירה כי מעסיק במגזר הציבורי צריך לממן התאמות אלה מכספו.

ח"כ אילן גילאון: "היום אפשר להסיר את מרבית המגבלות הטכנולוגיות. הממשלה רק צריכה להחליט שהיא מקצה לכך את המשאבים הראויים. אחריות המדינה היא לאפשר לכל אחד להגיע לאן שהוא רוצה להגיע".

ח"כ עפו אגבאריה: "סבלם של העיוורים במגזר הערבי כפול, בשל היעדר תשתיות בפריפריה לשילובם בתעסוקה". ח"כ מסעוד גנאים: "כנראה שהממשלה עיוורת לצרכיהם".

נאדר אלקאסם מנציבות שירות המדינה ציין כי 45 משרות בשירות המדינה יאוישו בקרוב על ידי עיוורים. "ההחלטה התקבלה בשנה שעברה אולם התעכבנו בשל ויכוח עם משרד האוצר. ננסה להרחיב ולייעד משרות נוספות", אמר.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי דרש מנציבות שירות המדינה לקצר את הליכי קבלתם לעבודה של העיוורים: "אין צורך להעביר אותם את מסלול המכרזים המלא והמייסר, יש לשקול הקלות עבורם".
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.