מליאת הכנסת ציינה את יום הפג הבין לאומי ואת יום הסוכרת הבין לאומי

מליאת הכנסת ציינה את יום הפג הבין לאומי ואת יום הסוכרת הבין לאומי
18 בנובמבר 2014, כ"ה בחשון תשע"ה, בשעה 17:50
מליאת הכנסת ציינה את יום הפג הבין לאומי  כאן

מליאת הכנסת ציינה את יום הפג הבין לאומי, ביוזמת ח"כ אורלי לוי אבקסיס. יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין: "הטיפול בְּפגים בעולם, ובישראל בכלל זה, רשם התקדמות משמעותית במרוצת השנים; ועדיין, יש מקום לשפר ולייעל. אצלנו בארץ, כעשרה אחוזים מן הילוֹדים – מוגדרים כפגים, כלומר: נולדו  לפני השבוע השלושים ושבע לָהריון. התינוק-הפָּג, מִטֶבָע הדברים, חשוף לסיכונים ונזקק לטיפול מיוחד. כפועל יוצא מכך, גם הוריו נדרשים להתמודדות שוׂנָה, מורכבת וארוכה יותר מזו של הורים רגילים.

גם המחוקק נתן דעתו לכך, ותיקון שנכנס לתוקפו בשנה שעברה  אִיפשֶׁר הארכת חופשת הלידה בשישה שבועות נוספים במקרה של אישפוז הילוד. עם זאת, עלינו לתת דעתנו על הצורך הגובר בהתמודדות עם צורכי הפגים עצמם, שמספרם בארץ נמצא בעליה מתמדת.

אנחנו שומעים לא אחת על מחסור בצוותים רפואיים בתחום היילוֹדים, בעיקר פגים, שמספרם איננו מדביק את קצב הילודה. הפגים אינם יכולים לזעוק; אך אני מקווה שאנו, בין היתר בדיון חשוב זה, נהיה להם לפה ונתריע על מצוקתם ועל צרכיהם המיוחדים.      

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שיזמה את הדיון: "מדובר כאן בהצלת חיי אדם. מרגע שהפכנו את היום הזה ליום מיחד בכנסת, הצלחנו להביא להישגים. אבל עם זאת, אנחנו יודעים היטב שעדיין יש לא מעט בעיות. שיעור הזיהומים בפגיות בישראל גבוה פי 2 ממדינות הרב. גם שיעור התמותה גבוה ביחס למדינות המערב. יש מחסור חמור בכח אדם, וצפיפות גבוהה מידי במיטות הפגים. גם לא יתכן שאישה שילדה פג, ברגע שמגיעים הביתה צריך לחזור לעבודה כאילו לא היה כלום."   

מליאת הכנסת ציינה את יום הסוכרת הבין לאומי  

בנוסף ציינה כנסת את יום הסכרת הבין לאומי.

ח"כ פנינה תמנו שתה אמרה: "על פי נתוני האגודה הישראלית לסוכרת, למעלה מחצי מיליון ישראלים סובלים ממנה, וחלק גדול אינם מודעים לה כלל.

הסוכרת היא אחת המחלות הנפוצות בעולם, ועל פי ארגון הבריאות העולמי, כבר לפני שנים אחדות היו בעולם לא פחות מ- 220 מיליון חולי סוכרת. כדי לסבר את אוזננו: ההערכה היא כי בארצות הברית, למשל, לוקים בה כשישה אחוזים מהאוכלוסייה. יש לה שורה של תסמינים וסכנותיה מרובות, מבעיות בכלי הדם ובלב ועד פגיעה ברשתית ולא עלינו גם עיוורון.  לבד מטיפול תרופתי, יש חשיבות גדולה לקיום אורח חיים בריא, לתזונה נכונה ופעילת גופנית.

אם פעם חשבנו שכל אלה הם מותרות, הרי שהיום ברור כי אלו חיוניים לשמירה על בריאות ולמניעת מחלות, והסוכרת ביניהן. מכאן החשיבות הרבה של העיסוק במחלה והדיון הציבורי בה, ואני מברכת על ציון היום הבינלאומי לסוכרת גם כאן בכנסת. אם נצליח לתרום ולו במעט להעלאת המודעות למחלה ולהתמודדות איתה- הרי יהיה זה שכרנו."  
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.