אושר: יוגבל התשלום שניתן לגבות עבור טיפול בתביעה מול הביטוח הלאומי

אושר: יוגבל התשלום שניתן לגבות עבור טיפול בתביעה מול הביטוח הלאומי
29 ביולי 2014, ב' באב תשע"ד, בשעה 23:00

​מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את נושא הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 159) (הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה), התשע"ד-2014 של ח"כ מיקי רוזנטל וקבוצת חברי כנסת.

מוצע להגביל את התשלום שרשאי לגבות מי שטיפל בהגשת תביעה לגמלה מהמוסד לביטוח לאומי מטעמו של הזכאי לגמלה. ההגבלה האמורה תחול רק על טיפול בגמלאות מסוימות כמפורט בהצעת החוק. על פי ההסדר המוצע, תשלום בעד טיפול בתביעה, יותנה, ככלל, בתוצאות ההליך, ויחושב כמכפלה של שיעור מרבי בחלק הגמלה המובא בחשבון כמפורט בהצעת החוק. השיעורים המרביים יהיו אלה: 8% בעד טיפול בתביעה, 9% בעד טיפול בתביעה הכולל גם ייצוג בוועדת עררים והופעה בה ו-11% בעד טיפול בתביעה הכולל גם ייצוג בערעור בבית הדין לעבודה על החלטת ועדת עררים. שר המשפטים רשאי לשנות את השיעורים האמורים בהתייעצות עם שר הרווחה והשירותים החברתיים ובאישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות. נוסף על הסכומים האמורים, ניתן יהיה לגבות גם דמי הגשת תביעה בסכום שלא יעלה על 800 שקלים, ללא תלות בתוצאות ההליך. לגבי תביעות שהן אך ורק לגמלה בעין (שיקום, ריפוי) ולגבי תביעה שהתבררה במסלול המהיר לאנשים עם מוגבלות קשה – גובה התשלום שניתן לגבות בעד טיפול בתביעה לא יעלה על 800 שקלים. נוסף על כך, מוצע לקבוע מגבלות בדבר מועדי גביית התשלומים כמפורט בהצעת החוק.

בדברי ההסבר נכתב: "לאחר שכל חייהם שילמו אזרחי ישראל דמי ביטוח לאומי, ברגע האמת, כאשר הם נזקקים לשירותיו של המוסד לביטוח לאומי, ניצבת מולם מסכת בירוקרטיה המצטיירת כמפותלת וסבוכה. לאור הדימוי האמור של המוסד לביטוח הלאומי ובהיעדר ידע מקצועי של האזרח הפשוט, נגררים אזרחים לחפש פתרונות. את מצוקת מבקשי הקצבאות, למדו בעלי מקצוע לנצל. אותם גורמים מתווכים מציגים עצמם כמי שיודעים להתמודד מול הבירוקרטיה ומציעים לסייע לנזקק לממש את זכויותיו. הגורמים המתווכים מנצלים את החרדה של האזרח מהמוסד לביטוח לאומי ומשדלים אותו לשכור את שירותיהם. כך למעשה, נוצר מצב בו נאלץ האזרח לשלם על זכות שבמצב הרצוי היה אמור לקבל ללא תמורה. חמור מכך, כספים שהוקצו למימוש זכויות רפואיות נגבים בסכומים בלתי סבירים על ידי גורמים מתווכים."

ח"כ רוזנטל: מטרת ההצעה הזו להבטיח שהקצבאות אכן יגיעו ליעדן, כלומר למי שזכרי לקצבה. במצב הנוכחי ייתכן מצב ששליש מהתגמולים עלול להגיע לכל מיני מתווכים. לתת לשוק הפרטי לקבוע את הכללים במקרה הזה, זה כמו לשלוח עיוור לג'ונגל.

21 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תוחזר לוועדת העבודה והרווחה להמשך דיון
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.