אושר בטרומית: ייצוג הולם לבעלי מוגבלויות של לפחות 3% מקרב העובדים בגופים ציבוריים

אושר בטרומית: ייצוג הולם לבעלי מוגבלויות של לפחות 3% מקרב העובדים בגופים ציבוריים

23 ביולי 2014, כ"ה בתמוז תשע"ד, בשעה 17:00

​מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק ייצוג הולם לעובדים עם מוגבלות בגופים ציבוריים (תיקוני חקיקה), התשע"ד-2014 של חבר הכנסת איציק שמולי וקבוצת חברי הכנסת

מוצע לקבוע שיראו כמתן ייצוג הולם לאנשים עם מוגבלות בקרב העובדים בשירות המדינה או בגופים ציבוריים, אם לפחות 3% מקרב העובדים הם אנשים עם מוגבלות. כן מוצע לחייב את השר הממונה על הגוף הציבורי להעביר מדי שנה דין וחשבון באשר לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות בקרב עובדי הגוף הציבורי האמור, וכן תכנית יעדים ומטרות בדבר יישום הייצוג ההולם לשנים הבאות.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בישראל חיים כיום 1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות. אף על פי שכ-800 אלף מהם בגילי העבודה מעטים מהם משולבים בשוק העבודה החופשי בפועל. מצב דברים זה נובע בעיקר מקיומן של דעות קדומות והעדר מידע באשר לכישוריהם והיכולות של אנשים עם מוגבלות. מעסיקים רבים נמנעים מלהעסיק עובדים מסורים ובעלי מוטיבציה גבוהה המבקשים להשתלב בשוק העבודה למרות ועל אף מוגבלותם. זאת ועוד, אי שילוב אנשים אלו בשוק העבודה פוגע באיכות חייהם של מי שרוצים לחיות ולהתפרנס בכבוד ולהגיע להגשה עצמית כמו כל אדם אחר, ואף מעמיס על שירותי הרווחה והסיוע הסוציאלי.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, קובע כי על מעביד לפעול לשילוב הולם של אנשים עם מוגבלות במידה והוא מעסיק מעל 25 עובדים. אולם החוק כלל אינו מגדיר מהו ייצוג הולם, אילו צעדים יש לנקוט על מנת ליישמו, והוא מעניק הקלות מכך לגופים ציבוריים."

ח"כ שמולי: המבקר מצא כי אותו ביטוח עמום של ייצוג הולם עומד על מעט יותר מ2% בלבד ושהמדינה לא עשתה מספיק כדי לשלב בעלי מוגבלויות. עכשיו אנחנו נוקבים במספר וכשאנחנו אומרים ייצוג הולם אנחנו מתכוונים ללפחות 3%. ההצעה הזו חשובה מכיוון שעד היום לא הצלחנו לקדם שילוב בעלי מוגבלויות, וזה במדינה שחרתה במגילת העצמאות שלה את ערך השוויון.
37 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה
שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.