אושר בטרומית: חובת החזקת מזרקים לטיפול חירום באלרגיה במקומות ציבוריים

אושר בטרומית: חובת החזקת מזרקים לטיפול חירום באלרגיה במקומות ציבוריים

9 ביולי 2014, י"א בתמוז תשע"ד, בשעה 13:45

​מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק החזקת מזרקי אפינפרין במקומות ציבוריים, התשע"ג-2013 של ח"כ יפעת קריב.

מוצע לחייב מחזיק או מפעיל של בית אוכל או מוסד חינוך בהחזקת מזרק אפינפרין שנועד לטיפול חירום מציל חיים במצב חשיפה לאלרגיה. הוראות לעניין סוג המזרק והרכבו, המקום שבו יוחזק המזרק ושטח בית האוכל שעליו יחולו ייקבעו בתקנות. בנוסף מוצע לקבוע קנס למפעיל או מחזיק כאמור שלא מחזיק מזרק או שלא דואג לתקינותו. ההוראה המוצעת תחול גם על המדינה, למעט כוחות הביטחון.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "למרות המודעות בקרב הסובלים מאלרגיות והצורך בנשיאת מזרק אפינפרין, בעלי אלרגיות עדיין נמצאים בסיכון, בייחוד כאשר הם סועדים מחוץ לביתם, בבתי קפה ובמסעדות. הבעייתיות נגרמת עקב כך שהאדם האלרגי לא תמיד מודע לכל המרכיבים במזון המוגש לו. ידועים מקרים בהם פיתחו אנשים תגובה אלרגית עקב אכילה במסעדה, ואף מוכרים מקרים שהסתיימו במוות. מקום נוסף בו רמת הסיכון עולה עבור הסובלים מאלרגיה הוא בית הספר, בייחוד לאור העובדה כי בקרב ילדים אחוז בעלי האלרגיות גבוה מזה של מבוגרים. במסגרת בית הספר מוגש אוכל לתלמידים וקיימת סכנה כי בשל טעות או חוסר ידיעה, בעל האלרגיה ייחשף למרכיב המסכן את בריאותו ואף את חייו.

הימצאות מזרק אפינפרין במקומות הסעדה, במוסדות חינוך ובגני הילדים מבטיחה את שלומם של בעלי האלרגיה במקרי חירום."

ח"כ קריב: בצרוף מקרים מפחיד וקשה, השבוע ישב הבן שלי במסעדה שהוא רגיש לחלב והוגשה לו בטעות מנה חלבית. הוא כתב בפייסבוק "מדהים איך טעות קטנה במטבח יכולה לגרום לסכנת חיים תוך שניות… אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה למישהו אלרגי שלא היה לא את המזרק הזה בתיק. בהזדמנות הזו אני קורא לכל האלרגים להסתובב עם המזרק עם או בלי החוק".

למרבה הצער המזרק הפשוט הזה לא נמצא במסעדות, מערכת החינוך ועוד. כל אחד יכול להזריק את זה לעצמו וזה לא משהו מסובך שדורש מיומנות. בשלושת השנים האחרונות מתו חמישה ישראלים במסעדות. היום יותר ויותר אנשים סובלים מאלרגיה למזון והמספרים רק הולכים וגדלים. אם יש מוצר רפואי כל כך פשוט שמציל חיים, בואו נדאג שהוא יהיה בכל מקום.
31 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה הרווחה והבריאות

כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.