ועדת הכלכלה דנה במחירי מוצרי מזון נטולי גלוטן לחולי צליאק; ח"כ שקד: נבחן להקל על היבוא ולהוזיל את המוצרים

ועדת הכלכלה דנה במחירי מוצרי מזון נטולי גלוטן לחולי צליאק; ח"כ שקד: נבחן להקל על היבוא ולהוזיל את המוצרים
18 בנובמבר 2014, כ"ה בחשון תשע"ה, בשעה 16:55

ראש שירותי בריאות הציבור: ועדה בראשותי בוחנת צרכים להקל על החולים; ח"כ אשר: "ביום שזה יעלה למדינה כסף – היא כבר תמצא דרך להוזיל עלויות" ועדת הכלכלה של הכנסת, קיימה היום דיון מיוחד שעסק במחירי מוצרי המזון נטולי הגלוטן, המיועדים לחולי צליאק, לבקשת חברות הכנסת איילת שקד ומרב מיכאלי וח"כ מאיר שטרית. ח"כ שקד, שעמדה בראשות הישיבה, אמרה כי הדיון נועד כדי להבין את גודל הפער בין מחירי המוצרים הרגילים למחירי מוצרים ללא גלוטן, ממה הוא נובע וכיצד ניתן לצמצם אותו ולהוזיל את המוצרים.

ח"כ שטרית ציין כי בכנסת הקודמת, כשהיה באופוזיציה, הגיש הצעת חוק שנועדה לחייב את המדינה לסבסד חלק מעלות המוצרים לחולים, בדומה לתרופות בעלות של כ-150 מיליון שקל בשנה. לדבריו, הכנסת התפזרה והדיון בהצעה נעצר וכעת כשהגיש אותה מחדש, כחבר כנסת בקואליציה, נדחתה הצעתו בשל התנגדות האוצר. לדבריו, כמעט בכל העולם המערבי המדינה מתגייסת לתת פתרון לחולים.

נציג מטה מאבק הצליאק, דן סולומון, הביא איתו לדיון שורה של מוצרים והראה כי הפער בין מחירי מוצרים פשוטים כמו לחם, פיתות, קמח ועוד הוא כפול ואף למעלה מכך. מנהל השיווק של חברת גרין לייט, המייצרת מוצרים ללא גלוטן, עופר אליאב, אמר כי חומרי הגלם יקרים, כמויות הייצור נמוכות, עלויות הייצור והאחסנה גבוהות ועלויות דרישות התקנים הן גבוהות. נציגת חברת ר.ב. דגנים, המייבאת מוצרים ללא גלוטן, רחל ברודנו, הוסיפה כי מוצר ללא גלוטן נחשב מבחינת משרד הבריאות למוצר רגיש, ולכן הוא מצריך בדיקות של משרד הבריאות, שמייקרות את המוצרים. היא קראה להקל על יבוא מוצרים שמקבלים אישורים של רשויות מוכרות באירופה או ארה"ב. לדבריה, זמן ההמתנה לבדיקה של משרד הבריאות עומד על שבועיים, ופוגע ברווחיות המוצר. ח"כ מירב מיכאלי ביקשה להזכיר כי בפרשת רמדיה המדינה נסערה כשהתברר שלא בדקו כל משלוח. היא אף הזהירה מפני פתיחת השוק לייבוא באופן שייפגע בייצור המקומי.

ח"כ אורי מקלב ביקש לברר האם הרווח של רשתות השיווק על המוצרים ללא גלוטן גבוה יותר מהרווח על מוצרים אחרים. מנכ"ל שיווק השקמה, רמי לוי, אמר כי מזה כשנה הוא מנסה להוזיל את המוצרים והוסיף כי מוצרים ללא גלוטן צריכים להיות תחת פיקוח.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי המשרד בדק מחירים בחו"ל וגם שם מוצרים ללא גלוטן יקרים יותר. עם זאת הוא ציין כי שרת הבריאות הקימה וועדה בראשותו, בה חברים נציגי משרדי הכלכלה, האוצר, הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, כדי למצוא דרכים להקל על החולים. הוא הוסיף כי בארה"ב הפיקוח מקל יותר מאשר בישראל ואמר כי הוועדה תבחן זאת. לדבריו, הדבר הכי נכון הוא לתת תמיכה ישירות לחולים, אבל פתרון כזה מותנה בתקציב.

ח"כ יעקב אשר קרא לעקוב אחרי עבודת הוועדה ואמר שצריך להכיר בכך שצליאק זו מחלה וצריך לתת לחולים בה קצבה בדומה לקצבת נכות. "ביום שהדבר הזה יעלה למדינה כסף, היא כבר תמצא את הדרך להוזיל עלויות כדי שתוכל לשלם פחות", אמר. ח"כ מקלב הוסיף: "הממשלה צריכה להכניס את היד לכיס". ח"כ שקד סיכמה את הדיון ואמרה כי תבקש לקיים ישיבת מעקב בעוד כחודש. היא הוסיפה כי תדרוש לקבל דיווח על התקדמות פעולות הוועדה בראשות פרופ' גרוטו. עוד ציינה ח"כ שקד כי צריך לפעול לקידום הצעת החוק של ח"כ שטרית, ובמקביל לבחון אם אפשר להקל על הבדיקות שעוברים מוצרי היבוא והמוצרים המיוצרים בארץ, וכן לאפשר להרחיב את היבוא המקביל.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.