משה רוטמן אב לילד נכה קשה: "המחוקק הותיר אותנו פושטי יד וגם פושעים. מדינה שקובעת ששכר המינימום הוא 4300 ₪ צנועים מצפה מנכה שיתקיים מ-2300 שח. מה הוא, חצי בנאדם?

משה רוטמן אב לילד נכה קשה: "המחוקק הותיר אותנו פושטי יד וגם פושעים. מדינה שקובעת ששכר המינימום הוא 4300 ₪ צנועים מצפה מנכה שיתקיים מ-2300 שח. מה הוא, חצי בנאדם?
18 בנובמבר 2014, כ"ה בחשון תשע"ה, בשעה 17:05 המשך הכתבה כאן

"אני מעסיק עובד זר עבור בני המשותק והמונשם. כבר 8 שנים אני לא עובד. המחוקק הותיר אותנו פושטי יד וגם פושעים. מדינה שקובעת ששכר המינימום הוא 4300 ₪ צנועים מצפה מנכה שיתקיים מ-2300 שח. מה הוא, חצי בנאדם? עלות החזקת עובד זר מגיעה ל9000 ₪ בחודש ואני חייב להעסיק שניים". כך העיד היום משה רוטמן, מזכ"ל מטה הפעולה של הנכים בדיון הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים בראשות ח"כ מיכל רוזין על היבטים בהעסקת עובדים זרים בסיעוד נכים.

שמחה בניטה, יו"ר ארגון מזור: "הוועדה ההומניטרית כבר מזמן לא הומניטרית. היא אכזרית. מסרבת לחולי סרטן, לניצולי שואה ולקשישים בני 90. שרירות ורשעות. אפילו לא נותנים להם מסמך על הסירוב, שיוכלו להגיש ערעור. זה פשע נגד האנושות. אתם חייבים לחשוב מחשבה שנייה, לראות אותנו נגד עיניכם".

אמיר ארקבי, ארגוני הנכים: "חילקו את הארץ לשלושה אזורים שביניהם העובדים הזרים לא יכולים לנוע. חייבים חלוקה פנימית – עובד הגיע לקריית ים, אבל הוא מעדיף לחפש עבודה בפתח תקווה. זה אותו אזור. עובדים שעובדים עם ילדים בוחנים את המשפחה, שואלים אם יוכלו להישאר בשבת. אם לא, הם בורחים".

איילת כהן קלאוזנר, המוסד לביטוח לאומי: "מטרת קצבת השירותים המיוחדים לסייע לאנשים בגיל העבודה שזקוקים לעזרה בפעולות יום יום. הקצבה המקסימלית היא 4760 ₪. אחוז מקבלי קצבת שר"מ שמעסיקים שני עובדים זרים אינו גדול. ב2013 היו 270 נכים שהעסיקו 2 עובדים זרים".

משה נקש, רשות האוכלוסין וההגירה: "אנו עובדים בכפוף לחוקים. ועדת שושני הגישה המלצות לשר הפנים, והשר צריך לקבל החלטה. אחת ההמלצות היא על תתי ענפים, שלא יאפשרו 'בריחת' עובדים מסקטור לסקטור. עובד לא יוכל לעבור מטיפול בילד לטיפול בקשיש או מנכה קשה לקשיש. צריך לקחת בחשבון שהגבלה כשמה היא – גם אם המטרה למנוע 'בריחת' עובדים לענפים הקלים והרווחיים, בסוף היא מונעת גמישות שיכולה לפעמים לסרבל ולחסום פתרונות פרטניים. כשעובדים לפי חוק, לפעמים התשובה שלילית".

ד"ר שלמה אלישר, מנהל אגף השיקום במשרד הרווחה: "אנו נותנים תוספת של 1100 לחודש לנכויות פיזיות קשות, בנוסף לקצבת ניידות. גובה הגמלה נקבע במו"מ עם הנכים. אנו רק הגוף המבצע. כיום 400 נכים מקבלים גמלה זו ועוד 170 נכים מקבלים גמלה מיוחדת למונשמים".

יו"ר הוועדה סיכמה את הדיון – הוועדה מבקשת פרסום הנהלים של התקנות הגאוגרפים, המגבילות מעבר עובדים זרים מאזור לאזור. הוועדה תקיים דיון נוסף על התקנות ותבדוק אם התקנות שבאו להגן על הנכים אינן מקשות עליהם. הוועדה תפנה למשרד האוצר לאחר שתקבל את כל הנתונים ותבקש לבחון מחדש את הגמלה לנכים קשים הנזקקים לעובד זר בכל שעות היממה.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.